No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Veľkonočný príhovor generálneho vikára Rastislava Poláka

Foto ilustračné. Zdroj: vecteezy.com

V základných teologických a duchovných aspektoch sú oslavy Veľkej noci medzi evanjelikmi (protestantmi) a katolíkmi veľmi podobné, pretože obe tradície uznávajú a oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista ako základný pilier svojej viery.

Rozdiely, ktoré existujú, sú skôr v liturgických prvkoch, tradíciách a zvykoch spojených s Veľkonočnými sviatkami. Veľká noc je centrálnym bodom liturgického roku a dôležitým časom obnovy viery a duchovného zamyslenia, pri tejto príležitosti sa našim čitateľom prihovára Rastislav Polák, generálny vikár. Prinášame vám jeho príhovor v plnom znení bez redakčných úprav.

Článok pokračuje pod reklamou


Rastislav Polák, dekan, generálny vikár. Foto archívne. Zdroj: reprofoto TV Rimava

"V úvode Jánovho evanjelia piatej pôstnej nedele, ktorú voláme ´smrtnou´, sme čítali ako niektorí z Grékov, ktorí prišli na sviatky do Jeruzalema, aby sa klaňali Bohu, prišli za Filipom a prosili ho: Pane, chceli by sme vidieť Ježiša. 

Azda aj nás by mohli pripočítať do tejto skupiny, lebo aj my prichádzame do Božieho domu, aby sme hľadeli na Ježiša v Eucharistii pri tichej adorácii, či slávení svätej omše. To vidieť Ježiša, však nie je len pozerať naň. Vidieť Ježiša znamená stotožniť svoj život s tým Kristovým životom.

A tak, keď slávime veľkonočné sviatky a máme radosť z Kristovho zmŕtvychvstania, musíme si uvedomiť, že bez bolesti a utrpenia Veľkého piatku, by sme neprežívali radosť Veľkonočného rána.

A tak sebe, ale aj všetkým vám, milí čitatelia a obyvatelia mesta Rimavská Sobota, prajem, aby sme dokázali počas tohtoročných sviatkov, Veľkej noci, pochopiť túto skutočnosť a uvedomili si, že bez kríža niet zmŕtvychvstania. A to platí aj pre život každého jedného z nás." 

"Nech je slávenie Veľkej noci pre vás prameňom nádeje, radosti a pokoja." 

Rastislav Polák, Mons. ThDr., PhD., dekan, generálny vikár


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross