No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako sa vyhnúť útokom medveďov? Odborníci radili, ako sa správať v prírode

21. apríla 2025 | |  | 
Zdroj: Rimava.sk

Téma spolužitia človeka s medveďom sa stáva čoraz pálčivejšou – rezonuje v médiách aj medzi verejnosťou. Aj preto občianske združenie Citadela pripravilo dvojicu populárno-náučných prednášok, počas ktorých odborníci ponúkli verejnosti pravdivé a overené informácie, ktoré sú protiváhou hoaxov šíriacich sa najmä na sociálnych sieťach.

Článok pokračuje pod reklamou


Stopovanie rysa aj vlka: Ako čítať lesné stopy?

Miroslav Krajči, ktorý sa už desať rokov venuje stopovaniu zveri, sa počas prednášky zameral na rozpoznávanie pobytových znakov rysa, vlka a medveďa. Na reálnych fotografiách ukazoval, ako tieto znaky vyzerajú v teréne – napríklad rys označuje skalnaté miesta, zatiaľ čo vlk zanecháva charakteristický trus.

Krajči sa podelil aj o skúsenosti z monitoringu pomocou fotopascí, ktoré umiestňuje na miestach, kde zvieratá pravidelne prechádzajú. Zdôraznil, že kvalitné zábery si vyžadujú trpezlivosť – niektoré z najkrajších fotografií vznikali aj desať rokov. „Nemôžeme očakávať, že keď sa vyberieme do lesa, hneď narazíme na rysa,“ pripomenul.

Medvede nie sú problémové od narodenia

Druhý prednášajúci, Michal Haring, doniesol komplexný pohľad na život a správanie medveďa hnedého, ako aj na dôvody konfliktov s človekom a možnosti ich riešenia. Kedysi viedol zásahový tím pre medveďa hnedého, no zo služby odišiel pre nesúhlas s prístupom súčasného vedenia ministerstva životného prostredia.

Pripomenul, že v 30. rokoch minulého storočia bolo na Slovensku len 20 medveďov – dnes máme stabilnú populáciu, ktorá v roku 2023 čítala 1056 jedincov. Kritizoval však prax z roku 2024, keď bolo podľa neho neodborne usmrtených až 144 medveďov.

Konflikty vznikajú kvôli ľudskej nedbanlivosti

Medvede sa problémové nerodia, problémovými ich robí človek, povedal Haring. Voľne prístupný odpad, kukurica, ovocie, včelstvá, krmoviská a turistický ruch – to všetko sú lákadlá, ktoré môžu medvede prilákať až do obývaných častí. Keď raz ochutnajú ľudský odpad, už sa do lesa nevracajú.

Riešením je uzavrieť odpad – ale poriadne. Medvede sú inteligentné a vedia si poradiť aj s horšie zabezpečeným kontajnerom. Haring predstavil testovanie špeciálnych odolných kontajnerov, ktoré boli nasadené vo Vysokých Tatrách. Výsledok? Po ich inštalácii drasticky klesol výskyt medveďov v obciach.

Haring poukázal aj na to, že keď je medveď chránený, štát by mal zároveň pomáhať ľuďom – napríklad včelárom a poľnohospodárom – s preventívnymi opatreniami. Medzi efektívne riešenia patrí napríklad aj použitie elektrických ohradníkov a plašičov.

Praktické tipy pre pohyb v medveďom území

Na záver dal Haring niekoľko užitočných rád, ako sa správať v prírode, kde sa môžu nachádzať medvede:

  • Vyhýbajte sa pohybu po súmraku
  • Zostaňte na značených turistických trasách
  • Upozornite medveďa na svoju prítomnosť (rozprávanie, pískanie, spev)
  • Nevchádzajte do hustej vegetácie, dier alebo jaskýň
  • Psa majte vždy na vôdzke
  • Jedlo uskladnite mimo stanu
  • Sledujte stopy a trus – vyhýbajte sa týmto miestam
  • Noste medvedí sprej – a nenechajte sa odradiť mýtom, funguje

Odborné prednášky ukázali, že základom prevencie konfliktov s medveďmi je najmä zodpovednosť a informovanosť. Hoaxy šíriace sa na internete vytvárajú paniku, no riešenia existujú – a fungujú.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross