No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Agentúra integrovanej starostlivosti v Tornali pomáha už vyše roka

Zdroj: BBSK

TORNAĽA/ČÍŽ – Unikátny sociálny projekt v Tornali uľahčil život už desiatkam seniorov. V činnosti pokračuje aj vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Národný projekt Agentúra integrovanej starostlivosti vznikol vďaka spolupráci BBSK, Európskej komisie a Svetovej banky ešte na jar minulého roka. Iniciatíva prináša prielom v poskytovaní sociálnej starostlivosti v regióne južného Gemera a na jej vznik sa kraju prostredníctvom iniciatívy Catching-Up Regions podarilo získať 1,2 milióna eur z európskych zdrojov. 

Ako informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK, zastupitelia všetkých sa strán stretli na spoločnej konferencii v kúpeľnej obci Číž, aby vyhodnotili fungovanie a vymenili si skúsenosti. 

Článok pokračuje pod reklamou


"Agentúra integrovanej starostlivosti je zameraná na komplexnú pomoc a podporu seniorov tak, aby mohli čo najdlhšie zotrvať vo svojom prirodzenom domácom prostredí. Dopyt po starostlivosti o starších ľudí celoslovensky stúpa a existujúce zariadenia ho častokrát nestačia pokrývať," vysvetlila Štepáneková.

Projekt sa v Tornali osvedčil. Aktuálne má približne 60 prijímateľov opatrovateľskej služby a mnohým ďalším klientom pomáha s objednávaním k lekárom, zabezpečovaním zdravotníckych pomôcok, komunikáciou s úradmi, poskytuje tiež odľahčovaciu službu a organizuje aj preventívne aktivity. Ďalším prínosom je, že Agentúra integrovanej starostlivosti dala prácu tridsiatke ľudí v regióne. 

"Som presvedčený, že toto je jediná cesta pre celé Slovensko, ak sa chceme vyhnúť humanitárnej katastrofe, keď počet ľudí odkázaných na pomoc násobne prerastie možnosti sociálnych služieb. Zároveň je to spôsob, ako môžu ľudia odkázaní na pomoc iných čo najdlhšie zotrvať v pohodlí domova,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter. Prínos projektu vyzdvihla aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa účastníkom konferencie prihovorila formou videa. 

"Tento projekt nielen odbremenil preplnené zariadenia, ale umožnil seniorom zostať doma, v ich prirodzenom prostredí. Opatrovateľská služba, ktorú potrebujú, príde za nimi. Inovácia, flexibilita, udržateľnosť, spolupráca viacerých aktérov na lokálnej úrovni, ale aj líderstvo vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja, to sú piliere úspešného projektu,“ zdôraznila hlava štátu, ktorá v minulosti zariadenie v Tornali aj osobne navštívila. 

Sociálne služby sú dlhodobo jednou z top priorít kraja. Dôkazom sú konkrétne výsledky. Podobný model, Centrá integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti, spustila župa ešte v roku 2021 aj v ďalších troch mikroregiónoch v okresoch Lučenec, Banská Štiavnica a Veľký Krtíš a plánuje ich rozšíriť do ďalších šiestich regiónov. 


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross