No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Židovský cintorín pri Tisovci je miesto stratené v lese i čase

TISOVEC – Nachádza sa len pár stoviek metrov za Tisovcom, hneď pri ceste v smere na Muráň, ale nejde o príliš známe a už vôbec nie často navštevované miesto. Za návštevu však určite stojí. Židovský cintorín v Tisovci je naším dnešným tipom na výlet, či skôr nenáročnú prechádzku, pri ktorej sa dá spoznať kúsok regionálnej histórie a zároveň zamyslieť sa nad pominuteľnosťou života.

Ideálnym východiskovým bodom pri návšteve tohto pietneho miesta je parkovisko pri Šťavici v Tisovci, kde sa dá odstaviť auto. Odtiaľ je možné pokračovať po kraji asfaltovej cesty a z nej k cintorínu zísť, alebo zvoliť bezpečnejšiu trasu popri potoku Skalička. Prejsť cezeň pomáhajú dve drevené lávky a celkovo trvá cesta z parkoviska ku cintorínu, skrytému v lese, iba pár minút. Prístup na cintorín je voľný, aspoň v čase našej návštevy brána nebola zamknutá.

Ako hovorieval historik a spisovateľ Pavel Dvořák, je to zvláštne miesto. Akoby ani nepatrilo do našej doby, ale bolo len nepatrným reliktom iného sveta, ktorý rýchlo a násilne zmizol, nenávratne sa stratil vo víre dejín. Kto pozná čo i len trochu historické súvislosti, ťažko sa ubráni pošmúrnym myšlienkam.

Článok pokračuje pod reklamou



Zo zhruba 30 pomníkov, ktoré sme narátali, je mnoho zvalených či rozlomených. Ktosi si na nich evidentne vybil svoj hnev a vyvŕšil sa týmto spôsobom na mŕtvych. Niektoré náhrobníky boli znovu vztýčené a rozlomené kusy spojené železnými pásmi.

Roky, označujúce úmrtie, sú zvyčajne z konca 30. rokov 20. storočia. Na niektorých sú však datované aj do 40. rokov a doplnené textom, že šlo o ľudí, ktorých zavraždili fašisti. Nebadať tu už ani typický židovský zvyk nechať po návšteve pietneho miesta na hrobe kamienok. Po dva malé kamene sme našli iba na dvoch hroboch.

Samotné pohrebisko je ohraničené masívnym múrom a označené dvoma malými tabuľkami. Na jednej je uvedené „Židovský cintorín Tisovec“, na druhej sa dodáva, že bol obnovený v roku 2005. Je evidentné, že pohrebisko ani v súčasnosti nie je ponechané úplne napospas osudu. Napokon, dočítať sa o tom dá aj na stránke mesta tisovec.com, kde turistický oddiel (TO) KOS Rimavská dolina píše o svojich brigádach na tomto mieste počas minulých rokov.

Cieľom bolo skrášlenie židovského cintorína. Bol to len taký spontánny novoročný nápad ľudí, ktorí chodia do prírody a radi si urobia prechádzku aj okolo cintorína, k bývalému tunelu, až na Dielik. Veď aj tento cintorín je takou malou súčasťou Tisovca, tak prečo ju trocha neupraviť a nedať jej krajší vzhľad?“ uvádza TO KOS.

Pri návrate k parkovisku sa oplatí navštíviť aj priamo areál Šťavice, ktorý samospráva postupne obnovuje. Za posledné roky tu pribudli drevené sochy, lavičky, chodníky či altánok. Turisti z už spomínaného TO KOS Rimavská dolina zrekonštruovali tiež bývalý sklad, ktorý roky chátral.

Zámerom mesta je i výstavba novej tančiarne, ktorá má byť v duchu tej pôvodnej, ktorá v roku 1998 zhorela. Ak by sa podarilo zrekonštruovať i zanedbaný amfiteáter, Šťavica by prakticky úplne získala niekdajšiu krásu.

Zdroj a foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross