No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Volebné rarity: V Poltári rozhodol o poslancovi žreb, v Točnici budú voľby opakovať, v Petrovciach majú málo poslancov

4. novembra 2022 | | | |  | 

POLTÁR/TOČNICA/PETROVCE – V Poltári zažili pri voľbách nezvyčajnú situáciu. V jednom z okrskov, kde sa o miesto poslanca uchádzali dvaja kandidáti a do mestského zastupiteľstva sa mal dostať len jeden z nich, rozhodol o ich „osude“ žreb. Obaja totiž dostali od voličov rovnaký počet hlasov.

V Poltári sa losovalo

Ak vo volebnom obvode získajú viacerí kandidáti viacerých politických strán, koalícií alebo nezávislí kandidáti rovnaký počet platných hlasov, miestna volebná komisia určí z nich poslanca obecného zastupiteľstva žrebom, hovorí zákon. Táto situácia nastala v okrsku v Slanej Lehote, kde kandidovali Ján Kromholc a Anna Turoňová. Obaja získali po 48 hlasov.

Článok pokračuje pod reklamou


„Okrsková volebná komisia je zodpovedná len za spočítanie hlasov, nie je v jej kompetencii riešiť problém rovnakého počtu získaných hlasov viacerými kandidátmi. Tento problém rieši mestská volebná komisia,“ vysvetlil pre Rimava.sk Štefan Kaličiak, predseda mestskej volebnej komisie v Poltári.

Ako pokračoval, po vytlačení odpisu zápisnice z okrskovej volebnej komisie v Slanej Lehote mestská volebná komisia zistila, že obidvaja kandidáti na poslanca v obvode Slaná Lehota získali rovnaký počet hlasov. Vo volebnom obvode Slaná Lehota sa volil jeden poslanec a kandidovali dvaja kandidáti. Preto mestská volebná komisia určila zvoleného poslanca žrebom.

„Kandidáti pri žrebovaní neboli, ani ich mestská volebná komisia neinformovala o žrebovaní. Pri žrebovaní boli len členovia mestskej volebnej komisie a nikto iný,“ dodal Kaličiak. Šťastie sa usmialo na Annu Turoňovú.

Kto počas volebnej noci sledoval čerstvé výsledky volieb, mohol si všimnúť, že kým v mestách, ako napríklad Rimavská Sobota, Lučenec, Revúca, Hnúšťa či Tisovec už boli víťazi jasní okolo druhej hodiny, v Poltári naskočili výsledky až po 3.00, pričom sa vtedy aj menil čas.

„Losovanie poslanca za Slanú Lehotu nebolo dôvodom neskoršieho odoslania zápisnice za celé mesto Poltár, dôvodom boli problémy pri sčítavaní v inom okrsku,“ vysvetlil Kaličiak.

Opakovanie volieb v Točnici

Hoci sa volebný víkend už skončil, na niektorých miestach sa hlasovanie bude musieť zopakovať. Jedným z nich je obec Točnica v okrese Lučenec, kde sa o novom starostovi nerozhodlo. Dôvodom je, že dvaja kandidáti dostali zhodný počet hlasov. Informoval o tom náš partnerský portál Novohradské.sk. O ich osude nerozhodoval žreb, pretože pri voľbe starostu platia iné pravidlá.

Lívia Bračoková a Peter Šarkan získali po 65 hlasov. Za nimi sa umiestnil Daniel Ivanič s 57 hlasmi a Martina Stehlíková so 6 hlasmi. Do obecného zastupiteľstva bolo riadne zvolených päť kandidátov na poslancov.

Zhrnutie: Kto vyhral v Rim. Sobote, Hnúšti, Tisovci, Poltári, Revúcej, Tornali, Lučenci a Fiľakove? (+zoznam poslancov)

"Nestáva sa síce bežne, že by kandidáti vo voľbách dostali rovnaký počet hlasov, ale občas sa to stať môže, najmä v menších obciach," ozrejmila pre Novohradské.sk Beata Starove z Okresného úradu v Lučenci, ktorá na priebeh volieb dozerala ako zapisovateľka okresnej komisie. Obyvatelia Točnice si tak voľby budú musieť zopakovať.

Článok pokračuje pod reklamou


"Podľa §181 ods. 4 zákona č. 180/2014 o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak kandidáti na starostu obce získali rovnaký počet hlasov, vyhlási predseda Národnej rady Slovenskej republiky do 30 dní nové voľby. V takomto prípade pôjde o úplne nové voľby. Registrovať sa budú môcť aj noví kandidáti," dodala Starove. Volebná účasť v Točnici presiahla 66 percent.

Voliť budú znova aj v Petrovciach

Obyvatelia obce Petrovce v okrese Rimavská Sobota pôjdu tiež opäť k volebným urnám. Dôvodom je, že v komunálnych voľbách kandidovali na post poslanca len traja záujemcovia, pričom miestne zastupiteľstvo má mať päť členov. V obci sa preto budú konať doplňujúce voľby. Najskôr sa však musia nájsť kandidáti.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross