No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Aký bol rok 2023 v Banskobystrickom kraji? Pribudli nové ambulancie aj zrekonštruované cesty

Foto: BBSK/Marek Mačica

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) aj napriek ťažkej situácii, v ktorej sa samosprávy ocitli po nesystémových opatreniach minulých vlád, zdražovaní energií a inflácii, pokračuje v rozbehnutých projektoch a spúšťa ďalšie.

"Vďaka európskym zdrojom plánuje kraj tento rok zrekonštruovať viaceré cesty a mosty, investovať do škôl a školských zariadení či do obnovy zariadení sociálnych služieb a budov kultúrnych inštitúcií. Úspešné projekty začaté či dokončené v roku 2023 dokazujú, že sa to dá," uviedla Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako uviedol župan BBSK Ondrej Lunter, rozvoj kraja sa nesmie zastaviť ani v ťažkých časoch. "Som nesmierne rád, že vďaka dobrej spolupráci, nasadeniu šikovných ľudí a efektívnemu využívaniu európskych fondov a podobných mechanizmov náš kraj kráča ďalej a púšťa sa aj do nových výziev. Uplynulý rok nebol jednoduchý, napriek tomu sa nám toho na župe naozaj veľa podarilo. Všetky naše projekty sú investíciou do lepšej budúcnosti v našom kraji, do lepšieho života, do lepšieho prostredia pre naše deti,“ povedal predseda BBSK.

Aký bol teda rok 2023 v Banskobystrickom samosprávnom kraji? Toto je niekoľko najzaujímavejších projektov z rôznych oblastí, ktoré boli zrealizované v našich regiónoch:

  • Cesta medzi Utekáčom a Čiernym Balogom

Obyvatelia okresov Poltár a Brezno sa vlani dočkali ukončenia dlho očakávanej rekonštrukcie cesty, ktorá spája obce Utekáč, Sihla a Čierny Balog. Do 34,5 kilometra dlhého úseku kraj investoval viac ako 13,8 milióna eur, z toho viac ako 10,4 milióna sa mu podarilo získať z európskych peňazí. Okrem samotnej vozovky prešlo obnovou aj 14 mostov, 131 priepustov a pribudlo tu viac ako 20 kilometrov nových zvodidiel.

  • Cyklotrasa Poltár – Rimavská Sobota

Výstavba výnimočnej cyklotrasy, ktorá po telese bývalej železničnej trate spája Poltár s Rimavskou Sobotou, skočila práve v roku 2023. Jej prvú etapu, medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou, už župa slávnostne otvorila, druhá časť cyklotrasy sa dočká svojho slávnostného otvorenia s príchodom jarných mesiacov a priaznivejšieho počasia. Celá cyklotrasa je dlhá takmer 30 kilometrov a kraj na ňu získal z eurofondov viac ako 6,6 milióna eur.

  • Nové krajské ambulancie

Kraj sa zriaďovaním ambulancií prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry snaží zmierniť dopady kritickej situácie s nedostatkom ambulantných lekárov v regiónoch. V minulom roku pribudla ambulancia všeobecnej lekárky v Haliči, kardiologická ambulancia v Revúcej aj všeobecno-lekárska ambulancia v Banskej Bystrici. Župa tak už celkovo prevádzkuje šesť vlastných ambulancií, ktoré kompletne zariadila a vybavila.

  • Rezidentský program pre pediatrov

Krajský rezidentský program pre pediatrov bol novinkou minulého roka. Župa ho zacielila na čerstvých absolventov lekárskych fakúlt, ktorým ponúka 1000 eur k platu rezidenta, ak program absolvujú v niektorej z nemocníc v kraji. Po atestácii majú mladí lekári isté miesto v župnej ambulancii vo vopred dohodnutom regióne. Prostredníctvom programu sa už podarilo získať prvú lekárku, ktorá pôsobí v Detskej nemocnici v Banskej Bystrici.

  • Unikátny projekt centier SPACE

Projekt centier práce s mládežou SPACE spustil Banskobystrický samosprávny kraj ešte v roku 2022. V siedmich mestách nájdu mladí širokú škálu podporných a poradenských služieb. V minulom roku získali centrá ocenenie v rámci 15. ročníka Národnej ceny kariérového poradenstva.

  • Nový život pre klientov DD a DSS Veľký Krtíš

Rozsiahla obnova bytovky v areáli Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši bola dokončená práve v minulom roku. Štrnásť klientov zariadenia tu nájde svoj nový domov v moderných bezbariérových bytoch, kde budú žiť nezávislejší život. Do rekonštrukcie bytovky investoval BBSK 927-tisíc eur z vlastných zdrojov.

  • Zážitkové múzeum LITTERRA

V Revúcej vlani finišovala výnimočná premena budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia na zážitkové múzeum s názvom LITTERRA. Okrem expozícií venovaných literatúre bude múzeum fungovať aj ako voľná kultúrna infraštruktúra, kde sa budú môcť uskutočniť podujatia rôzneho charakteru.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross