No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kontroverzný Cibuľa zhodil za 12 dní 6 kíl, má bronz

26. novembra 2012 |  | 

Tréner kulturistu Adama Cibuľu Dušan Ďubek: "Treba si uvedomiť, že už má 45 rokov a ani oveľa mladší špičkoví kulturisti nemajú v roku dva vrcholy, je to totiž nesmierne náročné. Adam ich teraz mal a z oboch priniesol medailu"
Slovenský reprezentant Adam Cibuľa získal na 63. majstrovstvách sveta mužov v kulturistike v katarskej Dauhe bronzovú medailu v kategórii do 60 kg. Pre päťnásobného majstra Európy to je druhý cenný kov z MS v kariére, prvý raz bral bronz pred štyrmi rokmi v čínskom Šanghaji. Štyridsaťpäťročný Róm z Hnúšte skončil v Dauhe za Kjeong Mo Parkom z Kórejskej republiky a Egypťanom Anwarom El Amawym. Slovenská mužská kulturistika získala v ére samostatnosti od roku 1993 na MS Cibuľovou zásluhou už 23. medailu, pričom bilancia je 9 zlatých, 8 strieborných a 6 bronzových.

"Adam šiel na šampionát vo veľmi dobrej forme, hoci niektorí o ňom po nominačných pretekoch v Trnave pochybovali. Lenže vtedy vážil o šesť kíl viac a ani zďaleka nebol stopercentne pripravený," uviedol pre agentúru SITA Cibuľov tréner Dušan Ďubek. "U Adama musíte počítať so všetkým, preto sme prísnu diétu a zhadzovanie načasovali až na záverečných dvanásť dní. Zdá sa, že to zvládol a bronz mu je odmenou za to, že dodržal všetko, na čom sme sa dohodli."

Podľa Ďubeka mohol Cibuľa bojovať v Dauhe teoreticky aj o zlato, ale musel by mať májovú formu, keď v srbskom Novom Sade získal piaty titul kontinentálneho šampióna. "V Novom Sade bol naozaj v životnej forme. Ak by sa mi ho podarilo dostať do takej istej aj teraz, určite bojuje o svetový titul. Treba si však uvedomiť, že už má 45 rokov a ani oveľa mladší špičkoví kulturisti nemajú v roku dva vrcholy. Je to totiž nesmierne náročné. Adam ich teraz mal a z oboch priniesol medailu," zdôraznil tréner.

Adam Cibuľa je kráľom kulturistickej Európy. Len málokto sa môže pochváliť piatimi zlatými - prvú si vybojoval už pred 16 rokmi (!) - a dvoma striebornými medailami z kontinentálneho šampionátu. V stredu na svetovom šampionáte v Dauhe opäť dokázal, že medaily vie získavať aj napriek mnohým problémom, s ktorými sa vo svojej dlhej kariére musel vyrovnať. V máji sa v Novom Sade stal piaty raz majstrom Európy. Napriek tomu, že takmer poldruha roka netrénoval a s prípravou na ME začal až v januári, keď ho tréner a manažér Dušan Ďubek presvedčil, že má na to, aby znovu získal zlato.

Kontroverzný kulturista svoju úspešnú kariéru prerušil už viackrát. Naposledy mal pauzu, keď ho výkonný výbor Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKFST) pred dvoma rokmi v októbri vyradil z reprezentácie, keďže prerušil prípravu na MS v Degu (už mal kúpenú letenku) pre údajný nedostatok finančných prostriedkov a oznámil ukončenie kariéry. Predstavitelia SAKFST to však popreli a podľa prezidenta Michala Čaplu dostal Cibuľa od asociácie na prípravu 20 000 korún a ešte ďalších 40 000 od sponzora.

Ale Cibuľa mal problémy s disciplínou už aj predtým. V roku 1996 pre alkohol nestihol odlet na MS v jordánskom Ammáne, za čo dostal dvojročný dištanc. V roku 1998 sa na súťažné pódiá vrátil, na májových ME v Belehrade si vybojoval striebro, ale v novembri sa napriek výzve nedostavil na dopingovú skúšku, za čo ho SAKFST potrestala trojročným zákazom činnosti a do roku 2003 ho vylúčila z reprezentácie. V roku 2004 sa Cibuľa znovu vrátil a nasledovali najúspešnejšie tri roky v jeho kariére ozdobené dvoma titulmi majstra Európy (2004, 2006), striebrom z ME (2007) a bronzom z MS 2005 v Šanghaji.

Cibuľove úspechy:
ME mužov:
1993: 1. Adam Cibuľa (do 65 kg)
1994: 1. Adam Cibuľa (do 65 kg)
1998: 2. Adam Cibuľa (do 65 kg)
2004: 1. Adam Cibuľa (do 65 kg)
2006: 1. Adam Cibuľa (do 65 kg)
2007: 2. Adam Cibuľa (do 65 kg)
2009: 1. Adam Cibuľa (do 65 kg)
MS mužov:
2005: 3. Adam Cibuľa (do 60 kg)
2009: 3. Adam Cibuľa (do 60 kg)

Zdroj: DAUHA 4. novembra (SITA)

Súvisiace články

Adam Cibuľa piaty raz suverénne majstrom Európy
Adam Cibuľa majstrom SR a ide aj na ME do Nového Sadu

Adam Cibuľa sa vrátil a chce piaty titul majstra Európy 
Na MS do Dauhy s hviezdnou zostavou - Adam Cibuľa, Igor Kočiš, Peter Tatarka, Štefan Havlík


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross