No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Veľký meč kedysi krášlil tympanón gemerského kaštieľa, dnes je zaujímavosťou v sieni MsÚ

JELŠAVA – Celé desaťročia bol ozdobou priečelia coburgovského kaštieľa v Jelšave, dnes je zaujímavosťou v zasadacej miestnosti mestského úradu (MsÚ). No a v budúcnosti môže byť zaujímavým artefaktom v zamýšľanej expozícii.

Reč je o veľkom meči, ktorý bol kedysi súčasťou tympanónu kaštieľa, teda trojuholníkového ozdobného štítu na jeho priečelí. Ako podotkol primátor Milan Kolesár, meč nemá historickú hodnotu, keďže je to len maketa.

„Je to však zaujímavosť, ktorá tam bola umiestnená roky a Jelšavčania sa na ňu pozerali iba zdiaľky. Potom mali však možnosť, tí, ktorí prišli na zastupiteľstvo, alebo do zasadačky, vidieť ho aj zblízka alebo ohmatať si ho,“ priblížil primátor.

Článok pokračuje pod reklamouZ tympanónu do priestorov MsÚ sa meč dostal veľmi prozaickým spôsobom – proste z priečelia odpadol na ulicu. Našťastie, pri páde nikoho nezasiahol, čo by malo zrejme fatálne dôsledky – aj keď je to len napodobenina, ide o poctivý masívny kus železa, žiadny tenký plech. Kedy presne však k tomu došlo, nie je jasné. „Priznám sa, toto si nepamätám. Spomínam si len, že keď som bol mládežník, bol v tympanóne ešte viditeľný,“ zaspomínal si Kolesár.

Je možné, že meč sa po rekonštrukcii kaštieľa doň vráti. „Určite by to tam patrilo. Doteraz sme o tom neuvažovali, keďže budova je zatiaľ bez okien, hoci je chránená tým, že má bránu, je zamknutá a okná na prízemí sú zamurované. Takže vandali či zlodeji, ktorí tam v minulosti chodievali, sa už dnu nevedia dostať," konštatoval primátor, podľa ktorého ale zatiaľ priestor nie je pripravený, aby tam začali takéto veci zhromažďovať.

Nemuselo by to však trvať dlho, pretože jelšavskému kaštieľu svitá na lepšie časy. Zhruba posledných päť rokov ho opravujú nezamestnaní v rámci projektov ministerstva kultúry a vlani sa samospráve dokonca podarilo získať dotáciu milión eur na kompletnú rekonštrukciu zadného krídla rozsiahleho objektu. Vzniknúť tam má historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera i zázemie pre turistov.

Samospráva na kaštieli postupne mení i strechu a novinkou má byť i zážitkové ubytovanie, ktoré mesto v kaštieli pripravuje spolu so združením Čierne diery. Trojpodlažný historický objekt tak bude postupne ožívať, čo je výborná správa nielen pre Jelšavu, ale celý Gemer.

S jelšavským kaštieľom je však spojený aj nález ďalšieho meča, či skôr akejsi väčšej dýky. Našli ju pri obnove kaštieľa a hoci aj v tomto prípade ide len o atrapu, opäť je to nevšedná zaujímavosť. Prečítať si o nej môžete v článku, ktorý pôvodne vyšiel na portáli Sobotnik.sk, po jeho pripojení k Rimava.sk vám ho prinášame aj tu:

Zdroj a foto: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross