No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Aj toto leto bude patriť kvalitnej hudbe, už čoskoro sa začne Sobotský Jazztival 2024

17. mája 2024 | | |  | 
Zdroj: Jazztival

SOBOTSKÝ JAZZTIVAL 2024 je obľúbené kultúrno-spoločenské podujatie zamerané na prezentáciu špičkového súčasného slovenského jazzového umenia s presahmi do iných hudobných žánrov. Počas siedmeho ročníka sa predstavia súčasné kapely, ich nové projekty, výnimoční muzikanti i mladé talenty.

Slovenská tvorba bude určite v prevahe, avšak navštívi nás aj hosť z Maďarska, ktorým bude uznávané jazzové zoskupenie Sárik Péter Trio. Ďalej účinkujú Júlia Kozáková a hudobné zoskupenie SOLE, mladá talentovaná speváčka Soňa Kmeť & Band, Stanislav Počaji & FOA s novým albumom Domček z kariet a  pesničkár Peter Juhás s kapelou.

Koncerty sa uskutočnia na nádvorí Čierny orol na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, v prípade nepriaznivého počasia v Dome kultúry.


JÚLIA KOZÁKOVÁ & SOLE / 7. JÚN, 20.00 HOD. / NÁDVORIE ČIERNY OROL / VSTUPNÉ: 10 EUR

Zdroj: Jazztival

SOLE je hudobné zoskupenie, ktoré čerpá inšpiráciu z tradičných piesní rôznych krajín, vyberá z nich charakteristické hudobné prvky a pretvára ich do novej súčasnej podoby naprieč žánrami jazzovej, klasickej a tradičnej hudby.

Pri hudobnej tvorbe a interpretácií dbajú na to, aby ich aranžmány ulahodili náročnejším poslucháčom, avšak zároveň ostávali zrozumiteľné a našli si cestu aj k širokej škále poslucháčov. Napriek tomu, že toto zoskupenie pôsobí na hudobnej scéne iba od roku 2020, vďaka silnému hudobnému obsadeniu, citlivému prístupu a originálnemu repertoáru sa rýchlo dostalo na mnohé významné hudobné podujatia ako City Sounds Festival 2021 Slovenskom rozhlase, Festival 900 metrov jazzu alebo TV relácia Trochu Inak s Adelou.

Zoskupeniu vyšiel na jeseň 2020 debutový singel s názvom DUJ JILORA v spolupráci so Spectrum Quartett a významným slovenským umelcom Jurajom Bartošom. Hudobné zoskupenie okolo skvelej speváčky Júlie Kozákovej, nám predstaví nový debutový album SOLE, ktorý vychádza z východoeurópskeho jazzu, andalúzskeho flamenca a samby. Mieša v sebe rómsku a balkánsku tradíciu.

Poslucháči si tak budú môcť vypočuť tradičné piesne v jedinečných verziách založených na voľnej džezovej forme miešajúcej hneď niekoľko jazykov –⁠ španielčinu, rómčinu, bulharčinu a samozrejme slovenčinu. Jednoducho tieto piesne spoja krásu a farby súčasného globálneho sveta, v ktorom žijeme. 

Kapela: Júlia Kozáková / spev, Ľudovít Kotlar / piano, Filip Urda / akordeón, Ľubomír Gašpar / kontrabas, Juraj Raši / bicie.


SONA KMET & BAND / 21. JÚN, 20.00 HOD. / NÁDVORIE ČIERNY OROL /
VSTUPNÉ: 10 EUR

Zdroj: Jazztival

Sona Kmet je mladá martinská hudobná skladateľka a speváčka, ktorá vstúpila do autorského hudobného sveta v roku 2022 debutom Big Brother, v ktorom reaguje na vojnové udalosti na Ukrajine.

Následne predstavila svoju doterajšiu tvorbu na EP Don´t Let Me Go Home, ktorý odznel vo finále súťaže mladých talentov Bratislavských jazzových dní a bol nominovaný na ocenenie Rádiohlavy. Podľa portálu Hudba.sk je Soňa sviežim vánkom na slovenskej scéne a jedným z najpríjemnejších objavov posledného roka. Soňa tvorí a spieva v angličtine, pracuje s viacvrstvovými vokálmi a hudobne ju doprevádzajú skúsení martinskí muzikanti.

Ako o sebe sama hovorí, je veľmi citlivá a hĺbavá, a preto jej piesne nie sú typickými popovými letnými hitmi. V svojej tvorbe otvára témy rodinných a medziľudských vzťahov, osamelosti, ľudskej ľahostajnosti a tak aj hudobne aj textovo si vyžaduje vnímavého poslucháča. Hudobným prístupom a vplyvmi svetovej hudobnej produkcie je jej tvorba výnimočná v rámci slovenskej hudobnej scény, nielen angličtinou, ale hlavne vrstvením vokálnych partov

Kapela: Sona Kmet / spev, Tomáš Gulán / gitara, klávesy, Radoslav Rugala / bicie, Roman Zábojník / basgitara, Adrián Mikušák /. 


FOA & STANISLAV POČAJI / 12. JÚL, 20.00 HOD. / NÁDVORIE ČIERNY OROL / VSTUPNÉ: 10 EUR

Zdroj: Jazztival

Gitarista a autor hudby Stanislav Počaji, frontman kapely Aftertee, pôsobí tiež v rozličných iných hudobných projektoch, napríklad s mladou speváčkou Asiou Smolkovou ako Friends Of Asia.

Názov jeho najnovšieho albumu Domček z kariet je metaforou krehkosti, čara okamihu i poznania, že láska je vlastne hrou. Stanislav Počaji ušil hudobný kabát štrnástim básňam Petra Konečného z básnickej zbierky „Krátky príbeh o láske“ a vzal si na starosť i aranžmány a produkciu. Vo všetkých pesničkách nahral gitary, v troch navyše aj basgitaru a v ďalších troch sprievodné vokály. 

Album zrkadlí hudobné žánre, ktoré Stanislav Počaji rád hráva, ako jazz, fusion, blues či folk. V „Domčeku z kariet“ je každá karta iná. Pri stíšení a sústredenom počúvaní vynikne krehká krása lyrických pesničiek (takmer všetky možno nazvať baladami), pod povrchom ktorých možno driemu malé drámy. Poetické duše za pohodového jesenného večera zaplesajú.

Koncertnú podobu tohto albumu doplnenú o ďalšie skladby z autorskej dielne Asie , či Stanislava si môžete vypočuť v júli 2024 v tejto zostave: Asia Smolková / spev, Stanislav Počaji / gitara a spev, Juraj Schweigert / harm, Michal Šimko / basgitara a mozambický bubeník Deodato Siquir.


SÁRIK PÉTER TRIO (HU) / 16. AUGUST, 20.00 HOD. / NÁDVORIE ČIERNY OROL / VSTUPNÉ: 10 EUR

Zdroj: Jazztival

Sárik Péter Trio je jednou z najpopulárnejších jazzových formácií v Maďarsku. Kľúčom k ich úspechu je otvorenosť a láska k publiku. Ich hudba je dynamická, pestrá a plná humoru, takže je príjemná aj pre tých, ktorí sa so žánrom jazzu len zoznamujú.

Skladateľská tvorba Pétera Sárika bola ocenená mnohými cenami doma i v zahraničí. Jeho skladby sa pravidelne umiestňujú na pódiových miestach na najvýznamnejších súťažiach v USA a Veľkej Británii. Okrem vlastných skladieb sa trio často púšťa aj do iných žánrov. Vo svojom programe s názvom Jazz Wishes spracovali požiadavky svojho publika vlastným štýlom: jazzu prispôsobili klasickú, popovú, rockovú i ľudovú hudbu. Na jeseň 2016 vyšiel ich album s jazzovými úpravami Beethovenových diel. Beethovenove melódie a harmónie sa tu miešajú s rytmami jazzu a pop music. 

V Rimavskej Sobote trio uvedie svoj koncertný program Sárik Péter Trio X2 Bartók, kde zaznejú jazzové úpravy diel Bélu Bartóka. Svoj prvý album s Bartókovými aranžmánmi vydali v roku 2018 a verejnosti ho predstavili vo Veľkej sále Hudobnej akadémie v Budapešti. Odvtedy sa program hral v 15 krajinách sveta a dosiahol obrovský úspech od Fínska cez Kazachstan až po Čínu. CD získalo v roku 2020 maďarskú cenu Grammy ako „Jazzový album roka“ a koncertná verzia vydaná v roku 2022 bola na rovnakú cenu nominovaná v roku 2023.

Väčšinu show tvorí samozrejme improvizácia. Trio evokuje éru, keď improvizovali aj klasickí hudobníci. Na koncertoch Pétera Sárika Tria je zvykom, že publikum je aktívnou súčasťou predstavenia a bude tomu tak opäť: orchester predvedie režim Joy spolu s poslucháčmi.

Členmi kapely sú: Péter Sárik (klavír), Tibor Fonay (basgitara), Attila Gálfi (bicie).


PETER JUHÁS & BAND / 6. SEPTEMBER, 20.00 HOD. / NÁDVORIE ČIERNY OROL / VSTUPNÉ: 10 EUR

Zdroj: Jazztival

Peter Juhás, hudobník pochádzajúci z Lučenca, už nejaký ten piatok pôsobí na slovenskej hudobnej scéne. Za ten čas sa mu podarilo hrať na väčších aj menších pódiách, rôznych festivaloch a objavil sa pár krát aj na televíznych obrazovkách.

Okrem vlastných piesní hrá aj covery. Snaží sa zapájať aj publikum, ktoré sa stáva súčasťou koncertu a odchádza s radosťou v srdciach a úsmevom na perách. V roku 2019 sa umiestnil v súťaži The Voice cz/sk na 4-om mieste a odvtedy sa mu podarilo vydať jeden štúdiový album, jedno EP a niekoľko ďalších singlov.

Tento rok bude robiť support na niekoľkých koncertoch v rámci tour, napríklad Janke Kirschner alebo Lukášovi Adamcovi. Pripravuje sa na vydanie druhého štúdiového albumu s názvom „Dobrom k dobru”, kde budú piesne prevažne pop/folkové, ale aj rôznych iných žánrov.


Projekt Sobostký Jazztival 2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: [email protected]


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross