No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kulturista Peter Együd vybojoval na troch významých súťažiach dva cenné kovy a jedno finálové umiestnenie

perex-petoTri významné kvalifikačné podujatia za tri týždne. Na každej súťaži zastúpenie v dvoch kategóriách medzi kvalitnými pretekármi. Získané dve bronzové medaily, dve štvrté miesta a jedno finálové umiestnenie. To sú úspechy rimavskosobotského kulturistu Petra Együda.

Ako pre Rimava.sk povedal, jeho cieľmi pre tento rok boli medailové priečky. „To znamená dostať sa do Top 6 v danej kategórii. Išlo o nominačné súťaže na majstrovstvá sveta, ktoré sa tento rok konajú 13. júna v Spojených arabských emirátoch v Dubaji,“ doplnil Együd.

Podľa kulturistu cesta za cennými kovmi však nebola ľahká. Ako poznamenal minulý rok po jarných súťažiach sa rozhodol vystúpiť z asociácie SSNKF –UIBBN a prestúpiť do organizácie SANK – INBA EUROPE. To však podľa jeho slov znamenalo aj oveľa kvalitnejších pretekárov a konkurenciu, čo ho naštartovalo do tvrdej ročnej prípravy.

„Prvý súboj ma čakal 23. mája na Národnom šampionáte v Slovenskom Grobe, kde sa mi podarilo v kategórii Mens Masters 40-49 rokov získať bronzovú medailu a v kategórii Mens-175 centimetrov som žial, pre vlastnú hlúposť a amatérsku chybu prišiel o medailovú priečku. V druhom kole som meškal na pódium dve minútky, za čo mi udelili rozhodcovia disciplinárny trest,“ priblížil a zároveň dodal, že hoci bol z toho nešťastný, uvedomuje si svoju vinu, ktorá ho podľa počtu bodov pripravila o strieborné miesto.

O týždeň neskôr, 30. mája, zabojoval v Karlových Varoch na českom národnom šampionáte s medzinárodnou účasťou. „Snažil som sa ešte vylepšiť formu, čo sa mi aj podarilo a v kategórii Mens Masters 40-49 rokov som získal ďalšiu bronzovú medailu pri konkurencii deviatich kvalitných borcov, okrem slovenských pretekárov malo zastúpenie aj Nemecko, Španielsko a Česko,“ povedal.

Okrem bronzu na českom šampionáte obhájil v kategórii Mens-175 centimetrov spomedzi jedenástich súťažiacich štvrté miesto. „Tu som sa už nevzdialil z pódia pred druhým kolom,“ poznamenal s úsmevom.

Podľa Együda najväčší boj bol v maďarskom Tatabányi na International HU Grand Prix 2015. „Táto súťaž je vyvrcholením sezóny a je charakteristická svojou kvalitou, počnúc od organizácie až po súťažiacich. Jednoducho, zišla sa tam elita pretekárov. Súťažilo sa mi veľmi dobre a cítil som sa na pódiu tak, ako si to predstavujem na takýchto súťažiach,“ skonštatoval podujatie, na ktorom obsadil v kategórii Mens Masters 40-49 rokov v konkurencii jedenástich súťažiacich štvrté miesto. V kategórii Mens Open-173 centimetrov obsadil medzi trinástimi pretekármi finálové šieste miesto.

„Celkovo keď to zhrniem, som spokojný s výsledkami ako aj so svojou prácou v príprave. Mal som ciel ešte ísť na majstrovstvá sveta v Dubaji, keďže som sa aj dvakrát nominoval. Je to však pre mňa dosť finančne náročné, preto som si to nemohol dovoliť. Zvolil som si teda októbrové majstrovstvá Európy INBA v talianskom meste Bologna, kde sa chcem ukázať ešte kvalitnejšie a chcem bojovať o medailu,“ prezradil Együd svoje nadchádzajúce ambície a dodal, že je vďačný každému, kto pri ňom stál v ťažkých chvíľach.

„Chcem poďakovať Palovi Kiselovi, ktorý je odborník a ozaj profesionál, že ma nasmeroval tou najsprávnejšou cestou v súťažnej diéte a všetko fungovalo tak ako to pripravil. Rolandovi Brosmanovi a jeho posilňovni Roland Fitness Team, kde sú skutočné železá a ďalej veľká vďaka patrí Paťi Kulkovej, Tomášovi Štecovi a nesmierne veľké ďakujem aj Gabovi Koubekovi a Tricio Travel,“ uzavrel kulturista.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Peter Együd


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross