No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako vyzerala korešpondencia jedného z najvýznamnejších maliarov v Uhorsku?

perex-muzeumArchív Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote je nielen rozsiahly, ale aj nevyhnutný zdroj k poznávaniu a skúmaniu histórie. Postupným spracovávaním a evidovaním archívneho materiálu sa v priebehu roka 2015 podarilo pracovníkom múzea identifikovať súbor listov s rukopisom maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 - 1919).

Ako ďalej Rimava.sk informovala historička múzea, Angelika Kolár, listy adresoval svojmu priateľovi Oliverovi Gömörymu (1869-1920) zo Širkoviec, ktorý v tom čase býval v Budapešti. „Do archívu múzea sa dostali ako súčasť pozostalosti rodiny Gömöry v roku 1955, po smrti Oliverovej manželky Margity Maróthy Gömöry,“ priblížila a dodala, že listy Ladislava Mednyánszkeho si návštevníci môžu pozrieť počas celého mesiaca máj, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00, ale aj počas víkendov od 9:00 do 16:00 hod.

Kto bol Ladislav Mednyánszky?

Podľa historičky barón Ladislav Mednyánszky bol jednou z najvýznamnejších a najzaujímavejších osobností umenia prelomu 19. a 20. storočia v Uhorsku. „Narodil sa a vyrastal v Beckove, neskôr v rodinnom kaštieli v Strážkach, študoval v Mníchove a Paríži. Navštívil Barbizon a absolvoval študijné pobyty v Taliansku a Francúzsku,“ uviedla, podľa ktorej bol neustále na cestách po celom Uhorsku a pravidelne sa vracal do Beckova a Strážok. Ako ďalej spomenula o Mednyánszkeho priateľskom vzťahu ku Gömöryovcom sa dozvedáme z jeho denníkov (v slovenčine vyšli tlačou v roku 2007), v ktorých spomína Širkovce a priateľa „Oliho“, ale tiež jeho manželku Margitu a ďalších, počas návštevy širkovského kaštieľa. Gömöry sa s Mednyánszkym podľa jej slov zoznámil ešte v Budapešti, kde študoval právo a neskôr v rokoch 1896 - 1912 plnil funkciu tlačového tajomníka Úradu predsedu vlády.

Priateľom dával zvieracie mená

„V archíve múzea sa doposiaľ podarilo identifikovať osem Mednyánszkeho listov, z toho sedem v nemčine, ktoré sú písané starým nemeckým písmom tzv. kurentom (Kurrentschrift), čo je nemecká obdoba novogotického kurzívneho písma a jeden v maďarčine,“ podotkla Kolár a dodala, že Mednyánszky v nich svojho priateľa oslovuje „Milý had“ (Liebe Schlange); v jednom prípadne je slovo „had“ nahradené kresbou hada. Zároveň doplnila, že maliar sa sám podpisuje ako „Starý pes“ (Öreg kutya). Podľa historičky bol Mednyánszky známy tým, že svojim priateľom dával zvieracie mená - prezývky, podľa charakterových vlastností alebo vonkajšej podoby. Ako dodala, listy majú charakter krátkych správ, v ktorých píše o bežných každodenných záležitostiach, o stretnutiach s priateľmi, prosí ho o láskavosti a v závere nezabudne pozdravovať „milostivú“ (Gnädige), čiže Margitu Gömöry. „V liste, ktorý je písaný v maďarčine, Gömöryho neoslovuje „had“ ale „Oli“. Prosí ho o pomoc pre Leporidesa, zatiaľ sa nepodarilo jednoznačne určiť, komu patrí táto zvieracia prezývka, a uvádza svoju adresu na ulici Práter 9 v Budapešti, kde si prenajímal ateliér v nájomnom dome tzv. Gonda-ház,“ priblížila Kolár. Ako doplnila na záver na vystavené listy nadviaže výstava venovaná výtvarnej tvorbe – kresbe Ladislava Mednyánszkeho, ktorá bude verejnosti sprístupnená 21. mája počas Noci múzeí a galérií 2016.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross