Majstrovstvá Slovenska v taekwondo WTF 2013: Výnimočná športová udalosť v R. Sobote

23. decembra 2013 |  | |

majstri-sr-wtf rimavska sobotaRimavská Sobota sa stala po prvýkrát dejiskom najvyššej súťaže Majstrovstiev Slovenska 2013 v taekwonde wtf (v kategórii zápas a poomsae). V poradí 18. majstrovstvá v polovici decembra zorganizoval domáci FALCON Taekwondo klub v spolupráci so Slovenskou asociáciou TKD WTF(SA TKD WTF) v telocvični ZŠ M. Tompu na Sídlisku Západ. O priebehu majstrovstiev ďalej Rimava.sk informoval Peter Úrek z klubu FALCON.

O tituly Majstrov Slovenska 2013 sa bojovalo v dvoch disciplínach v kyorugi – zápas a v poomsae – predvádzanie foriem, zostáv. V poslednej spomínanej disciplíne sa však ale mohli zúčastniť len taekwondisti s vyšším žiackym stupňom teda od modrého pása (4.kup) až po majstrovské stupne. Naopak ale v disciplíne zápas mohli štartovať bojovníci od žltého pása spolu s vyššími stupňami až po majstrovské! Všetky vekové kategórie boli na súťaži zastúpené od detí až po dospelých. Techniky kopov však mohli na hlavu prevádzať len najstarší až po deti do 10 rokov, teda mladší už nie.

Klub FALCON už v minulosti v rokoch 2009 a 2011 usporiadal zatiaľ len ligové kolá v zápasoch TKD WTF. Toho roku sa mu dostalo pocti spoločne zorganizovať M-SR spolu so SA TKD WTF.
Rimavskosobotský FALCON reprezentovali až 18 súťažiaci len v bojoch kyorugi. Celkovo sa na MSR zúčastnilo 164 súťažiacich za 11 klubov, z celkového počtu pätnástich klubov Slovenska. Za seniorov zápasil Jaroslav Dóbi, Pavel Lancko a Peter Kojnok, za juniorov Peter Lancko. Najviac zastúpená kategória bola žiacka chlapci a dievčatá vo veku od 8 až 11 rokov a to Vanesa Ádámová, Matúš Babala, Ladislav Balog, Roman Botko, Matej Furman, Karolína Mravcová, Oliver Roško, Giovanni Slanec, Hugo Végh a za kategóriu kadetov nastúpil Daniel Szőke. Za najmladších z nás, teda deti, reprezentovali Richard Engler, Lukáš Kurek, Richard Laššák a Tomáš Kuvik. Títo najmladší zápasníci podľa pravidiel nesmeli kopať na hlavu, len na telo do vesty.

wtf rimavska sobotaSúťažilo sa na elektronické chrániče tela, teda na vesty v systéme tzv. Dae Do, čo znamená, že používajú okrem iného aj elektronické chrániče priehlavkov Dae Do. Po zásahu súpera na vestu chráničom chodidla, po dosiahnutí určitého tlaku sily a kontaktu nabieha bod elektronicky pre zasahujúceho adepta.

Pre zaujímavosť spomenieme priebeh bojov niektorých zápasníkov. Titul Majster Slovenska 2013 za 1. miesto získal senior nad 87kg J. Dóbi, ktorý po ťažkom súboji s bývalým odchovancom Rimavskosobotského taekwonda Róbertom Brázom (v súč. tréner jedného z dvoch Bratislavských TKD klubov), tento súboj vyhral. Druhý titul MSR 2013 získal žiak do 42 kg G. Slanec. S prehľadom „prevalcoval“ všetkých súperov až v troch kolách po stave 10:0, 16:1, 12:0 a tak zaslúžene vyhral súboje v kategórii. Tri tituly MSR 2013 čestne získali naši borci nakoľko boli sami v kategórii, teda nemali potenciálnych súperov ani po možnosti spájania v susediacich kategóriách čo umožňujú pravidlá SA TKD WTF. Tieto získali žiačky, do 30 kg V. Ádámová a do 46kg žiačka K. Mravcová, za žiakov do 28kg to bol M. Furman.
2. miesta a teda tituly Vicemajster SR 2013 získal žiak do 36 kg M. Babala, prvé kolo vyhral 4:3, a kadet do 41 kg D. Szőke. Za kategóriu juniori do 68kg získal druhé miesto aj Peter Lancko a za kategóriu deti do 24 kg O. Roško, prvé kolo vyhral 7:0.
Rimavska SobotaNa 3. mieste sa umiestnil v kategórii žiaci do 42 kg R. Botko, ktorý získal toto umiestnenie po ťažkom boji so súperom z Hnúšte. L. Balog zápasil po prvýkrát v kategórii žiaci a dokázal aj skórovať, no po stave 7:2 vo váhe do30kg sa tiež umiestnil na treťom mieste a na treťom mieste sa umiestnili aj naši zvyšní dvaja seniori, senior Pavel Lancko do 74 kg po stave 8:2 nedokázal zvíťaziť nad súperom z Bratislavy tak ako aj P. Kojnok do 80 kg taktiež so skúseným súperom z BA aj napriek tomu, že zo začiatku 1. kola nad ním vyhrával 4:0 no napokon sa stav obráti v jeho neprospech 10:14. Na treťom mieste sa umiestnil aj H. Végh v kategórii žiaci do 36 kg, a v kategórii deti do 24 kg skončil napokon i L. Kurek. Lukáš, ktorý v poslednej minúte kola rozhodol vo svoj prospech o výhre prvého kola za stavu 3:2 to už ďalej tiež nemal ľahké. Musel by vyhrať ešte dve nasledovné kolá aby sa umiestnil na prvom mieste. Bronzové priečky tiež získali najmladší ako R. Engler deti do 30 kg, T. Kuvik deti do 32 kg a R. Laššák deti do24 kg.

Majstrovstvá SR v Taekwondo WTF sa vydarili aj po organizačnej stránke čo zaznelo od vedenia SA TKD WTF ako aj ohlasov trénerov hosťujúcich klubov. Domáci klub FALCON ako spoluorganizátor podujatia ďakuje všetkým členom klubu a ich rodičom, Mestu Rimavská Sobota., domácim ale aj ostatným podnikateľským subjektom za pomoc so zabezpečením športového podujatia.