No active "ca-sidebar-197687" sidebar

5 skutočne dôležitých rituálov pre zlepšenie kvality života

17. apríla 2024 | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: favi.sk

Poslednou dobou ako by sa snáď o ničom inom ako dlhovekosti, zdravom a produktívnom živote ani nehovorilo. Pozreli sme sa poznatky vedcov a dali dokopy 5 kľúčových návykov, ktoré si stoja za to osvojiť.

Trochu pohybu každý deň

Cvičenie nie je len o udržaní váhy, ale môže výrazne znížiť riziko mnohých ochorení. Podľa vedcov stačí aj 20 minút svižnejšej chôdze za deň! Z výskumov vyplýva, že už dvadsiatimi minútami môže výrazne znížiť výskyt infarktu, cukrovky typu 2, rakoviny čriev a prsníka, zlomenín bedrových kĺbov, demencie a depresie.

Ešte potrebujete ďalší argument, prečo sa hýbať? Každodenný pohyb môže znížiť šancu na predčasné úmrtie až o 30 percent.

A po pohybe si doprajte relax

Aktivita a odpočinok sú spojené nádoby. A pre vaše zdravie je najlepšie, keď budete oboje praktizovať každý deň. Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) je nanajvýš žiaduce dopriať si rôzne relaxačné techniky, vrátane meditácie, masáží, aromaterapie a dychových cvičení. Môžu vám totiž priniesť množstvo zdravotných benefitov. Práve tak vám ale prospeje oddych s knižkou, relax pri počúvaní hudby alebo pozorovaní ohňa (a to aj toho falošného v takomto biokrbe).

Konkrétne zdravotné prínosy odpočinku sú zníženie krvného tlaku, zlepšenie trávenia, psychická pohoda alebo napríklad zmiernenie chronických ťažkostí a bolestí.

Optimizmus a pozitívny prístup

Štúdie ukazujú, že pozitívne myslenie súvisí s funkciou imunitného systému. Večne nespokojní pesimisti bývajú častejšie chorí ako spokojní optimisti. Zmeniť svoju povahu nie je úplne jednoduché, ale existujú techniky na trénovanie pozitívneho prístupu k sebe a životu celkovo:

  • Smiech (aj ten umelý – väčšinou vyvolá smiech naozajstný a ten zase spúšťa produkciu hormónov šťastia)
  • Pozitívny self-talk (samohovor, kde sa uisťujete o tom, že život je fajn a máte prečo byť veselí)
  • Obklopenie sa pozitívnymi ľuďmi (a odstrihnutie ľudí, ktorí vo vás nevzbudzujú žiadne pozitívne emócie, ale len vás „vysávajú“)
  • Vnímanie vecí s humorom (alebo uvedomenie, že keď nejde o život, nejde o nič)

Potrebujete dôvod na úsmev? Podľa jednej štúdie trvajúcej tri dekády sa optimisti dožívajú až o 15 percet dlhšie ako pesimisti.

Lepší spánok

Kvalitný spánok prináša množstvo benefitov – od lepšej nálady, zdravšieho tela, výkonnejšej imunity až po celkovo kvalitnejší život. Dobrý spánok si zaistíte niekoľkými spôsobmi:

  • Spálňu pred spaním vyvetrajte a spite pri 18 až 19 stupňoch.
  • Pred spaním nepozerajte do obrazoviek, ktoré zhoršujú zaspávanie.
  • Najedzte sa najneskôr dve, lepšie však tri hodiny pred spaním.
  • Nepite večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.
  • Choďte spať každý deň v zhruba rovnakom čase.

Pokiaľ vás problematika spánku zaujíma, určite odporúčame knihu Prečo spíme. Po jej prečítaní už vám bude jasné, prečo je spánok taký dôležitý.

Posilovanie srdca

Je určite zdravé zaradiť rutinu na posilnenie srdca do vášho denného režimu. Môže to byť otužovanie, saunovanie alebo nejaká vytrvalostná (aeróbna) aktivita. Na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia najčastejšou príčinou úmrtí, preto rozhodne stojí za to na srdce nezabúdať.

Čo ešte pre srdce urobiť? Dôležité je samozrejme nefajčiť a ideálne nepiť alkohol. Nemenej dôležitá je ale aj normálna váha. A tú má na Slovensku len každý tretí, čo je skutočne alarmujúca štatistika.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross