No active "ca-sidebar-197687" sidebar

12 NAJ REGIÓNU MALOHONTU: Sladké víťazstvo získali včely

perex-vcelnicaAnketa 12 Naj regiónu Malohontu po minuloročnom augustovom vyhlásení už pozná víťazov. Spomedzi niekoľkých návrhov, za ktoré ľudia hlasovali organizátori súťaže vybrali dvanásť víťazov. Prvým z nich je vzdelávacia včelnica Včelí kRaj blízko obce Kokava nad Rimavicou, okres Poltár, v časti Liešnica, do ktorej sa prichádza z miestnej časti Vlkovo.

„Včelnica funguje od roku 2013 a robíme program pre verejnosť ako laickú tak aj odbornú. Ale zameriavame sa hlavne na tú laickú verejnosť od materských škôlok, cez všetky stupne škôl až po univerzity. Od jednotlivcov cez rodiny s deťmi po veľké skupiny,“ povedal pre Rimava.sk David Turčáni, koordinátor projektu Včelí kRaj a lektor včelárskych kurzov včelnice v Liešnici. Ako priblížil, o vzdelávanie verejnosti sa začali zaujímať keď začali predávať včelárske výrobky priamo, teda nie výkupcom a zistili, že ľudia vedia veľmi málo o včelách. „Preto sme sa začali venovať edukačnému programu,“ doplnil Turčáni, ktorý pochádza zo včelárskej rodiny, kde majú 60-ročnú tradíciu.

Vo Včelom kRaji organizujú podľa jeho slov včelárske kurzy pre začiatočníkov, včelárske nedele pre expertov či profesionálnych včelárov. „Hlavné programy, ktoré organizujeme pre verejnosť je Jeden deň včelárom, kde ľudia zážitkovou formou môžu vyskúšať o čom je včelárčenie, ako vyzerá deň včelára a jeho povinnosti,“ vysvetlil lektor a dodal, že počas tohto programu môžu návštevníci priamo nazrieť do úľa v celotelových kombinézach, aby videli ako to v tom úli funguje.

Okrem toho organizujú aj víkendové kurzy. Podľa jeho slov na tieto kurzy chodia ľudia z celého Slovenska. „Hovoríme im o základoch včelárstva, ktoré ich aj učíme,“ poznamenal Turčáni.

Život malých robotníc však môžete spoznať aj mimo včelnice. Ako lektor podotkol včelársky krúžok majú aj pre žiakov na Základnej škole M.R. Štefánika v Lučenci. „Navštevuje ho šesťnásť detí, ale kvôli vysokému číslu sú rozdelení na dve skupiny,“ dodal.

V priestoroch školy majú aj dlhodobý kurz pre širokú verejnosť, ktorý trvá od decembra do septembra. Podľa jeho slov chodia k nim aj deti z denných i letných táborov.

A aké plány majú vo včelnici na tento rok? Ako Rimava.sk informovala Henrieta Struhárová, manažérka Mikroregiónu Rimava a Rimavica, rok 2016 bude štvrtou sezónou vzdelávacej včelnice v Liešnici, ktorej hlavným cieľom bude vytvoriť kryté priestory. Podľa jej slov v spolupráci s architektom Robom Sekulom plánujú včelín - multifunkčný objekt pre včely, prednášky, premietanie. „Takto chcú "zastrešiť" aktivity keď prší,“ dodala Struhárová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross