No active "ca-sidebar-197687" sidebar

CHANBARA: Prvé online Majstrovstvá republiky zorganizovali Česi

Chanbaristi sa aj v tejto situácii vynašli. V sobotu 16. mája sa uskutočnila historicky prvá online súťaž v kihon dose na svete v japonskom športovom umení s názvom chanbara. Keďže sa teraz nachádzame v situácii, keď kvôli Covid-19 sú ešte súťaže s fyzickým kontaktom pozastavené na celom svete, tak musela prísť na rad online súťaž v súbornom cvičení kihon dosa (bez fyzického kontaktu cez internet).

Zúčastnilo sa na nej 50 chanbaristov, zo 17 klubov a 7 krajín (Česká Republika, Slovensko, Fínsko, Francúzsko, Indonézia, Nepál a Japonsko). „Pravdaže na tejto historickej súťaži nemohli chýbať ani Falconisti,“ uviedol pre Rimava.sk Tibor Figei, tréner a športovec kubu Falcon Rimavská Sobota.Športovci súťažili len v jednej disciplíne (kata-súborné cvičenie, v chanbare kihon dosa). Boli otvorené nasledovné kategórie: kadeti, juniori, ženy a muži. A nakoniec sa súťažilo ešte o absolútneho šampióna.

Ako ďalej povedal Figei, najviac sa darilo Františkovi Bohóovi a Matejovi Gregorcovi. V kategórii katedov nastúpilo 8 športovcov. Prvý menovaný (Bohó) si vybojoval zlatú medailu, keď nenašiel premožiteľa v 3 zápasoch. Ferko je už 3-násobný majster Česka, keďže minulý rok si vybojoval dokonca dve zlaté medaily. Druhý menovaný (Gregorec), si priniesol bronzovú medailu, keď prehral len jeden semifinálový zápas. „Treba povedať objektívne, že Matej sa veľmi zlepšil v súborných cvičeniach, takže to vnímam ako veľký úspech. Lukášovi Černákovi a Samkovi Gondovi sa teraz nedarilo, keď obidvaja vypadli v prvých kolách. Napriek tomu im patrí uznanie, keďže sa na túto súťaž pripravovali posledný mesiac veľmi intenzívne,“ doplnil tréner Figei.

Ďalšie zastúpenie mali Falconisti v kategórii žien (11 športovkýň), kde štartovala aj Laura Dávidová (slovenská reprezentantka, Majsterka Európy 2017 a 3-násobná bronzová medailistka z Majstrovstiev sveta 2018, 2019). „Laura začala veľmi dobre, keď porazila v prvom kole Slovenku a v ďalšom Japonku. V semifinále nastúpila s fínskou reprezentantkou. Rozhodcovia dali napokon remízu, tak nasledoval druhý pokus, ktorý Laura tesne prehrala. Do bojov o tretie miesto išla s Japonkou, ktorá nakoniec zvíťazila a Laura si odniesla nakoniec cenné 4.miesto. Napriek tomu, že má len 16 rokov už nastúpila v silnej kategórii žien a viedla si veľmi dobre,“ priblížil tréner.

V kategórii mužov, kde štartovalo 20 súťažiacich, nastúpil aj 2-násobný majster sveta a Európy Tibor Figei. Žreb mu pridelil športovcov ázijského pôvodu. Prvými dvomi kolami prešiel bez problémov. V 3. kole natrafil na japonského reprezentanta Shusuke Fujioka (5-násobného majstra sveta v bojových disciplínach datotsu, ktorý je veľmi dobrý aj v kihondose). Rozhodcovia vyhodnotili ich výkon remízou a nasledoval druhý pokus.

Bohužiaľ tento pokus bol ovplyvnený aj chybnými povelmi počas cvičenia, po ktorých Tibor prehral a nakoniec skončil na 5. mieste. „Žiaľ aj takéto veci sa stávajú, napriek tomu to bola krásna súťaž, ktorá nám vyniesla dve medaily a ďalšie dve umiestnenia v prvej päťke. Pripravovali sme sa na túto súťaž veľmi intenzívne, 3-krát do týždňa online (cez internet). Som nesmierne hrdý na všetky deti a aj na Lauru, ako bojovali a dokázali zo seba vyžmýkať to najlepšie. Každý sa za ten mesiac posunul niekde inde v kihon dose (kata-súborné cvičenie), ktoré je veľmi technicky náročná disciplína, kde rozhoduje koncentrácia, presnosť, technika, dynamika, načasovanie a dýchanie,“ zakončil rimavskosobotský tréner Figei.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Fibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross