No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Neuveriteľný výstrel horára zaujal aj dobovú tlač. Prekvapenie poľovníkov bolo obrovské

28. decembra 2021 | |  | 
Hlavný župan Gustáv Fáy.

V Hnúšti vo svojom kaštieli býval hlavný župan Gemersko-malohontskej župy Gustáv Fáy de Fáj (1814 – 1895). Vlastnil tam ako aj v okolí rozľahlé pozemky, no a nadovšetko miloval prírodu. Svoj voľný čas trávil práve v miestnych lesoch. Bol náruživým poľovníkom, ktorý sa o divé zvieratá aj primerane staral.

V roku 1881 sa vo dvore jeho kaštieľa preháňali dve srny, ktoré ako malé našiel v lese a aby nezahynuli, tak ich vychoval. Keď srny vyrástli, opustili dvor, ale každé ráno a večer sa tam vracali k dcéram hlavného župana, u ktorých mali prichystanú stále nejakú maškrtu.

Článok pokračuje pod reklamou


Bol tam aj jeden malý diviak, ktorý dorastal do úctyhodnej veľkosti. Keď k nemu prišiel niekto z domácich, tak si hneď ľahol na chrbát a nechal sa škrabkať a dokonca počúval na meno. Každé ráno, keď pastier svíň vyháňal čriedu ošípaných na pašu, tak sa k nim diviak pridal. Pokiaľ sa ošípané pásli, diviak sa nepohol od pastiera a priam dokonale plnil úlohu strážneho psa.

Ako diviak dorastal, zväčšovali sa mu aj kly a Gustáv Fáy začal mať obavy, aby nechtiac neublížil jeho dcéram, tak sa ho rozhodol venovať do zoologickej záhrady, lebo utratenie zvieraťa neprichádzalo do úvahy. Rozhodol sa diviaka darovať do Betliara, kde mal zoologickú záhradu gróf Emanuel Andrássy. Pastier svíň bol poverený, aby zviera tam odniesol. Celú cestu absolvovali pešo krížom cez lesy a diviak poslušne kráčal za pastierom, až kým nedošli do Betliara.

18. januára 1881 sa na majetku Gustáva Fáya usporiadala poľovačka na diviaky, začínalo sa v revíri pri Klenovci. Poľovníci zaujali svoje postavenia a honci zahájili hon. Objavila sa črieda diviakov, ktorú však hurhaj honcov vyplašil a pri úteku sa dostali za chrbát poľovníkov. Na kraji loveckého postavenia stál hlavný horár Július Frény (Koreny) a ten rýchlo reagoval na túto situáciu. Strieľal z pravej hlavne pušky na vzdialenosť 30 krokov, trafil prvého diviaka a usmrtená zver sa mu zo svahu skotúľala priamo k jeho nohám. Na ďalší výstrel už nemal čas a črieda uháňala ďalej.

Článok pokračuje pod reklamou


Na vedľajšom poste bol bližšie neurčený barón pod iniciálkami A. V. a ten namieril zbraň na čelného diviaka. Z úžasom však pozoroval, ako sa pred ním diviak vzopol na zadné nohy a následne spadol nehybne na zem. Črieda sa následne dostala do bezpečia a poľovačka skončila, pričom padol len ten jediný výstrel.

Šťastný strelec prijímal gratulácie, nebývalo každodennou udalosťou, aby jedným výstrelom boli zastrelené dva diviaky. Ako sa schádzala lovecká spoločnosť, tak našli čerstvo zastreleného aj tretieho diviaka a keďže, ako je uvedené, výstrel padol len jeden, prekvapenie poľovníkov bolo obrovské. Dali si hneď tú námahu, aby na základe stôp presne zrekonštruovali celú udalosť a skutočne preukázali, že jedným projektilom boli zastrelené tri diviaky.

Keďže išlo o veľmi zriedkavú udalosť, tak jej dobová tlač venovala náležitú pozornosť.

Zdroje:
Gömör – Kishont zo dňa 21. 8. 1881
Képes Néplap és Politikai Hiradó zo dňa 23. 4. 1882
Vadász és Versenylap zo dňa 27. 1. 1881
Magyar Polgár zo dňa 30. 1. 1881


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross