No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo veľa prípadoch sme možno posledná inštitúcia, ktorá má možnosti podať pomocnú ruku. Toto je naše poslanie, pomáhať ostatným, hovorí Dušan Šmidt

RIMAVSKÁ SOBOTA – Do funkcie riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Rimavská Sobota bol Dušan Šmidt vymenovaný v máji 2021. Po nástupe do funkcie pre Rimava.sk uviedol, že je presvedčený o tom, že je schopný prispieť k ďalšiemu úspešnému napredovaniu úradu novými nápadmi. Počas jeho pôsobenia sa musel ako riaditeľ popasovať s obdobím pandémie alebo v súčasnosti s energetickou a ekonomickou krízou. Hovorí, že ÚPSVaR je často poslednou inštitúciou, ktorá má možnosti podať pomocnú ruku obyvateľom okresu.

Ako by ste zhrnuli rok 2022?

Rok 2022 sa na našom úrade začal asi tak ako všade. S očakávaním, čo nás čaká a čo nám prinesie život. Každopádne asi každý očakával, že covidové obdobie sa bude čoraz viac meniť na prijateľnejšie, až sa nakoniec dočkáme toho, že nás nebude obmedzovať v žiadnom smere. V priebehu roka sa vyskytla občasná práceneschopnosť zamestnancov v súvislosti s týmto ochorením, ktorá nemala dopad na chod nášho úradu a ani na prácu, ktorú zamestnanci odvádzali.

Čo z neho považujete za úspešné, aj keď bol náročný?

Za úspech považujeme jednoznačne skutočnosť, že sme sa dokázali popasovať so všetkými úlohami, ktoré nám vyplývali z našich povinností a ktoré nám priniesla doba. Za úspech považujeme aj skutočnosť, že po postupnom uvoľňovaní opatrení v súvislosti s ochorením covid-19 sme mohli realizovať výkon našich činností v plnom rozsahu. Zároveň sme sa dokázali rýchlo prispôsobiť aj pri pomoci odídencom z Ukrajiny a vyplácaní inflačnej pomoci tým najohrozenejším skupinám našich občanov.

Článok pokračuje pod reklamou


Funkciu zastávate približne rok a pol. Keď sa obzriete spätne na toto obdobie, čo ste očakávali, že bude iné?

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ako to už zo samotného názvu úradu vyplýva, nerieši len situáciu v súvislosti s prácou, ale aj so situáciami, v ktorých sa naši klienti ocitnú v súvislosti s ich zhoršenou alebo zhoršujúcou sa životnou, sociálnou situáciou. Mojím osobným očakávaním bolo, že miera evidovanej nezamestnanosti, ktorá pozvoľna klesala, sa ku koncu roka nebude opäť zvyšovať a očakával som, že dokážeme pomôcť každému klientovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou o pomoc a musím konštatovať, že sa nám to v priebehu roku 2022 darilo.

Evidujete pokles alebo nárast nezamestnaných ľudí v porovnaní s rokom 2021?

Môžem konštatovať, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom sme zaznamenali k novembru 2022 pokles evidovanej miery nezamestnanosti.

Po ťažkej situácii s covidom-19 nás momentálne postihla energetická a ekonomická kríza. Ako sa snažíte zvládať ju?

Každé jedno oddelenie, každé jedno pracovisko úradu sa snaží byť čo najbližšie k ľudom, ktorí potrebujú našu pomoc, pretože vo veľa prípadoch sme možno posledná inštitúcia, ktorá má možnosti podať pomocnú ruku. Toto je naše poslanie, pomáhať ostatným.

Počas situácie s covidom-19 ste zredukovali a prispôsobili aj podpisovanie evidujúcich, ktorí si hľadajú prácu. Vrátili ste sa k pôvodnému režimu, ktorý bol zaužívaný predtým, alebo je stále nejako prispôsobený?

Vrátili sme sa k nášmu pôvodnému režimu, ale vďaka antibyrokratickému zákonu už občan nie je povinný nám nosiť rodné, úmrtné či sobášne listy alebo potvrdenia o pobyte.

Článok pokračuje pod reklamou


Aké sú podľa vás pracovné vyhliadky pre ľudí z okresu R. Sobota? Zlepší sa podľa vás pracovná situácia v ďalšom roku?

Hovoriť o zlepšení či zhoršení pracovných vyhliadok pre ľudí z okresu Rimavská Sobota by bolo špekulatívne. Pracovné vyhliadky aj napriek vysokej miere evidovanej nezamestnanosti v našom okrese stále sú, nakoľko zoznam evidovaných voľných pracovných miest je pravidelne aktualizovaný.

Ako sa chystáte tráviť sviatky?

Myslím, že ako väčšina ľudí. Budem vychutnávať atmosféru Vianoc, dobrých ľudí, dobrého jedla a prítomnosť najbližších s poďakovaním všetkým, ktorí sa podieľali na pomoci našim klientom a prianím, aby rok 2023 bol prežitý v zdraví, šťastí a pohode.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross