No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V závere augusta bude v Horných Zahoranoch netradičný stredoveký jarmok Márie Széchy

8. augusta 2009 |  | |

Krásna, múdra, prešibaná, odvážna. Aj taká vraj bola muránska Venuša  Mária Széchy, opradená mnohými legendami a povesťami. Tou najznámejšou je zrejme historka o romantickej láske medzi Máriou a cisárskym dôstojníkom, kapitánom fiľakovského hradu Františkom Wesselényim. Ona, kapitánka Muránskeho hradu, priklonená k Rákociho povstalcom, on na strane cisárskych vojsk. Obaja v manželskom zväzku s inými a napriek tomu si k sebe našli „cestu“...tú, ktorá existuje dodnes a na trase dlhšej ako 80 kilometrov spája obce od Fiľakova cez Dúžavu, Nižnú Pokoradz, Horné Zahorany až po samotný Muráň.

Práve v Horných Zahoranoch sa v závere mesiaca, v piatok 28. a v sobotu 29. augusta bude po prvýkrát konať tradičný stredoveký jarmok na pamiatku tajomných stretnutí a odvážnej stredovekej lásky.

Návštevníci sa môžu tešiť nielen na stánky dobových remeselníkov či dvory jednotlivých dedín ale aj znamenité miestne špeciality ako gemerské guľky, štrúdle či poľovnícke lahôdky. A ako to už na správnych podujatiach býva, chýbať nebude ani kulinárska súťaž, tentokrát vo varení držkového perkeltu!

Stredoveký jarmok sa pochopiteľne nemôže zaobísť ani bez kočovných hercov s klasickými jarmočnými vystúpeniami, šikovného gajdoša a tajomného kúzelníka. Uvidíte tiež, ako to vyzeralo, keď v stredoveku priamo na trhu dolapili zlodeja, neporiadneho predavača ba dokonca aj nevernicu.

Jarmočná atmosféra vyvrcholí historickým sprievodom, ktorý návštevníkov zavedie až na rytiersky turnaj. Profesionálna skupina z Bratislavy predvedie ozajstný súboj o šatku Márie Széchy. Pripravené budú aj rôzne dobové hry pre deti i dospelých ako aj možnosť vyskúšať si stredoveké zbrane.

V sobotu večer podujatie ukončí veľkolepá ohňová šou a pravá ľudová veselica s country skupinou Bluetrend z Rimavskej Soboty a Sendrejovcami z Hostišoviec. Mladí sa však môžu „vyšantiť“ už o deň skôr, na piatkovej diskotéke s Peťou Kepeňovou, skupinou MIkiho Lakatoša a profesionálnym DJ-om.

Organizátori mysleli aj na dopravu, autobus priamo na stredoveký jarmok vyráža z Tisovca o 8.00, z rimavskosobotskej autobusovej stanice približne o 8.45, pre všetkých samozrejme zdarma.

Posledný augustový víkend s nádychom stredoveku si teda rozhodne nenechajte ujsť.

Hlavným organizátorom Stredovekého jarmoku Márie Széchy v Horných Zahoranoch je Únia Slanej a Rimavy, spoluorganizátormi sú obce Horné Zahorany, Kraskovo, Babinec, Kyjatice a Lukovištia.

Projekt je financovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu SR, prostredníctvom príspevku Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR ako aj z príspevku Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Rimava.sk (PR- článok)


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross