V sobotu v Boľkovciach na pretekoch v zrýchlení, 3000 návštevníkov a 150 pretekárov

31. mája 2009 | |  |

Piaty, jubilejný ročník šprintérskych pretekov organizovaných Slovenskou šprintérskou asociáciou (SŠA) pod názvom „Bobcat Power fest 2009 vol.1“, včera na letisku v Boľkovciach pri Lučenci navštívilo 3 tis. fanúšikov rýchlych áut a motocyklov.
Organizátori pripravili pre divákov množstvo atrakcií. Hlavnou bola motocyklová akrobacia - Streetfighter show, v podaní akrobata Mikiho Kulmana z Maďarska. Na 201 m dlhej trati sa predstavili okrem sériových automobilov špeciály upravené len na tento pretek. Medzi nimi nechýbal Nissan 350 Z s výkonom 700 koní, Poľský Fiat s výkonom 460 koní s motorom BMW M3, Lada Kombi s výkonom 150 koní, 500 koňové Ferrari F430 s Pilotom Petrom Puhalom z Revúcej, VW Lupo TDI nitro s výkonom 320 koní, ktorý sa neskôr stal aj víťazom vo svojej kategórii a zajazdil aj najrýchlejší čas na úrovni 7,20s. Prvý slovenský vznetový šprintér VW Lupo preplňovaný nitrom so svojím pilotom Ivanom Šoltísom patrí medzi najrýchlejšie dieselové autá v Európe a na pretekoch v zrýchlení sa mu tradične darí. O necelé 2 stotiny sekundy zaostal sympatický Bratislavčan Vladimír Kubáň na vozidle Porsche Carrera Turbo Tech Art, ktorý však svoju kategóriu jednoznačne vyhral, podobne ako pred rokom v Trenčíne.

Kubáňovmu Porsche však určite bude viac svedčiť dlhšia 402 m trať, na ktorej dokázal v Trenčíne Šoltísove Lupo prešprintovať. Podobne aj Puhalovmu Ferrari na šprint bude viac vyhovovať  dvojnásobne dlhá trenčianska trať, kde si to môžu koncom júla tieto automobily rozdať v ďalšej sérii šampionátu.
Najrýchlejší čas pretekov v šprinte na 201 m však dosiahol jeden z maďarských pilotov Kmetti Ágoston na motocykli Kawasaki Ninja - špeciálne upravenom pre preteky v zrýchlení, ktorý dokázal prešprintovať boľkovských 201 m za necelých 6,8 s. Podrobnejšie informácie budú zverejnené na http://www.zrychlenie.sk/

V pretekoch boli úspešní aj Rimavskosoboťania, keď v kategórii Street AS3 vyhral Štefan Nociar na svojom BMW 3. Gabriel Wigendorf na svojom špeciálne upravenom vozidle Lancia Delta skončil druhý v kategórii Profi AP2.

Preteky navštívil a cenu mesta Lučenec pre najrýchlejšieho jazdca osobne odovzdal lučenský primátor Milan Marko, ktorý  jednoznačne prisľúbil podporu mesta Lučenec aj na budúci rok.