No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Koľko lásky sa zmestí do škatule od topánok? Opäť môžete potešiť seniorov v domovoch dôchodcov

24. novembra 2022 | | | |  | 
Ilustračná fotografia. Zdroj: Kolkolasky.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Kalendár nám hlási, že sa už onedlho začnú tie najkrajšie sviatky v roku. Je to čas, kedy by sme mohli viac než inokedy myslieť aj na iných ľudí. Aj tieto Vianoce môžeme potešiť seniorov po celom Slovensku darčekom, ktorý zahreje pri srdci ich a rovnako darovaním i nás.

Akcia Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? sa do Rimavskej Soboty dostala aj tento rok a my môžeme opäť ukázať, koľko lásky je v našich srdciach.

Zoznam zberných miest v našich regiónoch a kontaktné osoby nájdete na konci tohto článku.

Článok pokračuje pod reklamou


Krabičky plné lásky sa zbierajú na celom Slovensku. Naplnené drobnosťami sa dostanú do domovov dôchodcov, kde si ich seniori otvoria na Štedrý deň. Často sú to jediné darčeky, ktoré si pod vianočným stromčekom nájdu.

Koordinátorka projektu pre okres Rimavská Sobota Daniela Köbölová, pre Rimava.sk povedala, že v našom meste zbierka prebieha už štvrtýkrát. Zbierka krabičiek sa začala včera (23. 11.) a odniesť ju môžete na Odbor sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote alebo priamo ku Daniele Köbölovej. Krabičky bude možné v R. Sobote odovzdávať do 3. decembra.

"Zriadilo sa zberné miesto na mestskom úrade, kde ľudia môžu osloviť Vlastičku Ďuricovú, ktorá ich bude zbierať aj s kolegyňou. Zbierka bude vytváraná pre DSS Veľký Blh, kde majú okolo 100 klientov. Zatiaľ máme tri DD a DSS zariadenia – spomínaný Veľký Blh, Sušany, kde majú 55 klientov, a Babin most, kde majú 36 klientov. Uvidíme, koľko krabičiek sa nám podarí vyzbierať a podľa toho usúdime, či sa nám podarí obdarovať aj viacero zariadení," vysvetlila koordinátorka.

Doplnila, že pri väčšom počte by ďalšie darčekové krabičky putovali do DD Nová Bašta a pre sociálne odkázaných seniorov cez opatrovateľskú službu mesta Rimavská Sobota.

"Do jedného zariadenia, s ktorým sa dohodnem, pôjdem, dúfam, pozrieť aj osobne, keď sa budú tie darčeky odovzdávať. Je dané, aby sa v krabičkách nachádzala aspoň jedna vec zo 7 kategórií, ale môže ich byť aj viac. Do krabičiek potom niečo ešte vložíme aj my, ak tam náhodou bude niečo chýbať. Musíme jednotlivo každú krabičku skontrolovať, aj kvôli tomu, aby v nej neboli veci už po exspirácii."

V roku 2020 sa v R. Sobote podarilo vyzbierať a následne odovzdať krabičky od 353 darcov. V minulom roku toto číslo stúplo na 370 darcov. "Tento rok nemám veľké oči, pretože situácia je zlá, ľudia obracajú každý jeden cent, ale aj napriek tomu by sme boli šťastní, keby sa nám aspoň tých 300 podarilo. Veríme v štedrosť ľudí," uzavrela Köbölová.

Čo môže obsahovať škatuľa?

Škatuľa od topánok vo veľkosti pre dospelého človeka musí byť zabalená do vianočného papiera, keďže seniori v zariadeniach ich dostanú na Štedrý deň. Je nutné zabaliť vrch a spodok škatule osobitne, aby sa škatuľa dala otvoriť a nezaliepať ju.

Do škatúľ môžete vložiť:

Niečo sladké – cukríky, napolitánky, oblátky, salónky, nie veľká bonboniéra, kúpené čajové pečivo, čokoládové figúrky, čokoládové dukátiky, med a pod. (Prosíme nedávať doma pečené veci, keďže krabičky sa musia ožiariť germicídnym žiaričom s ohľadom na súčasnú pandemickú situáciu.)

Niečo slané – okrem tyčiniek aj krekry, čipsy, chrumky

Niečo teplé – káva, čaj, instantné nápoje 2 v 1, 3 v 1, cappucino. (Prosíme nedávať nezomletú zrnkovú kávu, seniori si ju nemajú na čom zomlieť.)

Niečo mäkké – šál, čiapka, deka

Niečo voňavé – šampón na vlasy, telový šampón, telové mlieko, krémy na ruky/nohy/telo, mydlo, pre pánov pena a voda po holení, vlhčené utierky

Niečo na zábavu – osemsmerovky s perom, hracie karty – žolík, sedma, malá spoločenská hra, pastelky s omaľovánkami, korálky na tvorenie a pod.

Niečo na pamiatku – pozdrav s prianím veselých sviatkov, ozdoby na stromček – háčkované, čokoládové, ruženec, malý zvonček, náhrdelník, sloníky a pod.

V krabičke má byť minimálne jedna vec z každej kategórie, pričom by mala obsahovať drobnosti len pre ženy, alebo len pre mužov.

Viac informácií nájdete na tomto odkaze.NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross