No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chanbarista Tibor Figei cestuje na majstrovstvá Európy

perex-figeiPod záštitou Slovenskej Asociácie Chanbara sa zúčastní 13 reprezentantov Majstrovstiev Európy, ktoré sa uskutočnia 7 a 8. mája v Paríži, vo Francúzsku. Medzi nimi bude aj rimavskosobotský chanbarista Tibor Figei. Ako ďalej Rimava.sk informoval, bude to už 9. ročník kontinentálneho šampionátu.

„Zúčastní sa na ňom vyše 200 chanbaristov z celej Európy. Na čele s Borisom Lieskovským (1.DAN), ktorý robí osvetu tomuto dynamickému športu už 3 roky na Slovensku, nastúpi na tatami tento víkend slovenská reprezentácia, ktorá bude mať zastúpenie v kategórii detí, dospelých, lady a seniorov,“ priblížil Figei, podľa ktorého okrem neho slovenskú reprezentáciu tvorí Boris Lieskovský starší.(prezident asociácie), Boris Lieskovský mladší, Lukáš Bosák, Matej Babinský, František Rehák, Martin Musl, Martin Musl mladší, Štefan Štefančík, Adam Balčík, Jana Ilašenková, Oľga Samešová a Eva Gavendová. Kostru reprezentácie tvoria chanbaristi z Košíc, Trenčína a Rimavskej Soboty.

Tibor sa podľa jeho slov k tomuto športu dostal približne pred 6 mesiacmi, po množstve tréningoch, súťažiach a splnení podmienok sa napokon dostal do nominácie na nadchádzajúci európsky šampionát. „Predtým som sa venoval dlhé roky Wing Tsungu (čínske bojové umenie) a Eskrime (filipínske bojové umenie s palicami a mečmi). Po niekoľkoročnej odmlke som sa ale dostal k tomuto krásnemu japonskému športovému umeniu s mečmi a hneď som tomu prepadol,“ uviedol Figei, ktorý ďakuje svojmu majstrovi Borisovi Lieskovskému mladšiemu za ochotný prístup na tréningoch, trénerovi Mirovi Bitalovi, klubu Falcon Chanbara a sponzorom.

CHANBARA
Šport Chanbara, skratka „Spochan“, vznikol v Japonsku v roku 1971. Zakladateľom je Tetsundo Tanabe (súčasný prezident Svetovej asociácie chanbara). Ide o moderné bojové umenie, jedná sa o športovú formu boja so zbraňami. Kontaktná časť zbraní je mäkká, takže nehrozí zranenie. Pri súťaži je možné vybrať si z viacerých zbraní (krátky meč, krátky meč štít, dlhý meč v jednej ruke, dlhý meč v jednej ruke a štít, dlhý meč dvoma rukami, krátky a dlhý meč súčasne, obojstranný meč, palica a oštep. Súčasný počet členov Svetovej asociácie chanbara dosiahol tristotisíc, oficiálne uznaných inštruktorov je asi štyritisíc.

V zahraničí počet športovcov vzrastá každým rokom. V Amerike, Francúzsku, Austrálii, Egypte, Taliansku, na Taiwane, v Singapure, Ukrajine, Lotyšsku, Nemecku, Anglicku, Kórei, Rusku, Egypte, sa ročne koná mnoho súťaží. Najväčším svetovým podujatím sú majstrovstvá sveta, ktoré si držia svoju tradíciu konania, a to len v Japonsku, v roku 2016 to budú 412. majstrovstvá sveta.

Tento šport je zaujímavý v tom, že (skusení) dospelí nemusia nutne zvíťaziť nad mladšími. Nezáleží na veku, výške, váhe, dôležitá je šikovnosť a správne zvolená taktika. Zápas je bezbolestný, pohybovo náročný a adrenalínový. Novodobá chanbara má jednotné nafukovacie zbrane. Tie vydávajú pri správnom zásahu plechový zvuk, čo prispieva k objektívnemu rozhodovaniu a zároveň zvyšuje reálny pocit zo zápasu. Chanbara nie je surový šport, ale dynamický. Je prepojením taktiky, rýchlosti a dynamickosti celého tela.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross