No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vyššia cena tepla – dôvody a východiská

4. októbra 2008 | |  | |

V predchádzajúcich mesiacoch prevažná väčšina výrobcov tepla bola nútená požiadať regulačný úrad (ÚRSO) o výrazné zvýšenie jednotkovej ceny tepla z dôvodu enormného rastu ceny zemného plynu. Tejto nepríjemnej skutočnosti sa nevyhla ani spoločnosť Energobyt – centrálny dodávateľ tepla v Rimavskej Sobote. ÚRSO pre nás schválilo cenu s platnosťou od 1.9.2008 do konca kalendárneho roka vo výške 828,84 SKK za 1 GJ.

Na lepšie pochopenie súvislostí cenovej problematiky je potrebné poznať mechanizmus kalkulácie ceny tepla a jej schvaľovania regulačným úradom. Cena tepla pozostáva z troch zložiek: variabilná cena, fixná cena a DPH. V rámci variabilnej ceny tepla sa kalkulujú aj náklady na zemný plyn, ktorý u spoločností, ktoré vyrábajú teplo len zo zemného plynu tvorí až takmer 75% z ceny tepla. Práve táto zložka ceny sa momentálne mení. Čo sa nemení je fixná zložka ceny tepla, kde sa okrem iného nachádzajú aj položky ako odpisy, náklady na údržbu,  personálne a iné režijné náklady ako aj primeraný zisk. Miera zisku je úradom prísne regulovaná na úrovni cca 4%, t.j. 25-30 SKK/GJ na objednané množstvo tepla  Fixnú cenu v priebehu roka nie je možné meniť. Je preto úplne nesprávna interpretácia, – žiaľ niekedy aj z úst vysokopostavených štátnych predstaviteľov – že za zvyšovaním ceny tepla je zvýšenie zisku teplárenských spoločností.

Kalkulácie ceny tepla predkladáme na schválenie na ÚRSO každý rok do 31.10. pre nasledujúci kalendárny rok. Keďže v danom období nám ešte dodávateľ plynu  nepredloží cenu zemného plynu (t.z. že nepoznáme cenu zemného plynu, s ktorou by sme kalkulovali ceny tepla pre nasledujúci rok), ÚRSO stanoví s akými cenami zemného plynu máme kalkulácie predložiť. Vychádzajú z vlastných prognóz a úvah. Bohužiaľ pre rok 2008 nastavili také ceny zemného plynu, s ktorými sme k 31.10.2007 kalkulovali ceny tepla pre rok 2008 a ktoré sú o viac ako 2 Sk/m3 bez DPH nižšie ako  skutočné priemerné ceny zemného plynu v roku 2008. Tento vysoký rozdiel sme zistili už v januári, keď nám plynári predložili tohoročné zmluvy na základe ktorých vychádzalo približne 15-20%-né zvýšenie tejto komodity. Vzhľadom k tomu, že na základe takého zvýšenia ceny plynu a z toho vychádzajúceho zvýšenia ceny tepla v celoštátnom meradle  by bol ohrozený  vstup Slovenska do eurozóny kvôli vysokej inflácii, prebehli okamžité jednania na „vysokých úrovniach“ a došli k takej tichej dohode, že SPP v 1. polroku bude zvyšovať ceny len o 5% a následne výrobcovia tepla o 3,5%.   Na základe toho nám ÚRSO schválilo prvú zmenu v cene v roku 2008, a to od 1.3. na 669,97 SKK/GJ. Dodávateľ plynu však oznámil, že v 2. polroku okrem bežného zvýšenia ceny bude účtovať aj cenové rozdiely z 1. polroku.

K 31.5. sme preto požiadali o zvýšenie ceny tepla od 1.8.2008, keďže od tohto roka má ÚRSO už 60 dňovú lehotu na posúdenie návrhu ceny tepla. Keďže si ÚRSO vyžiadalo dodatočné podklady na zdokumentovanie požadovaného zvýšenia ceny tepla a prerušilo cenové konanie, tým nám požadované ceny tepla schválili až v auguste, s účinnosťou až od 1.9.2008.

Čo sa týka ďalšej prognózy je potrebné situáciu s cenami plynu sledovať a priebežne analyzovať z dôvodu, že naše (tzv. veľkoodberateľské) ceny zemného plynu nie sú regulované, stanovuje ich SPP a odvíjajú sa od svetových cien ropy a kurzu SKK/USD. Na rozdiel od domácností naše ceny zemného plynu sa menia mesačne a v priebehu roka sa nedá na 100% určiť aká priemerná ceny zemného plynu v danom roku bude. Preto majú naše ceny v priebehu roka „zálohový“ charakter a po ukončení účtovného roka vo variabilnej zložke sa musia zúčtovať na skutočné náklady podložené daňovými dokladmi, faktúrami od SPP. Toto zúčtovanie však v zmysle legislatívy platí len smerom dole, čo znamená že ak skutočné náklady budú nižšie, aké sme mali v cenovej kalkulácii, rozdiel musíme vrátiť odberateľom, ako sme to robili aj za rok 2007 v celkovej výške viac ako 10 mil. SKK. Ak by ale skutočné náklady plynu vyšli vyššie, koľko máme kryté cenovými rozhodnutiami úradu – rozdiel je naša strata.  V prípade, že konkrétne spoločnosť ENERGOBYT by v tomto roku nepristúpila ani k jednému zvyšovaniu ceny tepla, tak by utrpela stratu cca. 17 mil. SKK.

Je dôležité zdôrazniť ešte raz, že cena vo výške 828 SKK je platná len za posledné 4 mesiace roku 2008. Priemerná ročná cena zatiaľ vychádza na úrovni 746 SKK/GJ. Je to dôležitý údaj preto, lebo ak nič nepredvídané sa nestane na svetových trhoch energií, cena tepla od 1.1.2009 by mohla byť práve na tejto úrovni.

Aktuálne ceny v niektorých mestách na Slovensku v SKK/GJ:

Lučenec
844
Šahy
845
Rožňava
839
Vrútky
806
Revúca
823
Nitra
867
Tornaľa
916
L. Mikuláš
820
Detva
873
Dubnica n.V
852
Veľký Krtíš
956
Handlová
1036
Banská Bystrica
930
Michalovce
858
Moldava n.B.
924
Trebišov
792
Žarnovica
892
Prešov
916

Aj z týchto čísel vyplýva, že jednotková cena tepla v Rimavskej Sobote patrí medzi prijateľnejšie na Slovensku aj v súčasnej podobe, že zatiaľ vyrábame 100% tepla z plynu. Ale za posledné 2-3 roky už čoraz viac sa dostávajú do popredia práve tie mestá, kde na výrobu centrálneho tepla sa využíva iný druh paliva (veľké štátne uholné alebo kombinované teplárne, ako napr. Zvolen, Martin, Košice, Žilina), prípadne alternatívne zdroje tepla (Kysucké Nové Mesto, Hriňová, Nová Dubnica, Revúca alebo Hnúšťa) Práve z tohto dôvodu sa už aj naša spoločnosť intenzívne zaoberá myšlienkou diverzifikácie výroby tepla aj s využitím obnoviteľných zdrojov.

Začali sme spolupracovať s medzinárodnou spoločnosťou ENERGY CHANGES HOLDING, ktorá práve pred mesiacom vytvorila svoju dcérsku spoločnosť so sídlom v Rimavskej Sobote pod názvom ENERGY CHANGES BIOMASS s.r.o.. V týchto dňoch už prebieha územné konanie na výstavbu teplárne na biomasu – drevnú štiepku, pochádzajúcu z nášho regiónu – v areáli našej centrálnej plynovej výhrevne, s výkonom 7 MW a cca 120 tis. GJ tepla ročne, čo je približne polovica našej súčasnej produkcie. Ak pôjde všetko podľa plánu, tak od 1.1.2010 centrálne teplo v našom meste sa už bude vyrábať v optimálnej kombinácii biomasy s plynom. Tak by sme dlhodobo vedeli eliminovať nepríjemné nárasty a výkyvy v cenách zemného plynu. To je vlastne prvým východiskom, spomenutom v názve článku, ktorým by sme dokázali stabilizovať cenu tepla na prijateľnej úrovni.

