No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zvláštne udalosti v Čerenčanoch: Príbeh obvinenia a vyhnanstva mladého dievčaťa

Na fotografiách je zobrazený dom, kde Hanka bývala a jej svokrovci z Čerenčian. Zdroj foto: súkromný archív autora

Je až neuveriteľné, čoho sú ľudia schopní. V tomto prípade ide o zvláštny príbeh, ktorý sa udial v neďalekých Čerenčanoch. Zarážajúce je však, že sa to odohralo ani nie v tak dávnej minulosti, ale stredom 20. storočia. Z pochopiteľných dôvodov, aj keď hlavní aktéri už dávno nežijú, zverejňujú sa len ich krstné mená. 

V jednej usadlosti pri Rimavskom Brezove bývala pekná Hanka, mala 25 rokov a jej príbeh bosorky sa začal odvíjať, keď mala počariť istému Paľkovi z Čerenčian, ktorý pracoval ako robotník v Hnúšti. Tam sa aj zoznámili, lebo Hanka, ako moderná bosorka, si dávala práve tam opravovať chrup.

Po čase medzi nimi vzplanula iskra a tak logicky nasledovalo manželstvo. Hanka ako šťastná mladá manželka sa nasťahovala do Čerenčian k svojim svokrovcom. No, ale to si však mohla nájsť aj lepšie miesto, lebo sa začali diať okolo nej zvláštne veci.

Článok pokračuje pod reklamou


Čerenčany mali prosperujúce družstvo, kde si pracujúci slušne zarobili, jej svokrovci však do neho nevstúpili a na jednom strmom kopci hrdlačili na šiestich hektároch.

Prvé dni manželstva Hanky ešte ako tak ubehli, potom však začal cirkus. Jej svokre sa nepáčilo nič, čo mladá nevesta urobila a vytýkala jej, že je nešikovná a ešte aj lenivá. Hanka toto počúvala od rána do večera, deň čo deň. Najskôr sa jej svokor zastal, potom ako začala manželka nadávať aj na neho, tak prešiel na manželkinu stranu.

Nadávali jej do bosoriek, satanových sluhov a napokon na svoju stranu získali aj svojho syna, a tak ju na Vianoce vyhodili z domu, pritom mala už šesťtýždňového syna. Hanka sa teda vrátila do rodičovského domu a rozmýšľala, ako by získala späť srdce svojho manžela. Boh lásky jej pomohol tak, že vyhrala na športke 20 000 korún. Je jasné, že „Amor“ to mal dobre premyslené, lebo akonáhle sa táto zvesť dostala do Čerenčian, tak sa v jej dverách objavil Paľko so skormútenou tvárou a pozval si domov zrazu drahú manželku.

Do istého času bolo potom všetko v poriadku, aj keď je pravda, že 10 000 korunami si zaplatila za svoj pokoj. Mladý pár si kúpil nábytok do kuchyne, spálne a pár 100 korún ostalo aj na opravu domu. Svokrovcom, aby sa nesťažovali, dal jej teraz galantný manžel 500 korún. A snáď by už potom boli do konca žili šťastne, keby sa nebola stala tá nešťastná udalosť s cigánkou.

Ich kravám začali z ničoho nič upadať vemená a už aj tak dlhovali viac 100 litrov mlieka na povinných dodávkach. Vtedy tam prišla túlavá cigánka z Rimavských Zalužian, gazdovi sa hneď s jajkaním prihovorila, prekliaty je tento dom, bosorka v ňom chodila. Poukazovala na kravské vemená a súrila ho, aby rýchlo konal, lebo bude veľmi zle.

Článok pokračuje pod reklamou


Gazda sa hneď chytil príležitosti a spýtal sa, že čo treba spraviť a keď mu cigánka ukázala zo dva detské kúzelné triky, tak bol hneď povoľný. Za primeranú cenu, ktorú si určila, čo činilo 500 korún, jeden chlieb, 5 kíl múky a jednu celú šunku, spravila potom nejaký hókus-pókus. Na koniec však svokrovci zase obvinili chuderku Hanku. Darmo bola o pár dní chytená podvodníčka, ktorá priznala, že ona neovláda žiadne čary a oklamala ich, z hláv Hankiných svokrovcov už podozrenie nič nevyhnalo.

Potom, keď ochorel jej svokor, tak jeho manželka nezavolala lekára, ale odišla k veštkyni na ďalekú usadlosť Šoltýska, ktorá jej prezradila najlepšiu medicínu a to, že tam majú v dome bosorku. Samozrejme, toto veštkyňa zistila od samej návštevníčky, ktorá jej všetko najskôr vyrozprávala. A tak nebol problémom označiť za bosorku práve Hanku s dodatkom, že ju treba vyhnať z domu, ináč nebudú mať pokoja.

A tak bola z Čerenčian vyhnaná „posledná bosorka“, dokonca jej zabudli dať aj veci v tom náhlom zhone.  No a jej manžel Paľko, skôr ako by opustil svoju manželku, matku jeho dieťaťa a obral ju o peniaze, tiež navštívil ďalšiu vešticu. Lenže nešťastná Hanka to už teraz tak nenechala, podala na polícii oznámenie na svojho manžela a svokra. A tak Okresný súd v Rimavskej Sobote raz a navždy vyniesol svoj verdikt vo veci bosorky z Čerenčian.

Doslov: Podarilo sa zistiť, že po čase sa Hanka vrátila späť k manželovi. Odsťahovali sa od svokrovcov do bytovky, čo patrila družstvu a porodila mu ešte tri deti. Po čase sa vrátili späť k svokrovcom a postavili si vedľa nich malý dom. Slovo bosorka viac nepadlo v ich domácnosti.

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross