No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ANKETA: Ako chránite seba a vaše deti pred slnečným žiarením?

Letné mesiace okrem pohody, zábavy, relaxu a oddychu doma či pri mori so sebou prinášajú aj vážne nástrahy, medzi ktoré patrí aj nadmerné vystavenie detí ultrafialovému žiareniu. Bude tak tomu aj v nasledujúcich dňoch, nielen v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov, ale i na Slovensku, kde denné teploty v tieni by mali presahovať 30 stupňov Celzia. Pred týmito vysokými teplotami varujú i odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorí vydali na dnes, 20. júla až do soboty, 22. júla, výstrahu prvého stupňa i pre celý región Gemer-Malohont. Ako ďalej meteorológovia avizujú, denná teplota sa môže vyšplhať až na 34 stupňov Celzia.

Pri takýchto vysokých teplotách je potrebné pred slnečnými lúčmi chrániť nielen seba, ale aj deti. Ako ďalej Rimava.sk informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica, v rámci prevencie je potrebné motivovať deti tak, aby sa chránili pred slnečným žiarením, pretože medzi najvýznamnejšie faktory v etiológii všetkých typov kožných nádorov v bielej populácii patrí ultrafialové žiarenie a kožný fototyp.

„Slnko okrem toho, že je zdrojom života na zemi a slnečné žiarenie je nevyhnutné pre mnoho životne dôležitých pochodov u ľudí, má aj negatívne účinky. Prenikaním cez kožu podporuje vznik voľných radikálov – agresívnych molekúl, ktoré napádajú membrány buniek a tým spôsobujú poškodenie a rýchlejšie starnutie pokožky,“ konštatuje k téme vedúca oddelenia detí a mládeže banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Katarína Slotová. Podľa jej slov má koža obmedzenú schopnosť regenerácie a môže sa stať, že niektoré bunky ostanú trvale poškodené, pričom kožné defekty sa pritom nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch. Ako Slotová podotkla, nárazové, nepravidelné a nadmerné vystavenie ľudí najmä so svetlou pokožkou slnku, obzvlášť v detstve, je hlavným rizikovým faktorom melanómu, zhubnej rakoviny pigmentových buniek v pokožke. Prehrešky ako niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve, prípadne v mladom veku sa kumulujú a až po rokoch môžu vyústiť do malígneho nádoru. Aj ľuďom, ktorí sa nikdy nespália môže časom hroziť malígna forma nádoru, pokiaľ sú často a dlho vystavovaný slnečnému žiareniu.

„Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vystavenie UV žiareniu v detstve a počas adolescencie sa javí ako príčinný faktor vývoja melanómových a nemelanómových rakovín kože v neskoršom veku. Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny je UV žiarenie v najvyššej kategórii rizika vzniku rakoviny kože,“ zdôrazňuje Slotová s tým, že melanóm je prepojený s vystavením UV žiareniu v detstve, je však možné mu účinne predchádzať niektorými jednoduchými opatreniami.

Hlavný dôraz sa kladie na výchovu a zvyšovanie povedomia rodičov detí, detí a mladých ľudí aby obmedzili pobyt na slnku tak, že nebudú vystavení slnečnému žiareniu počas hodín, keď je žiarenie najintenzívnejšie, a to asi dve hodiny pred poludním a dve hodiny popoludní. Ako ďalej vedúca oddelenia dodáva, nosenie slnečných okuliarov, klobúka a trička, rešpektovanie individuálneho kožného fototypu sú ďalšími jednoduchými, ale účinnými opatreniami na znižovanie nežiaduceho vystavenia detí UV žiareniu a tým aj na znižovanie rizika poškodenia kože vrátane rozvoja nádorových ochorení kože. Podľa Slotovej deti v našich zemepisných šírkach absorbujú UV žiarenie potrebné na vývoj ich kostí a mäkkého tkaniva prostredníctvom normálnych exteriérových aktivít. Podľa odborníkov zaoberajúcich sa touto problematikou na svetovej úrovni stačí ak 2-krát za týždeň po dobu 15 minút vystavíme tvár bez opaľovacieho krému slnku a máme vitamínu D dostatok. „Doprajme teda deťom počas letných mesiacov dostatok slnečného žiarenia, ale kontrolovane s prihliadnutím na typ pokožky dieťaťa,“ upozorňuje Slotová.

[totalpoll id="110867"]

Výsledky sa zobrazia po hlasovaní.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross