Plavecký klub v R. Sobote v znamení zmien. Zvučné mená plavcov postupne nahrádzajú nováčikovia

7. februára 2020 | |  |

Vianočnými pretekmi ukončili rimavskosobotskí plavci svoj plavecký rok 2019. Ten sa niesol v duchu množstva zmien, či už personálnych alebo organizačných. Na jednej strane opustilo klub zopár zvučných mien, na druhej strane sa klubu podarilo uviesť do pretekového kolotoča niekoľko nových pretekárok a pretekárov. Tí sa postupne, z pretekov na preteky prepracovávali na popredné priečky. Dohromady absolvovali dvadsať pretekov, zúčastnili sa na Banskobystrickom päťkolovom pohári, na Slovenskom štvorkolovom plaveckom pohári FPD a množstve medzinárodných súťaží.

Takisto Plavecký klub Rimavská Sobota usporiadal tradičné medzinárodné podujatie - Pohár priateľstva, piate kolo Banskobystrického plaveckého pohára a Majstrovstvá stredoslovenskej oblasti. Dohromady Soboťania súťažne skočili do vody 547-krát na dvadsiatich plaveckých podujatiach a vybojovali si spolu 165 pódiových umiestnení. Z toho bolo najviac zlatých - 67, strieborných 64 a 34 bronzových priečok.

Za zmienku stoja výkony Ely Valachovej, ktorá sa umiestnila v Slovenskom pohári FPD na treťom mieste, ocenená bola za najhodnotnejšie výkony v srbskom Kruševaci, Štiavnickom kahanci a Vianočných pretekoch. Dohromady si vyplávala 64 umiestnení, z toho 48 zlatých. Slovenský rebríček vedie v piatich disciplínach, jej najhoršie umiestnenie v rankingu je šiesta priečka.

Stúpajúcu výkonnosť potvrdila Natália Bakšová, ktorá obsadila bronzovú priečku v Banskobystrickom pohári, získala striebornú medailu na Majstrovstvách stredoslovenskej oblasti a množstvo ďalších pódiových umiestnení. O zisk cenných kovov sa ďalej pričinili Sofia Látková, Sebastián Vach, Lili Madarász, bratia Tenglerovci, Sabína Iždinská.

Plavecký káder pravdaže tvoria aj ďalší plavci, ktorí sa poctivo pripravujú na preteky, ale kvalitná konkurencia im zatiaľ neumožnila vychutnať si pocit zo zisku medaily. O tom, že si všetci plavci zaslúžia uznanie svedčí aj fakt, že absolvovali ťažkú prípravu, hlavne v letnom období, kedy plavci odtrénovali časť tréningov na otvorenej vode na Teplom Vrchu, vo Veľkom Krtíši a veľkú časť na otvorenom bazéne na Kurinci, kde nie vždy panovali letné podmienky. Každý z nich odplával len od augusta 133 kilometrov.

Okrem plavcov teda patrí vďaka aj Technickým službám mesta Rimavská Sobota, že klubu vždy boli nápomocní, rodičom, ktorí akýmkoľvek pričinením pomohli k fungovaniu a chodu klubu.

Zdroj a Foto: Ladislav Klement Plavecký klub PKRS