Klenovskí bedmintonisti sú v polovici sezóny

8. januára 2014 |  |

smatlak-klenovecMladí bedmintonisti z Klenovca majú polovicu sezóny za sebou. Aj na druhých turnajoch Grand Prix nesklamali a vybojovali rad medailových umiestnení.

Mladší juniori (kat.do 17 r.) absolvovali svoj druhý turnaj Grand Prix v Rozhanovciach 16.novembra. Pri neúčasti Richarda Šmatláka, ktorý si plnil reprezentačné povinnosti v Čechách, sa očakávali pódiové umiestnenia od Ivana Hrušku a Dáriusa Bálinta. Vo dvojhre sa to však Hruškovi a ani Bálintovi nepodarilo. Hruška podľahol v ťažkom trojsetovom súboji o medailu Wildovi z Trenčína a Bálint prehral v druhom kole s Liptákom z Košíc. Dievčatá takisto nesiahli na medailu. Najbližšie k medaile mala prekvapujúco Vanessa Mináčová, ale na Bažíkovú z Trenčína nestačila a prehrala v dvoch setoch. Renata Surová a Monika Hrušková sa po prehrách v druhom kole umiestnili na 9.-16.mieste. Česť klenovských farieb tak zachraňovali mladí klenovčania v párových disciplínach. Víťazstvom vo štvorhre s Wildom (Trenčín) si Hruška pripísal do rebríčkov najvyšší počet bodov. Bálint s Nečedom (Košice) obsadili 5.-8.mieste. Hrušková s Mináčovou prehrali až vo finále dievčenskej štvorhry. V napínavom zápase ich od zisku zlata delili len dva víťazné body. Prešovskej dvojici Stašková-Pavlíková podľahli v troch setoch. V zmiešanej štvorhre súrodenci Hruškovci nepotvrdili pozíciu nasadej jednotky turnaja a prehrali v semifinále s neskoršími víťazmi z Ilavy, dvojicou Horák-Prostináková v troch setoch. Dvojiciam Bálint-Mináčová a Husák (B.Bystrica)-Surová patrí po vyhratom zápase v prvom kole 9.-16.miesto.

Na Grand Prix najmladších žiakov (U11) v Trenčíne štartovala šestica nádejných Klenovčanov. Medzi štvoricou, ktorá už podobný turnaj absolvovala (Gabriel Parobek, Samuel Vranský, Eva Hrušková a Alexandra Figuliová) sa prýkrát predstavila aj dvojica Sofia Osúchová a Filip Váradi. Najviac sa darilo Parobekovi a Figuliovej, ktorým vo dvojhre medaila ušla po prehratých zápasoch vo štvrťfinále. Ostatní hráči ukončili svoje účinkovania v prvom, resp. druhom kole. V mixe patrí umiestnenie na 5.-8.meste dvojici Parobek-Hrušková. Dvojice Váradi-Osúchová a Vranský-Figuliová prehrali svoje zápasy v prvom kole. Pre zranenie Parobeka dvojica Parobek-Vranský do štvorhry nenastúpila, dvojica Váradi-Trnavský (Hnúšťa) prehrala svoj zápas v prvom kole. V dievčenskej štvorhre dvojiciam Hrušková-Figuliová a Osúchová-Pašková (Trenčín) patrí po vyhratom zápase v prvom kole 5.-8.miesto.

V tom istom termíne sa Bratislave konala druhá Grand Prix starších juniorov (U19), na ktorej štartovala štvorica chlapcov z Klenovca. Bálintová so Surovou pre stužkovú slávnosť neštartovali a Hrušková tento rok túto kategóriu zatiaľ neobsadzuje. Pri neúčasti dievčat hrali chlapci tentoraz len dvojhru a štvorhru. Najviac sa darilo Richardovi Šmatlákovi, ktorý mal bronzovú medailu vo dvojhre na dosah, ale proti bol oveľa skúsenejší Zigo z Trenčína. Keďže sa hralo v hale s veľkým počtom kurtov, bolo možné odohrať aj zapasy o poradie. Takto mohli chlapci odohrať oveľa viac zápasov ako na iných turnajoch. V polovici štartového poľa, na 14. mieste sa umiestnil Pavol Kochan, Ivanovi Hruškovi patrí 17. a Dáriusovi Bálintovi 22. miesto. Jedinú medailu pre Klenovec vybojoval vo štvorhre chlapcov Šmatlák spolu s reprezentačným kamarátom Baluchom z Prešova. Bálint, Hruška a Kochan sa z prvého kola neprebojovali.

6.-8. decembra sa v Prešove konala Grand Prix dospelých. Na nej sa predstavila trojica klenovských hráčov. Už v piatok zažil premiéru medzi dospelými Richard Šmatlák, avšak z kvalifikácie sa mu nepodarilo postúpiť do hlavnej súťaže. Bálintová tiež neobhájila pozíciu z predchádzajúceho turnaja a po prehre so Šariščanovou (Košice) skončila pred bránami semifinále. Nádeje Renaty Surovej sa takisto rozplynuli v prvom kole. Bronzovú medailu si vybojovala Bálintová vo štvorhre žien s Vargovou (Košice). Sestrám Surovým patrí po jednej výhre 5.-8.miesto. Výborným výsledkom sa vo štvorhre mužov predstavil Šmatlák. Spolu s Baluchom ml. (Prešov) vyradili v prvom kole niekoľkonásobného majstra Slovenska Matejku, ktorý hral vo dvojici spolu s Repiarom. V ďalšom kole však už prehrali s neskoršími víťazmi Vícen-Tomčík z Košíc. V mixe sa Bálintová predstavila po boku Baluchu staršieho. Nezohratosť sa prejavila v kľúčovom zápase o medailu a obsadili tak 5.-8.miesto. Dvojica Šmatlák-Surová ml. nepostúpila z prvého kola. Surová st. už v drese bratislavských Spojov vybojovala s oddielovým kolegom Vachálkom bronzovú medailu.

Mladší žiaci (U13) si dali „rande“ 7.decembra na Grand Prix vo Zvolene. Alžbeta Bálintová, Frederika Bálintová a Michaela Ostricová boli jedinými zástupkyňami v Klenovca v tejto kategórii. Žiaľ ani jednej sa nepodarilo dostať na medailové pozície. Najbližšie k bronzu mala dvojica Frederika Bálintová-Michaela Ostricová avšak na svoje protihráčky z Košíc nestačili v troch setoch. V ostatných disciplínach sa dievčatá neprebojovali z prvého resp.druhého kola.

Posledným turnajom najvyššieho rangu bola 14.decembra bola Grand Prix najstaršieho žiactva (U15) v Prešove. Štartovala na nej iba Vanessa Mináčová. Vo dvojhre po víťazstve v prvom kole nestačila v osemfinále na Tarcalovú (Prešov) a prehrala v troch setoch. Patrí jej tak 9.-16.miesto. To isté umiestnenie jej patrí v mixe spolu s Vrbinským (Hnúšťa). Vo štvorhre žiačok pre zranenie spoluhráčky Prostinákovej (Ilava) dvojica na stretnutie nenastúpila.

Zdroj: Rimava.sk informoval Richard Bálint