No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zuzana Mikulcová: „V hudbe je veľa povedané, stačí to len pomenovať slovami“

28. apríla 2015 | |  | 

Zuzana MikulcováRimavskosobotská rodáčka – speváčka a hudobníčka Zuzana Mikulcová vydala tento rok svoj debutový album Slová. Už jeho názov napovedá, že na albume nepôjde len o páčivé melódie a chytľavé refrény. Mladá pesničkárka rozpráva svojou tvorbou príbeh, ktorý vás do skladieb vtiahne a prinúti sa naozaj započúvať. Zuzanu Mikulcovú si budete môcť vychutnať čoskoro aj naživo na podujatí Red Ant SWING MAFIA v Rimavskej Sobote.

Tvoj debutový album má názov Slová. O čom píšeš najradšej a čo ťa najčastejšie inšpiruje?

Inšpiruje ma všetko. Hádky susedov, opití kamaráti... V spirituálnom podniku príde človek na veľa vecí, ale inšpiruje ma napríklad aj šuchotanie listov na stromoch, medvedí cesnak...

Prečo práve medvedí cesnak?

Cesnak je super. 🙂

Zuzana MikulcováAko pesničkárka kladieš veľký dôraz na texty svojich piesní. Ako tvoje skladby vznikajú? Zhudobňuješ napísaný text, alebo je to práve naopak?

Je to naopak. Viazaná som na hudbu. Napadne mi melódia, sadnem za klavír a spievam si. Takto to robím pár minút či hodín, a keď to má hlavu a pätu, vkladám do toho slová. Už v hudbe je veľa povedané, čiže stačí to len pomenovať slovami.

Ľudia ťa poznajú predovšetkým ako speváčku vďaka televíznym reláciám. Kedy si začala tvoriť vlastné veci? Stojí za tým nejaká skúsenosť, alebo fáza v živote, keď si si uvedomila, že ako pesničkárka máš ľuďom čo povedať?

K uvedomeniam nedochádzalo, prišlo to spontánne. Ani maliar nerozmýšľa nad tým, či má ľuďom čo povedať, ale má potrebu, takzvaný chtíč vyjadriť sa. Ja som skladala vždy nejaké piesne, ale intenzívne to pokračovalo na škole, keď som začala chodiť na populárnu skladbu. No a s kapelou to je ešte intenzívnejšie.

S vydaním tvojho prvého albumu si sa neponáhľala, tvoji fanúšikovia si ho na koncertoch museli doslova vypýtať. Cítiš sa lepšie na pódiu než v štúdiu?

S albumom je to tak, že pokiaľ by sme nedostali grant z hudobného fondu na základe doporučenia Slovenskej jazzovej spoločnosti, tak CD na svete nie je. Nedá sa všetko naplánovať, lebo my sme chceli už dávno nahrať debut, ale možnosti a sponzor na to nebol. Nahrávanie mám rada, ale živé vystúpenie je živé. Na koncertoch je to priama „pure“ energia, žiadne schovávanie za efekty a možnosti opravy, strihu.

Vyjadrila si sa, že na albume je cítiť dva producentské prístupy - živelný prístup Filipa Hittricha a dokonale "naprogramovaný" Andreja Hrušku. Ktorý prístup ti je ako hudobníčke bližší? Čo ťa vystihuje lepšie v živote?

Filip nás neprodukoval, u neho sme len nahrávali. Na albume je teda cítiť producentský prístup Andreja a nás. Bližší mi je kapelový, živelný systém. To ma asi aj vystihuje, chcem mať veci na poriadku, ale príliš sa v tom nevŕtam. Keď začnem riešiť, prichádzajú problémy, ako aj v živote.

Zuzana MikulcováFanúšikovia si ťa budú môcť čoskoro vychutnať na akcii Red Ant SWING MAFIA. Na čo sa môžu tešiť?

Teším sa aj ja na domáce publikum, je to vždy veľmi čarotvorné. Ale ľudia, ktorí prídu, sa môžu tešiť na vyfešákovaných chlapcov-muzikantov, na ich krásne sóla a lákavé pohľady do hľadiska... Ďalej pripravujeme žonglovanie s paličkami, gitarou i klávesami a mali by sme aj zahrať pár piesní z albumu.

Znie to zaujímavo, tvoji fanúšikovia by si koncert určite nemali nechať ujsť a na vlastné oči sa presvedčiť, čo na Red Ant SWING MAFIA predvediete! Aký máš vzťah k swingu? Je ti blízky nielen hudobne, ale aj napríklad v súvislosti s tancom, módou či životným štýlom?

Áno, swing je skvelý. Taktiež to bola jedna vetva, z ktorej som čerpala ako mladý nedočkavý spevák. Na škole som spievala veľmi veľa swingu, bavilo ma to. Páči sa mi tá predstava zadymeného prostredia... Trúbka, klavír, kontrabas a v rytme swingujúci ľudia. Tak to poznáme z filmov. Síce tie časy nikto z nás nezažil, ale aspoň si ich môžeme takýmto spôsobom priblížiť a vytvoriť krásny spoločný swing večer 21. storočia.

Zuzane Mikulcovej ďakujeme za rozhovor a zároveň vás všetkých pozývame na jej koncert, ktorý sa uskutoční v rámci akcie Red Ant SWING MAFIA. Swingujeme 7. mája v bare Dekáč v Rimavskej Sobote, tešíme sa na vás!

Facebook udalosť: https://www.facebook.com/events/1427587400876349/

Zuzana Mikulcová

Zdroj: PR článok, Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross