No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotský chanbarista Tibor Figei cestuje na Majstrovstvá Sveta do Tokia

perex-figeiPod záštitou Slovenskej Asociácie Chanbara sa zúčastnia 3 reprezentanti Majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnia 5. až 6. novembra v Tokiu, v Japonsku. Bude to už 42. ročník tohto svetového šampionátu. Zúčastní sa na ňom okolo 800 chanbaristov z celého sveta. Na čele s reprezentačným trénerom Borisom Lieskovským (1.DAN), ktorý robí osvetu tomuto dynamickému športu už 3 roky na Slovensku, nastúpi na tatami tento víkend slovenská reprezentácia, ktorá bude mať zastúpenie v kategórii detí a dospelých. Slovenskú reprezentáciu tvoria 26-ročný Boris Lieskovský mladší, (čierne pásy – Samurai Klub Košice), 35-ročný Tibor Figei (biele až hnedé pásy – Falcon Rimavská Sobota), 13-ročný Adam Balčík (kategória detí – Samurai Klub Košice).

Člen rimavskosobotského klubu Falcon chanbara ako aj slovenskej reprezentácie na svetovom šampionáte, Tibor Figei, v máji tohto roku vybojoval na Majstrovstvách Európy v Paríži jednu zlatú (dlhý meč-obojruč) a jednu bronzovú (krátky meč a štít) medailu. Tibor sa k tomuto športu dostal približne pred rokom, ale po množstve tréningov, súťažiach a splnení podmienok sa napokon dostal do slovenskej reprezentácii, s ktorou sa zúčastnil nielen kontinentálneho šampionátu ale aj medzinárodného turnaja v Taliansku v polovici júna, odkiaľ si priviezol jednu zlatú a dve strieborné medaily.

Pred tým sa venoval dlhé roky Wing Tsungu (čínske bojové umenie) a Eskrime (filipínske bojové umenie s palicami a mečmi). Po čase si uvedomil, že by v ňom mohol využiť svoje skúsenosti z Eskrimi a zakrátko na to začal aj súťažiť.

„Chcel by som sa poďakovať osobitne môjmu reprezentačnému trénerovi majstrovi Borisovi Lieskovskému mladšiemu za ochotný prístup na tréningoch, materskému klubu Falcon Chanbara a pravdaže sponzorom, bez ktorých by som nevycestoval do Tokia. Na túto súťaž som sa pripravoval 4 mesiace, dal som do toho všetko, cítim sa byť pripravený, “ uviedol Tibor.

CHANBARA
Šport Chanbara, skratka “Spochan”, vznikol v Japonsku v roku 1971. Zakladateľom je Tetsundo Tanabe (súčasný prezident Svetovej asociácie chanbara). Ide o moderné bojové umenie, jedná sa o športovú formu boja so zbraňami. Kontaktná časť zbraní je mäkká, takže nehrozí zranenie. Pri súťaži je možné vybrať si z viacerých zbraní (krátky meč, krátky meč štít, dlhý meč v jednej ruke, dlhý meč v jednej ruke a štít, dlhý meč dvoma rukami, krátky a dlhý meč súčasne, obojstranný meč, palica a oštep. Súčasný počet členov Svetovej asociácie chanbara dosiahol tristotisíc, oficiálne uznaných inštruktorov je asi štyri tisíc.

žV zahraničí počet športovcov vzrastá každým rokom. V Amerike, Francúzsku, Austrálii, Egypte, Taliansku, na Taiwane, v Singapure, Ukrajine, Lotyšsku, Nemecku, Anglicku, Kórei, Rusku, Egypte, sa ročne koná mnoho súťaží. Najväčším svetovým podujatím sú majstrovstvá sveta, ktoré si držia svoju tradíciu konania len v Japonsku.
Tento šport je zaujímavý v tom, že (skúsení) dospelí nemusia nutne zvíťaziť nad mladšími. (Nezáleží na veku, výške, váhe, dôležitá je šikovnosť a správne zvolená taktika). Zápas je bezbolestný, pohybovo náročný a adrenalínový. Novodobá chanbara má jednotné nafukovacie zbrane. Tie vydávajú pri správnom zásahu plechový zvuk, čo prispieva k objektívnemu rozhodovaniu a zároveň zvyšuje reálny pocit zo zápasu. Chanbara nie je surový šport, ale dynamický. Je prepojením taktiky, rýchlosti a dynamickosti celého tela.

Zdroj: Tibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross