No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako sa nestať obeťou, aj to sa dozvedeli seniori na besede s políciou

senioriKlub dôchodcov v Rimavskej Sobote má vo svojom bohatom programe rôzne zaujímavé besedy určené prevažne starším ľuďom. Jednou z nich bola aj beseda s policajnou preventistkou z Okresného riaditeľstva Policajného zboru Rimavská Sobota, Katarínou Baboľovou. Na besede s názvom Bezpečný život seniorov a osamelo žijúcich osôb v mestách, v obciach a na cestách sa dozvedeli ako predchádzať protiprávnej činnosti páchanej na nich samotných, aby sa nestali obeťou podvodníkov a zlodejov.

„Rozoberala sa aj veľmi aktuálna téma, vidieť a byť videný, používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti, aby nepreceňovali svoje schopnosti v cestnej premávke a zbytočne neriskovali svoj život,“ uviedla pre Rimava.sk policajná preventistka, podľa ktorej dôchodcovia dostali reflexné prvky, plagát a letáčiky s radami potrebnými prekonávať nástrahy, ktoré na nich číhajú.

seniori-pozor-plaga1tHlavnou témou však boli podvodníci a zlodeji, keďže „lov“ na seniorov je v tomto období aktuálny. Obeťami sa nedávno stala 80-ročná žena z Uzovskej Panice ako aj dôchodkyňa v Starej Hute, ktoré podvodníci celkovo okradli o 700 eur. A preto polícia chce, aby seniorov varovali aj ich rodinní príslušníci!
„Touto cestou by sme chceli preventívne pôsobiť aj na ďalších seniorov a osamelo žijúce osoby,“avizuje Baboľová.

Zároveň uviedla niekoľko rád, ako postupovať pri podozrení:
1. Ak vás kontaktuje telefonicky osoba, ktorá sa vydáva za vášho príbuzného a žiada od vás finančnú pomoc, čo najskôr si overte, či skutočne telefonoval váš príbuzný. Obratom mu zavolajte.
2. Nikdy nesadajte cudzím osobám do ich auta.
3.Nesúhlaste s tým, aby vás cudzie osoby odviezli domov, k bankomatu alebo do banky.
4. Nerozmieňajte (nevydávajte) peniaze cudzím osobám, ak tvrdia, že majú bankovku vyššej nominálnej hodnoty.
5. Zdržte sa takého konania, ktoré by mohlo cudziemu človeku napovedať, kde máte uložené svoje úspory alebo cennosti.
6. Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď vám tvrdí, že ich súrne potrebuje pre pomoc inému, napríklad na operáciu a sľubuje, že peniaze čoskoro vráti.
7. Cez telefón nikdy neposkytujte osobné údaje, ani údaje o finančných či rodinných pomeroch.
8. Osoby vykonávajúce odpočty vody, plynu či elektriny sú povinné preukázať sa poverením spoločnosti na výkon odpočtov a na požiadanie aj občianskym preukazom.
9. Neverte osobám, ktoré tvrdia, že vám prišli vyúčtovať preplatok či nedoplatok.
10. Neverte osobám, ktoré tvrdia, že ste sa stali výhercom a prišli vám vyplatiť výhru. Žiadna spoločnosť nevypláca peňažné výhry v hotovosti prostredníctvom svojich zamestnancov či iných osôb.
11. Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote.
12. Ak sa nechcete stať obeťou podvodníkov a zlodejov, tak sa držte hesla „Dôveruj, ale preveruj!“
13. V prípade pochybností, ihneď kontaktujte políciu na telefónnom čísle 158!

„Pre páchateľov táto trestná činnosť predstavuje jeden zo spôsobov obživy. Tiež je nesporné, že seniori sa stávajú skoro každodennými obeťami tejto trestnej činnosti z rôznych príčin, napríklad pre ich stály mesačný príjem (dôchodok), vysokú dôverčivosť, dobrosrdečnosť, ochotu pomôcť, bezbrannosť, zábudlivosť, ale aj zlý zdravotný stav, vysoký vek a v neposlednom rade aj pre ich nepoučiteľnosť,“ dodala na záver Baboľová.

seniorifb

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: OR PZ Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross