No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vďaka rodičom sa zamiloval do prírody. Dnes ju zachytáva na ohromujúcich snímkach

Pri záberoch, ktoré nám ostatným vyrážajú dych, dokáže stráviť hodiny. Lásku k prírode si vypestoval už ako malé dieťa vďaka svojim rodičom a v dospelosti ju zhmotňuje do fotografií. Pre Tamása Kuszu je práve príroda najväčšou inšpiráciou a podľa jeho slov, fotografiami dokáže vyjadriť svoju osobnosť.

Kedy a akým spôsobom sa začala vaša záľuba k fotografovaniu?

Článok pokračuje pod reklamou


Fotografovaniu som sa vážnejšie začal venovať od roku 2018, no zaujímalo ma to už pár rokov predtým. Rodičia ma odmalička veľa brali do prírody. Takto mi pomohli, aby som mal rád prírodu, aj keď mi tieto príležitosti a výlety spočiatku pripadali nudné.

S pribúdajúcimi rokmi som čoraz viac času trávil vonku v prírode. Veľmi rád chodím na turistiku, behám a bicyklujem. Tieto príležitosti mi pomohli vidieť, aká nádherná je príroda, ktorá nás obklopuje.

Čo ste vyštudovali? Kde pracujete?

Študoval som elektrotechniku. A teraz pracujem v jednom perfektnom podniku ITRES tu v Rimavskej Sobote.

Fotografovanie je iba vaším koníčkom, alebo sa mu venujete profesionálne?

Zatiaľ je to koníček. Fotografovanie je pre mňa veľmi dobrá zábava, veľmi sa mi páči, pretože môžem byť kreatívny a vyjadriť sám seba.

Fotíte prevažne prírodu?

Áno, väčšinou fotím prírodu, pretože je mi najbližšia. Mimochodom, už mi bolo povedané, aby som nefotil ľudí, pretože nie sú tak trpezliví ako stromy. Pretože fotenie stromu mi niekedy zaberie hodiny.

Na aké zaujímavé miesta ste sa dostali vďaka fotografovaniu?

V prvom rade sa mi darí objavovať krásy Slovenska. Ale pravdupovediac, žijeme tu na takom krásnom mieste, myslím na Gemer-Malohont, odkiaľ naozaj nemusíme cestovať za fotením krásnych lesov, dolín a hôr, pretože sa všetky dajú nájsť tu v našom malom regióne.

Veľmi rád chodím po Slovenskom raji a Nízkych Tatrách, v rámci toho bol veľký zážitok vystúpiť na Kráľovú hoľu, čo som už niekoľkokrát absolvoval. Počas mojich výletov bolo veľkým zážitkom Zelené pleso, ktoré je na jeseň veľmi veľkolepým miestom.

Spomeniete si na nejaký váš najväčší a najsilnejší zážitok?

Pravdupovediac, mám veľa takýchto zážitkov. Ale asi by to nebol zážitok alebo vzrušenie pre každého, pretože pre mňa je už teraz veľkým zážitkom vidieť krásny západ slnka alebo sa dostať do časti lesa, kde sa lámu slnečné lúče. Alebo napríklad, keď pozriem von z okna a uvidím, že sa náhle zmení počasie, všetko zanechám a ponáhľam sa zachytiť najkrajšie momenty búrky.

Je pravda, že som sa stretol s vlkmi, neraz som videl čerstvé stopy medveďov, mal som za sebou blízke stretnutia s diviakmi a jeleňmi, ale neoznačil by som ich za svoje najsilnejšie zážitky. V podstate pre mňa je veľký zážitok dostať sa, po takomto dobrodružstve a premočený, domov.

Máte nejaké ambície do budúcna napríklad vo fotosúťažiach?

Už som sa zúčastnil fotosúťaží, kde som vyhral aj ceny. Motivujú ma súťaže, kde rozhoduje odborná porota. Pre mňa je veľká motivácia aj to, keď na sociálnych sieťach zdieľajú moje obrázky známe skupiny.

Ktorá vaša fotografia je vašou obľúbenou? Čo fotíte najradšej?

Ťažko by som si vybral, pretože toľko fotografií mi prirástlo k srdcu. A čo fotím najradšej? Ako som už spomínal, medzi zázraky prírody patria staré stromy, búrky, rôzne podoby oblakov, západy slnka a nádherné kvety, ktoré nabádajú k fotografovaniu...

Zdroj foto: Tamás Kusza

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross