No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vražda pri Rimavskej Sobote? Alebo iba vymyslený príbeh?

21. mája 2023 | | |  | 
Fotografia budovy súdu je ilustračná. Zdroj: Hungaricana.hu

Koncom mesiaca august roku 1927 ide lesom nad Rimavskou Sobotou nejaký cudzinec. Podľa chôdze vidieť, že tento muž je úplne vyčerpaný. Už sa neobzerá každú chvíľu za seba, vie že je v bezpečí. Jedná sa o 23-ročného Ladislava Polgáriho z Miškovca (Maďarsko), ktorý pred pár dňami pri Lenartovciach nelegálne prekročil štátne hranice.

Za krádeže bicyklov a rôzne podvody po ňom pátrali kriminalisti v Maďarsku. V diaľke pod sebou videl Rimavskú Sobotu. Dúfal, že sa mu ako strojnému zámočníkovi podarí nájsť tam prácu a hlavne si dať niečo do úst, lebo už pár dní nič nejedol. 

Po ceste prechádzal cez malú dedinku a ešte tam bola otvorená krčma. Hlad bol veľmi silný a tak pošmátral rukami vo vreckách. Vytiahne ich sklamane, nemá tam ani halier, prsty nahmatali len ukrytý revolver.

Článok pokračuje pod reklamou


Chvíľu rozmýšľa a napokon podľahne pokušeniu, napokon nikto ho tu nepozná a on sa musí k jedlu dostať. Vchádza do krčmy, naje sa a zostáva sedieť pri pive ďalej. Zotrvá tam až do záverečnej a keď je s krčmárom už len sám, vytiahne Polgári z vrecka zbraň. Nechce krčmárovi ublížiť, chce si zobrať z pokladne iba peniaze, aby neprišiel do Rimavskej Soboty s prázdnymi rukami.

Berie si chabú tržbu a odchádza preč. Krčmár vybehne von pred dvere a začne kričať o pomoc. Pridávajú sa ďalší dedinčania a Ladislav Polgári sa rozbehne do lesa. V lese následkom vyčerpania úplne stratil orientáciu. V podstate sa od dediny nevzďaľoval, ale oblúkom vracal späť.

To už na mieste činu zahájili pátranie dvaja četníci a po krátkej chvíli na kraji lesa narazili na utečenca. Boli od neho len na pár krokov, keď ho vyzvali, aby sa vzdal. Ladislav Polgári vedel, že pokiaľ ho dostanú, tak ho vrátia do Maďarska a tam na neho bude čakať dlhoročné väzenie. V jeho rukách sa objavil revolver a zahájil streľbu. Prvého četníka zasiahol projektil do srdca a ten na mieste zomrel. Druhého četníka zasiahlo viac výstrelov a s ťažkými zraneniami upadol do bezvedomia.

Ladislav Polgári sa opäť dal na útek, ale teraz už bol vrahom. Prebehol asi dvesto metrov, keď mu nohy vypovedali službu. Únava a šokový následok prežitých posledných hodín spôsobili, že sa v mrákotách zvalil na zem do trávy. Pátracia skupina četníkov, ktorá dorazila z Rimavskej Soboty, mala ľahkú úlohu a vraha svojho kolegu dopravila priamo do miestnej väznice.

V mesiaci december roku 1927 zasadal v Rimavskej Sobote súd a verdikt mal byť nekompromisný. Za lúpežné prepadnutie krčmára, vraždu četníka, ako aj ťažké ublíženie na zdraví ďalšieho četníka, ho súd poslal rovno na šibenicu a tam jeho púť skončila. Podvodník a zlodej bicyklov z Maďarska sa stal u nás lúpežníkom, ako aj vrahom, a tak po zásluhe ho kat obesil.

Pár dní po poprave kontaktovali bezpečnostné zložky z Maďarska naše orgány so žiadosťou o pomoc pri pátraní po Ladislavovi Polgárimu. Mali mať informácie, že sa mu podarilo pred spravodlivosťou ujsť do Československa. Vyšší súd z Košíc zaslal do Maďarska oznámenie o rozpísaných udalostiach a tak si súd v Miškovci do zložky k Polgárimu zaznačil, že podozrivý zomrel.

Článok pokračuje pod reklamou


Celému prípadu sa vo zvýšenej miere venovala maďarská dobová tlač a dokonca sa objavil článok tiež v amerických novinách. Ladislav Polgári mal v Maďarsku ukradnúť viac ako 20 bicyklov. Vystupoval uhladene a elegantne oblečený. Vyhliadol si náhodného cyklistu a toho potom požiadal odniesť list do nejakého blízkeho úradu.

Samozrejme, doručiteľ adresáta nikdy nenašiel, ale nenašiel ani svoj bicykel, na ktorom už fujazdil preč Polgári, aby ho mohol za malý peniaz predať. Túto fintu používal po rôznych častiach krajiny, až sa mu kriminalisti zásluhou jeho frajerky dostali na stopu a on zmizol za hranice. Tam sa stal ešte väčším zločincom a dobehol ho spravodlivý trest.

Po stope prípadu sa vydali aj redaktori Pražských maďarských novín. Ich zistenie bolo veľmi prekvapivé. Na súde v Rimavskej Sobote nemali mať vedomosť o žiadnom podobnom incidente a ani poprave. Osoba Ladislava Polgáriho im mala byť úplne neznáma.

Ďalšie záznamy sa nepodarilo k veci nájsť a mlčia aj slovenské archívy. Stal sa celý prípad tak, ako je opísaný, alebo išlo len o vymyslenú senzáciu novinára, ktorú si jednotlivé redakcie následne preberali a skutok sa pritom vôbec nestal?

Zdroje:
Miskolczi Estilap – Reggeli Hirlap zo dňa 25. 12. 1927
Kis Ujság zo dňa 31. 12. 1927
Pesti Hírlap zo dňa 30. 12. 1927
Amerikai Magyar Népszava zo dňa 14. 1. 1928
Prágai Magyar Hirlap zo dňa 29. 12. 1927

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross