Rimavskosobotská novinárka Eva Szekeresová nás v exkluzívnom rozhovore zasvätila do tajov svojej práce. Ako stála spolupracovníčka maďarskej relácie slovenskej televízie, prináša divákom pohľad na náš región zblízka. Eva Szekeresová tvorí autorskú dvojicu s Ladislavom Lichtmanneggerom, ktorý ju podporuje za kamerou.
Hoci pôvodne snívala o kariére výtvarníčky, osud ju zavial do sveta žurnalistiky. „Náhoda tomu chcela, že som sa ocitla pred kamerou,“ spomína si Eva. "Pôvodne som písala články a prispievala som do Rádia Patria. Moja televízna kariéra začala asi pred 20 rokmi. Začínala som v mestskej televízii TV LocAll. Hľadali redaktora a Laco Lichtmannegger, ich kameraman ma oslovil. S ním pracujem aj v súčastnosti, fungujeme ako dvojčlenný tím. V mestskej televízii som sa v podstate naučila základy tejto profesie. Dodnes som vďačná za to, že ma neobmedzovali. Mohla som využiť svoju kreativitu," spomína.
Článok pokračuje pod reklamou
Dnes je neodmysliteľnou súčasťou televízneho tímu, ktorý vytvára pútavé dokumenty a reportáže. „Naša práca je veľmi rozmanitá. Jedného dňa sme v krypte oždianskeho kostola, druhý deň zase v mäsozávode. Vždy sa naučíme niečo nové a stretneme zaujímavých ľudí,“ opisuje svoju prácu.
Eva má k Rimavskej Sobote a regiónu Gemer hlboký vzťah. Vo svojich reportážach sa snaží priblížiť divákom nielen krásy tohto kraja, ale aj jeho problémy. "Pripravujeme tematické relácie aj dokumentárne filmy. Od minulého roka napríklad máme novú reláciu Porta, ktorá predstavuje obce. Túto reláciu máme veľmi radi. My sme pripravili takmer polhodinové reportáže o Tornali, Rimavskej Sobote, Hajnačke, Bátke a Lučenci. Tieto reportáže sú dostupné aj v televíznom archíve," dodáva nadšená.
„Film s názvom Nežné mestečko, je o období prevratu v Rimavskej Sobote, ale jeho dej siaha až do našej súčasnosti. U miestnych mal veľký úspech. Boli sme prekvapení, ako veľmi sa ľudia s filmom stotožnili,“ hovorí s úsmevom.
Viaceré diela Evy a Ladislava boli ocenené. Napríklad dokumentárny film „Nevinní vinníci“ (príbeh civilných obyvateľov Gemera, ktorí po druhej svetovej vojne boli odvlečení do sovietskych lágrov), je prvým dokumentárnym filmom, ktoré ako cudzojazyčné dielo získalo Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá.
Táto práca má aj tienisté stránky, často je vyčerpávajúca a stresujúca. "Ak nechce človek vyhorieť, potrebuje voľný čas a musí nájsť činnosti, ktoré ho dobíjajú a upokojujú. Ja potrebujem rodinné chvíľe, spoločné varenia, rozhovory, popoludnia pri filmoch a spoločné výlety. Rada čítam," priznala Eva.
Najnovším objavom redaktorky je islandský spisovateľ Jón Kalman Stefánsson. "Teraz čítam jeho trilógiu. Ale milujem aj Ľudmilu Ulickú alebo Bohumila Hrabala. Básne Attilu Józsefa si znova a znova beriem do ruky od svojich teenagerských rokov. Veľký vplyv na mňa mal aj Václav Pankovčín a som rada, že som ho mohla čítať v origináli."
Eva sa zamýšľa aj nad vplyvom kultúr. "Nás, Maďarov na Slovenku ovplyvňuje tak slovenská, ako aj maďarská kultúra. A navyše na našu generáciu, ktorá žila aj v Československu, má vplyv aj česká kultúra. V detstve boli našimi hviezdami aj Krtek aj Hop Hop."
Redaktorka verí, že Gemer má veľký potenciál stať sa obľúbenou turistickou destináciou. "Rimavská Sobota je príjemné malé mesto. Žila som aj inde, ale vrátila som sa sem. Okolie je nádherné. Krása prírody by mohla premeniť Gemer na turistický raj."
Článok pokračuje pod reklamou
Ako správna redaktorka však vidí aj problémy regiónu. "Nedostatok peňazí pôsobí na mnohé veci. Tí, ktorí žijú z minimálnej mzdy alebo dávok, bojujú o denné prežitie. Nezaujíma ich verejný život, politika ani vianočné trhy, nepopíjajú punč s priateľmi, nechodia na koncerty, nehrajú sa so svojimi deťmi v parku. Bolo by dobré, keby sa to zmenilo." zamýšľa sa.
Eva Szekeresová je inšpiratívna žena, ktorá svojím talentom a odhodlaním obohacuje kultúrny život nášho regiónu. Jej reportáže a dokumenty sú nielen informačné, ale aj emotívne, a preto si získavajú stále nových fanúšikov.
NENECHAJTE SI UJSŤ
NENECHAJTE SI UJSŤ