No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chanbarista Tibor Figei z Majstrovstiev Českej republiky neodchádzal naprázdno

24. februára 2017 | |  | |

perex-tibor-figeiUplynulú sobotu sa reprezentant Slovenska a rimavskosobotský chanbarista Tibor Figei z klubu Falcon zúčastnil Majstrovstiev Českej republiky v chanbare, ktoré sa konali v Prahe. Na tatami sa stretlo približne 50 chanbaristov z rôznych klubov a štyroch štátov – Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Rimava.sk o tom informoval Tibor Figei, ktorý z českých majstrovstiev doniesol tri zlaté medaily.

Podľa jeho slov sa súťažilo v športovom zápase (s krátkym a dlhým mečom jednoruč a obojruč, dvomi mečmi, krátky mečom a štítom, dlhým mečom a štítom) v niekoľkých kategóriách ako aj v súťaži o absolútneho majstra tzv. Grandšampióna. „Deti aj dospelý si mohli vybrať 4 disciplíny,“ doplnil.

V kategórii dospelých nastúpilo na tatami 21 chanbaristov. Súťažilo sa bez rozdielu pásov, to znamená od najnižšieho bieleho až po čierne (majstrovské stupne). Tibor nastúpil najskôr v disciplíne kodachi (krátky meč), kde sa prebojoval až do finále (4. kolo), kde ho čakal súper z Poľska, majster sveta v kategórii nad 40 rokov. „Súper bol veľmi kvalitný a skúsený, napokon vyhral 2:1 nado mnou a tak som si odniesol striebornú medailu,“ uviedol Tibor. Ďaľšia disciplína bola tate kodachi (krátky meč-štít), kde rimavskosobotský chanbarista v semifinále natrafil na toho istého súpera z Poľska, tentoraz ale vyhral slovenský reprezentant 2.1. Vo finále ho čakal ďalší poľský súper, ktorého porazil 2:0 a odniesol si tak svoju prvú zlatú medailu. Potom nasledovala Tiborova obľúbená disciplína chocken morote (dlhý meč obojruč), v ktorej je úradujúci majster Európy a sveta vo svojej kategórii. Aj v tejto disciplíne sa prebojoval do finále, kde porazil českého chanbaristu v pomere 2:1. Ako posledná nasledovala disciplína tate chocken (dlhý meč-štít).

Tibor sa aj v tejto disciplíne dostal do finále, kde porazil tentoraz kórejského súpera 2:1, žijúceho v Maďarsku, ktorý má 4. Dan (vysoký majstrovský stupeň). Ako víťaz troch disciplín zabojoval aj o absolútneho šampióna tzv. Grandšampióna, kde ale v prvom kole natrafil na ďalšieho slovenského reprezentanta Borisa Lieskovského (1. Dan-čierny pás), kde prehral v pomere 2:1. Boris sa napokon stal absolútnym šampiónom a titul tak putoval na Slovensko.

Turnaja sa zúčastnili viacerí chanbaristi zo Slovenska. Vybojovali si taktiež niekoľko medailových umiestnení, čo napokon znamenalo že, Slovensko skončilo v hodnotení krajín na druhom mieste.

„Úroveň preteku bola na vysokej úrovne, nie len z technickej ale aj z organizačnej stránky. Naši českí kamaráti nám pripravili super pretek, do obedu chanbaru a po obede sa konal ešte pretek v taekwonde,“ priblížil Tibor, ktorého teraz čaká dvojmesačná pauza. Po nej sa v apríli bude konať ligové kolo v Trenčíne a v máji v Košiciach. Vrcholom by mali byť júlové svetové hry v Poľsku a Majstrovstvá Európy v Taliansku koncom októbra.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Tibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross