No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vedec Radoslav je rodák z Rim. Soboty. Dnes vedie výskumnú skupinu molekulárnej onkológie

Zdroj: Facebook Rado Jan

RIMAVSKÁ SOBOTA/PRAHA – Absolvent rimavskobotského gymnázia Radoslav Janoštiak mal k biológii blízko celý život. Dnes pracuje ako uznávaný vedec.

Šikovný rodák z Rimavskej Soboty získal doktorát na Karlovej univerzite v Prahe. Podľa jeho slov, veľa času trávil v prírode a časom sa to stalo aj jeho vášňou. "Najprv som chcel byť ochrancom, potom ornitológ, no keď som mal 14 rokov, mal som už vo svojom nasmerovaní jasno. Práve molekulárna biológia bola to, čomu som sa chcel venovať. Chodil som často na biologické olympiády, no priznám sa, mal som aj chvíle, keď som mal trochu pochybnosti, zaujímala ma totiž aj astofyzika a časticová fyzika, ale nakoniec som predsa len zostal pri biológii," uviedol Radoslav pre Rimava.sk.

Článok pokračuje pod reklamou


Po skončeni vysokej školy pokračoval na doktorandskom štúdiu na Karlovej univerzite v odbore biomedicína a po štyroch rokoch odišiel do USA, na takzvanú postdoktorandskú stáž.

"Pôsobil som 5 rokov na amerických univerzitách (Columbia Universtiy a Yale Universty), kde som sa venoval štúdiu molekulárnej onkológie a potom som sa vrátil do Európy, do Barcelony, kde som pracoval tri roky na Inštitúte biomedicíny. V januári som sa vrátil do Prahy," prezradil vedec, ktorý po návrate do susedných Čiech založil výskumnú skupinu molekulárnej onkológie.

Radoslav skúma molekulárne mechanizmy, ktoré využívajú rakovinové bunky nato, aby rástli a chce docieliť to, aby sa rast týchto mechanizmov mohol zastaviť. Okrem toho, Radoslav pracuje aj ako projektový manažér pre americkú konzultačnú spoločnosť, ktorá sa venuje oblasti vedy a výskumu.

Talentovaný Soboťan precestoval takmer celý svet. Najviac mu učarovali národné parky v Amerike. "Z pohľadu cestovateľa ma najviac zaujali parky Zion, Yellowstone či Yosemite, a tiež Havajské ostrovy. Ak by som to ale bral z pohľadu miest, v ktorých som žil, tak je to skôr v spojení s ľuďmi, s ktorými som tam bol. Môžem ale povedať, že všade, kde som žil, ostalo v daných miestach kus zo mňa. Očividne ale vyhrala Praha, keďže som naspäť," prezradil Radoslav, ktorý má stále blízko aj k Rimavskej Sobote. "Je to stále fajn vrátiť sa domov, postretávať známych. Na druhú stranu, veľa mojich kamarátov z Rimavskej Soboty v Prahe žije, čo je super," dodal.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross