No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cesta SNP spojí vojenské pamiatky od Hodejova po Dielik nad Tisovcom, oživia ich podujatia s tematikou vojenskej histórie

21. júla 2021 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA/REVÚCA – Pamiatky druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania (SNP) v regióne by mal spojiť nový projekt, ktorý rozšíri už existujúcu Cestu SNP Gemerom-Malohontom. V pláne sú i konkrétne podujatia s tematikou vojenskej histórie, pričom prvé z nich sa uskutočnia už koncom augusta v Revúcej, Tisovci a okolí. Rimava.sk o týchto zámeroch informoval historik a destinačný koordinátor Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer Viktor Brádňanský.

V rámci OOCR sme sa rozhodli prezentovať a spopularizovať dejiny SNP, ktoré každým rokom viac a viac upadajú do zabudnutia. Chceli by sme ich priblížiť aj mladej generácii a inšpiráciou nám boli napríklad bojiská v západnej Európe, kde ľudia nevidia len pomník, ale môžu uvidieť aj konkrétne miesta, kde sa bojovalo – teda zákopy či bunkre,“ vysvetlil Brádňanský.

Článok pokračuje pod reklamouZa výhodu považuje, že príbeh druhej svetovej vojny a Povstania vedia v rámci okresov R. Sobota a Revúca rozprávať od začiatku do konca. „V Jesenskom, Hodejove a Bretke máme ropíky, teda vojenské opevnenia, aké sa budovali tesne pred vojnou v roku 1938. Práve v Jesenskom by sa cesta začínala a návštevníci by sa tam dozvedeli, ako sme boli odhodlaní bojovať proti nacizmu, ako nás následne zradili západné veľmoci a prebehla Viedenská arbitráž,“ objasnil historik.

Cesta by pokračovala v Rimavskej Sobote, kde je v Gemersko-malohontskom múzeu expozícia venovaná tomuto obdobiu. Následne by sa záujemcovia o vojenskú históriu mohli presunúť do Rimavskej Bane a Tisovca. „Boli to dve najvýznamnejšie bojiská z čias SNP,“ dodal Brádňanský s tým, že v súčasnosti v nich majú rozpracované dva konkrétne projekty.

Obnovené zákopy z čias SNP na Dieliku. Pribudne do nich ešte výdreva

Jeden sa týka lokality Dielik medzi Tisovcom a Muráňom, kde dobrovoľníci z Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice pod vedením Petra Kamenského obnovujú miesto bojiska. Snahou je vytvoriť tam náučnú lokalitu. Urobili sme tam už časť práce, keď sme vykopali pôvodné pozície na autentických miestach, čiže zákopy a veliteľskú zemľanku. V ďalšej fáze v nich vytvoríme výdrevu,“ avizoval historik, podľa ktorého by práce mali byť hotové do konca augusta. Súčasťou obnovy bojiska bude aj osadenie náučných tabúľ, ktoré priblížia boje na Dieliku a úlohu mesta Tisovec v SNP.

Druhý projekt je zameraný na vytvorenie náučného chodníka pri bojisku neďaleko Rimavskej Bane. Podporený bol dotáciou Ministerstva obrany SR. „Chodník prevedie návštevníka trojdňovou bitkou pri obci, ktorá sa tam odohrávala od 19. do 22. októbra 1944. Povedie od Rimavskej Bane na pozície na kóte Výsevná. Zároveň by sme chceli na kóte Hrb obnoviť zemľanku, pri ktorej padol štábny práporčík Ján Kutlík,“ ozrejmil Brádňanský. Na tomto zámere spolupracuje OOCR Gemer, mesto Tisovec, obec Muráň, Klub vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice a finančne ho podporil aj Banskobystrický samosprávny kraj.

Obnovené zákopy z čias SNP na Dieliku. Pribudne do nich ešte výdreva

Samotná Cesta SNP Gemerom-Malohontom už bola vytvorená pred niekoľkými rokmi, vtedy však šlo prakticky len o osadenie hnedých informačných tabúľ, ktoré smerovali k pamätníkom SNP. Aktuálny zámer k nim má pridať konkrétne zaujímavosti a zároveň do lokalít priniesť nové aktivity.

„Keď dokončíme práce, plánujeme vytvoriť kalendár podujatí, aby sme tieto miesta v spolupráci s klubmi vojenskej histórie aj oživili. Šlo by napríklad o dobové tábory, komentované sprevádzanie s odborným výkladom a podobne. Prvé podujatie plánujeme už na 27. a 28. augusta a malo by zahŕňať ukážku mobilizácie povstalcov v Revúcej, pietne podujatia i ukážku bojov na Dieliku,“ zakončil historik.

Bunker "ropík" v Jesenskom

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross