No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Príchuť reprezentácie ochutná aj rimavskosobotský gólman Filip Katreniak

11. februára 2016 | |  | | |

perex-hokejPo debutových reprezentačných štartoch odchovancov Rimavskej Soboty Alexa Tamášiho a Dalibora Ďuriša si vyskúša váhu dresu s dvojkrížom aj brankár Filip Katreniak. Jeho premiérovým vystúprním bude Turnaj štyroch krajín do 16 rokov vo švajčiarskom Wetzikone. Hokejová kariéra Filipa Katreniaka rozhodne púta pozornosť. A to hlavne kvôli jej pestrosti. Rodák z Rimavskej Soboty si už vo svojich pätnástich rokoch môže povedať, že vystriedal viac klubov než niektorí hráči za celú svoju sezónu. Súvisí to však predovšetkým s tým, odkiaľ pochádza. Región Gemeru rozhodne nie je hokeju zasnúbený, čoho logickým dôsledkom je aj to, že hráči z tohto prostredia, v prípade, že chcú aj naďalej v hokeji napredovať, musia chtiac-nechtiac už v mladom veku smerovať do iných miest a väčších klubov.

Jeho pôsobenie v hokejových kluboch priblížil pre internetový portál slovakprospects.com:

„Začínal som v Rimavskej Sobote, kde som už v dosť nízkom veku chytal za starších žiakov. Z Rimavskej Soboty som sa neskôr presunul do Lučenca, no už rok nato som bol v Banskej Bystrici, na ďalší rok v Detve a po nej v ďalšej sezóne vo Zvolene,“ prezradil s úsmevom Katreniak, ktorý však v aktuálnej sezóne nechytá v ani jednom z vyššie menovaných klubov.

Od začiatku súčasného súťažného ročníka pôsobí vo farbách klubu, ktorý sa môže popýšiť azda najlepšou prácou s mládežou na Slovenskou. „Na konci minulej sezóny, zhruba v apríli, som sa dostal na skúšku do Dukly Trenčín. Zrejme som sa trénerom zapáčil, a tak so mnou od tejto sezóny už počítali,“ vysvetlil 15-ročný Gemerčan.

Katreniak v tejto sezóne nastupuje striedavo v doraste a v deviatej hokejovej triede trenčianskej Dukly. Najmä tucet zápasov v najvyššej dorasteneckej súťaži, v ktorej si drží solídnu vyše 92-percentnú úspešnosť zákrokov možno považovať pre mladého gólmana z Gemeru za veľkú školu. „Sezónu hodnotím pozitívne. Dostávam šancu v doraste a aj v devine, takže si nemôžem sťažovať. Stále je však čo zlepšovať, stále je sa kam posúvať.“

V porovnaní s tým, čo pred sezónou samotný Katreniak predpokladal, je súčasný stav pre neho viac než lichotivý.ôvodne to bolo tak, že som mal chytávať za devinu a s dorastom som mal chodiť na tréningy,“ hovorí. „Dostávam však šancu aj v doraste, čo ma dosť prekvapilo, pretože som s tým príliš nerátal. Snažím sa na tréningoch a tréner si to zrejme všimol,“ poznamenal Katreniak.

Výkonnostný progres možno pripísať aj tomu, aké podmienky má Katreniak – oproti väčšine jeho predchádzajúcich pôsobísk – v Trenčíne k dispozícii. Svoju úlohu pri výchove brankárov v Trenčíne celkom bezpochyby hrá aj tréner brankárov Peter Kosa, ktorý okrem Dukly Trenčín pôsobí ako tréner brankárov aj pri reprezentačnom áčku.

„V utorky a stredu ráno mávame brankárske tréningy, čo v iných kluboch bývalo spravidla maximálne raz za týždeň, v Rimavskej Sobote ani raz… Myslím si, že každým tréningom sa veľmi zlepšujem. Trénuje nás tu tréner Peter Kosa, ktorý s nami robí rôzne cvičenia, ktoré nás posúvajú vpred,“ poznamenal Katreniak, ktorý sa v Trenčíne stretol aj s ďalšou skutočnosťou, ktorá v malých kluboch nie je zvyčajná.

Tým je konkurenčné prostredie. Dukla má k dispozícii vyše poltucet brankárov, ktorí môžu chytávať v kategórii dorastencov. „Je tu silná konkurencia, nielen v doraste, ale aj v devine. Núti nás to do ďalšej roboty, aby sme neustále šli naplno, keďže chceme zaujať trénera, aby sme dostávali šancu v bránke.“

Klubové súťaže na Slovensku majú tento týždeň zápasovú prestávku. Tá sa však nevzťahuje na Filipa Katreniaka, ktorý sa dočkal svojej prvej reprezentačnej pozvánky. „Pravdaže, potešilo ma to. Aj som v to trochu v kútiku duše dúfal, keďže na predminulom turnaji som bol v nominácii ako náhradník. Snažil som sa podávať čo najlepšie výkony, aby som sa tam dostal,“ povedal na margo svojej nominácie do národného tímu do šestnásť rokov. Pritom ešte pred začiatkom sezóny sa s týmto 15-ročným brankárom príliš nepočítalo. Za všetko hovorí, že ani samotný Katreniak príliš pred sezónou neveril, že by sa v národnom tíme objavil.

Je to však logické. V regionálnych výberoch pätnástky sa objavil v sezóne 2014/2015 iba raz, aj to na úvodnom výberovom kempe, kde bolo len z regiónu stred pozvaných dovedna 34 hokejistov. Katreniak sa tak na vlastnej koži presvedčil, že cesta do reprezentácie je z Lučenca, za ktorý v minulej sezóne chytával, poriadne tŕnistá. Avšak, ako to však býva, každá minca má dve strany.

„V Lučenci to bolo ťažšie. Nie je to taký veľký klub, v žiackych kategóriách príliš nevyhráva. Zas pre brankára to je aj vhodné. V každom zápase ide na neho päťdesiat striel, je v plnej permanencii a môže sa vychytať. Na druhej strane v Trenčíne som predsa len viac na očiach trénerov reprezentácie.“

Katreniak si svoj reprezentačný debut odkrúti vo švajčiarskom Wetzikone, Deň pred zrazom šestnástky v Bratislave priznal, že s ním lomcuje aj napätie. „Mierny stres možno mám, ale teším sa na to. Určite sa toho nebojím.“ A aké individuálne ciele si 15-ročný Rimavskosobotčan do Wetzikonu dáva? „Rád by som predviedol čo najlepšie výkony, aby si ma tréneri zapamätali a dostal sa aj na ďalšie turnaje,“ uzavrel.

Zdroj: slovakprospects.com, uverejnené so súhlasom autora článku a fotografií Jakuba Homoľu


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross