20. novembra 2009 | |  |

Pätnásťročná Rimavskosoboťanka Dorota Balciarová sa uplynulý víkend (14. novembra) stala treťou najlepšou karatistkou sveta. Na Majstrovstvách sveta kadetov a juniorov v marockom Rabate bola prvýkrát a vybojovala bronzovú medailu.

Prvé kolo zo šiestich mala voľné. V konkurencii 40 štartujúcich sa v druhom kole stretla s Rakúšankou (Atteneder), nad ktorou vyhrala 3:2. “Bolo strašne prekvapujúce, pretože výsledok bol úplne iný ako sme očakávali a všetci sa tomu čudovali. Moja súperka nebola až taká dobrá a nechápali sme, prečo som vyhrala len 3:2, keď to malo byť úplne definitívne 5:0,” hovorí bronzová medailistka. V treťom kole už deklasovala Škótku (P. Scott)  5:0.

Vzápätí narazila na favorizovanú Japonku (Y. Fukushi) a aj napriek bravúrnemu výkonu jej podľahla 0:5. “Tento zápas bol najťažší. Odniesla som si z neho strašne veľa skúseností, pretože ešte nikdy v živote som nešla s Japonkou. Určite si to zapamätám do konca života, určite mám čo ešte vylepšovať,” povedala Balciarová, podľa ktorej to bol najsilnejší zážitok z majstrovstiev. “Zároveň to bola moja prvá prehra 5:0,” dodala. Ako tvrdí, na cvičení sa odrazila aj jej nervozita, veď kata je japonskou špecialitou. „Majú to nadreté a ja nemám také pekné pomalé pohyby ako ona, aj keď som síce tvrdšia a výbušnejšia,” zhodnotila zlomový zápas štvrtého kola Balciarová. “Bol to zážitok, ktorý ma úplne zložil a štvrtý a piaty zápas som bola v pomykove. Aj som sa pomýlila. Bola som tak zlomená, že som ani nezakričala „kiai“ - pokrik v údere,” poznamenala.

V repasáži piateho kola vyhrala slovenská reprezentantka nad Portugalčankou (P. Esperteiro) 3:2. V šiestom kole v boji o tretie miesto už svoju šancu nepustila a výhrou 3:2 nad Brazílčankou (N. Helena Yonamine) si z Maroka odniesla cenný bronz.

Podľa slov mladej karatistky atmosféra na svetovom šampionáte sa nevyrovnala Majstrovstvám Európy v Paríži. “Bolo tu menej ľudí a hala nebola taká rušná,” tvrdí Balciarová. Okrem majstrovskej atmosféry okúsila aj atmosféru trhov v Rabate, navštívila aj Casablancu.

“Mám taký pocit, ako keby som si prežila svoj celý život za tento rok. Strašne veľa som cestovala, videla som svet, získala som strašne veľa medailí a určite chcem, aby táto z majstrovstiev nebola mojou poslednou,” zhodnotila mladá gymnazistka, ktorá už o dva mesiace letí do Izmiru na Majstrovstvá Európy.

Dorota Balciarová je odchovankyňou Urakenu Rimavská Sobota. Pri jej mene sa už v tomto roku nachádza klubová príslušnosť KK Nové Zámky. Balciarovú zdobí od januára titul majsterky Európy v súbornom cvičení – kata v kategórii kadetiek z Paríža. V budúcnosti by chcela trénovať deti.

Zdroj: Rimava.sk