Druhým východiskom na riešenie nepriaznivého vývoja svetových cien energií sú ambiciózne investičné zámery samotnej spoločnosti Energobyt na nasledujúce 3-4 roky. Ťažiskovým bodom tohto investičného plánu je komplexné riešenie nášho centrálneho okruhu (viac ako 85% z celkového trhu) v troch etapách, čo znamená kompletnú výmenu sekundárnych rozvodov z doterajšieho štvorrúrového systému na moderný predizolovaný dvojrúrový systém a montáž kompaktných odovzdávacích staníc (KOST) do každého bytového domu. Tak by sme dosiahli maximálne možnú účinnosť našej sústavy a pre našich odberateľov by sme umožnili výrazne väčšiu samostatnosť v nastavovaní tepelných parametrov jednotlivých odberných miest. Na základe pozitívnych skúseností z niektorých miest, kde už takýto systém funguje, ale aj z vlastných skúseností minuloročnej investičnej akcie na ulici Rožňavskej sa dá jednoznačne povedať, že takýto systém zabezpečí dodávku tepla ale hlavne teplej úžitkovej vody vo zvýšenej kvalite a s nižšou spotrebou na strane odberateľov, čo bude mať vplyv na zníženie ročných nákladov na teplo.

Tretie a možno najdôležitejšie východisko na stabilizáciu výdavkov za tepelnú energiu je v rukách našich odberateľov (a ich správcov).  Na celoročný náklad v položke teplo a teplá voda nášho domáceho rozpočtu totiž má možno aj od jednotkovej ceny tepla väčší vplyv jeho spotrebované množstvo (počet Gigajoujeov alebo od nového roku v zmysle legislatívy už kilowatthodiny). Energia je drahá a podľa expertov bude ešte drahšia nielen na Slovensku ale na celom svete. Pre nás vysoké ceny energií sú bolestivejšie preto, lebo na Slovensku ešte príjmy spotrebiteľov vysoko zaostávajú za príjmami vo vyspelejšej časti sveta – a v Rimavskej Sobote ešte zvlášť od ostatných, hlavne západných častí Slovenska.  Preto nemáme iné východisko ako šetriť s touto drahou energiou.

V Rimavskej Sobote výrazná väčšina bytových domov je už vyregulovaná a byty sú vybavené pomerovými meračmi tepla na radiátoroch. To je výsledok posledných 8-10 rokov a v takomto druhu šetrenia spotrieb sme v slovenskej „elite“. Cez tieto opatrenia každá domácnosť ušetrila a šetrí naďalej ročne v priemere 15-20% spotreby tepla v porovnaní s nevyregulovanými a nemeranými bytmi. Ale doba nám nedovolí zastaviť sa v šetrení a skôr či neskôr donúti nás pokračovať takými opatreniami ako výmena okien, kompletné zateplenie bytovky alebo izolácia strechy bytového domu. Musím konštatovať, že v týchto aktivitách už ani z blízka nemáme takú dobrú pozíciu v celoslovenskom meradle. Je jasné, že tieto technické opatrenia sú už ekonomicky a finančne náročnejšie ako vyregulovanie alebo montáž meračov, ale výsledky a šetrenia dosiahnuté v iných mestách ale aj v tých pár bytových domoch v našom meste, ktoré sa už opovážili ísť touto cestou, hovoria za seba. V celoštátnom meradle sú dokázané priemerné 30-40%-né úspory, ale sú bytové domy, kde dosahujú 50 alebo 60% úspor na ročnej spotrebe tepla. Vo finančnom vyjadrení to robí v priemere 6 až 12 tisíc korún pre jednu priemernú domácnosť ročne.  Na ukážku 2 konkrétne príklady z Rimavskej Soboty s úplne rovnakými a porovnateľnými bytovkami:

Objekt \ Rok  
Zateplenie
2005
2006
2007
     
GJ
SKK
GJ
SKK
GJ
SKK
Dobšinského 20 nie
1 021
571 164
1 085
709 635
996
638 661
Dobšinského 26 áno
988
554 934
869
568 716
389
249 590
Rozdiel v prospech zateplenia
-33
-16 230
-215
-140 920
-607
-389 071
% rozdiel v prospech zateplenej bytovky
3%
20%
61%
 
Malohontská 47 áno
1 111
617 863
894
585 137
765
490 779
Malohontská 33 nie
1 456
819 930
1 491
975 446
1 198
768 458
Rozdiel v prospech zateplenia
-345
-202 067
-597
-390 309
-433
-277 679
% rozdiel v prospech zateplenej bytovky
24%
40%
36%

 
Na záver by som ešte raz chcel zdôrazniť veľký význam týchto opatrení, ktoré v budúcnosti pri optimálnej komunikácii a spolupráci výrobcu tepla, správcov a koncových odberateľov môžu viesť k stabilizácii nákladov za teplo a k vzájomnej spokojnosti týchto partnerov.


konateľ spoločnosti ENERGOBYT
Ing. Július Illés


PR článok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross