Anketa Športovec roka už pozná svojich víťazov, Soboťania taktiež neobišli naprázdno

perex-anketaDom kultúry v Revúcej bol uplynulý piatok dejiskom 51. ročníka ankety Športovec roka. V jeho priestoroch sa stretli desiatky športovcov z okresu Revúca a Rimavská Sobota. Niektorí z nich si prevzali ocenenia, ktoré im za dosiahnuté športové výsledky udelilo Okresné združenie telesnej kultúry so sídlom v Rimavskej Sobote. Medzi ocenenými nechýbali ani mnohí športovci z Rimavskej Soboty.

Rimavskosoboťania „brali“ ocenenia v každej kategórii. V tej „najmenšej“, kategória Žiaci, si prvé miesto odniesla Viktória Kormošová z Lukostreleckého klubu Bašta, Rimavská Sobota. Viktória v uplynulom roku vybojovala 16 prvých a 2 druhé miesta. V ankete si druhé miesto prevzala Veronika Útisová, džudistka TJ Mladosť CVČ Relax Rimavská Sobota. Veronika v roku 2016 na domácich i zahraničných turnajoch stála na stupni víťazov až 20-krát. V rebríčku Slovenského zväzu džuda sa umiestnila medzi staršími žiačkami na 1. mieste a rovnaké miesto obsadila aj v celkovom rebríčku TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota. Tretie miesto patrilo kickboxerke Janke Gulákovej, ktorá stupeň víťazov obsadzovala počas roka na rôznych medzinárodných súťažiach v Poľsku alebo Českej republike. Janka si taktiež vybojovala na majstrovstvách Slovenska v Košiciach prvé i druhé miesto. Dve bronzové miesta si doniesla aj zo Svetového pohára v Innsbrucku.

Stupeň víťazov kategórie Dorast patril len Rimavskosoboťanom. Prvé miesto obsadil zápasník, ale aj florbalista Pavol Rapčan. Pavol sa v uplynulom roku stal aj majstrom Slovenska v zápasení v kategórii kadeti voľný štýl do 54 kilogramov. Z majstrovstiev Slovenska si však donášal aj dve strieborné medaily, a to ako kadet v gréckorímskom štýle do 50 kilogramov a ako dorastenec vo voľnom štýle družstiev. Taktiež je Rapčan aj kadetským reprezentantom Slovenska vo voľnom štýle. Druhé miesto v kategórii Dorast patrilo džudistovi Filipovi Pálešovi z TJ Mladosť CVČ Relax Rimavská Sobota. Filip okrem troch bronzových miest zo súťaží SNL v kategórii dorastenci vybojoval v rovnakej kategórii prvé miesto na majstrovstvách Slovenska v Bardejove. Tretie miesto v ankete Športovec roka získal Marek Úrek z rimavskosobotského Falcon Taekwondo klubu. Marek je šesťnásobným majstrom Slovenska v Taekwondo, tento titul obhájil aj v uplynulom roku. Taktiež je účastníkom Svetového pohára v Slovinsku a rovnako stupeň víťazov obsadzoval aj na ďalších domácich i zahraničných turnajoch.

V kategórii Dospelí rovnako nemohli chýbať Rimavskosoboťania. Prvé miesto získal chanbarista Tibor Figei z klubu Falcon Rimavská Sobota. Tibor sa v uplynulom roku stal prvým chanbaristom zo Slovenska, ktorý z majstrovstiev sveta v Tokiu ako aj z majstrovstiev Európy priniesol zlatú medailu. Ako povedal pre Rimava.sk toto ocenenie je pre neho nielen motiváciou, ale aj výzvou na sebe ďalej pracovať. „Vydržať ešte istý čas, kým na to mám. Nielen kvôli sebe, ale aj kvôli deťom v klube,“ doplnil. Druhé miesto získal Rashid Arpád Bunjatov z Karate klubu Revúca. Arpád okrem toho, že je nositeľom piateho majstrovského stupňa technickej vyspelosti v karate (5. Dan) je aj vicemajstrom Slovenska v karate. Taktiež je dlhoročným trénerom úspešných víťazov a medailistov z medzinárodných súťaží, majstrovstiev Slovenska, Slovenských pohárov, regionálnych či pohárových súťaží ako aj organizátor súťaží a športových akcií. Tretiu priečku u Dospelých získal ďalší zápasník a rovnako florbalista Michal Radnóti. Michal má za sebou majstrovstvá sveta v zápasení voľným štýlom v kategórii do 70 kilogramov, kde obsadil 11. miesto. Zlatú a dve strieborné medaily si odnášal z majstrovstiev Slovenska, nielen ako jednotlivec, ale i v kategórii družstvá.

Ďalšou kategóriou boli Kolektívy. Tam dominoval rimavskosobotský klub Falcon. Za uplynulý rok tento klub získal na domácich a zahraničných turnajoch v taekwondo 118 medailí (56 zlatých, 36 strieborných, 26 bronzových), vrátane 7 titulov majstra Slovenska a mnohých medzinárodných víťazstiev. Falcon Chanbara získal za rok 2016 ďalších 100 medailí (36 zlatých, 31 strieborných a 33 bronzových medailí) vrátane titulu majstra sveta a Európy, 7 titulov majstra Slovenska a jedného absolútneho majstra Slovenska na domácich, medzinárodných a svetových súťažiach. Spolu tak Falcon za uplynulý rok vybojoval 218 medailí a 14 titulov Majstra Slovenska, jedného absolútneho Majstra Slovenska, Majstra Európy a Majstra Sveta. Je to historicky najúspešnejší rok klubu Falcon od jeho vzniku v roku 2003. Druhé miesto patrilo Zápasníckemu oddielu Lokomotíva Rimavská Sobota. Ten v roku 2016 získal 6 titulov Majstra Slovenska, 12 vicemajstrov Slovenska a 3 bronzové medaily z majstrovstiev Slovenska. Kategóriu kolektívov v ankete Športovec roka uzavrel Lukostrelecký klub Bašta, Rimavská Sobota. Klub za celý rok 2016 na všetkých súťažiach získal 58 zlatých, 13 strieborných a 17 bronzových miest, spolu vystrieľal 88 medailí a najazdili 13 320 km.

V kategórii Technické športy dominoval motorkár Ondrej Cerovský z Telovýchovnej jednoty v Rimavských Janoviec. Ondrej sa v uplynulom roku postavil na zlatý stupeň víťazov až 36-krát, vrátane majstrovských titulov, pričom absolvoval rovnaký počet pretekov. Druhé miesto kategórie získala tanečná dvojica Tomáš Baka a Orsolya Farkašová. V marci uplynulého roka sa stali i majstrami Slovenska v latinsko-amerických tancoch do 21 rokov. Týmto výsledkom sa dvojica nominovala prezentovať Slovensko na majstrovstvách sveta v Prahe. Tam obsadili 26. miesto medzi takmer 80 tanečnými pármi. Tretie miesto patrilo Kornélii Dovalovej z Hnúšte, ktorá sa venuje brannému viacboju kynológov (beh so psom po trati, pozn. red.). Okrem druhého miesta na krajskom preteku, vybojovala i prvé miesto na majstrovstvách Slovenska v kategórii dorastenky ako aj striebornú priečku na medzinárodnom preteku Czech open. V tejto kategórii udelili aj mimoriadnu cenu. Tú si odniesol Tibor Figei, tentoraz ako športový strelec z klubu Arsenal Shooting Rimavská Sobota. Celkovo si Tibor za rok 2016 vybojoval 15 medailí, z toho 10 zlatých, 2 strieborné a 3 bronzové, a obhájil aj titul Majstra Slovenska v brokovnici. „Mimoriadna cena je pre mňa mojím vrcholom v streľbe, keďže teraz sa už viac venujem bojovým umeniam a je to krásne zadosťučinenie za posledné roky driny,“ povedal Tibor pre Rimava.sk.

Ocenenia udelili aj v kategórii Funkcionári. Jedným z nich kto bo obdržal bol Viktor Tanko, ktorý patrí medzi prvých zakladajúcich členov Klubu slovenských turistov v meste Rimavská Sobota. Pôsobil v rôznych funkciách v klube a patril dlhé roky medzi najlepších cvičiteľov vodnej turistiky v okrese. Vodnej turistike sa aktívne venoval viac ako 30 rokov, pravidelne sa zúčastňoval vrcholových akcií na Slovensku. Vychoval veľa vodákov, ktorí teraz pokračujú v jeho práci. Ďalšie ocenenie získal Peter Svinčiak, ktorý úspešne reprezentoval kynológiu na majstrovstvách Slovenska v roku 1996 a 2010, ako aj na majstrovstvách sveta v roku 1996. Získal však aj množstvo ocenení z rôznych pretekov. V súčasnosti naďalej aktívne pracuje v oblasti kynológie, pomáha hlavne začínajúcim členom a pravidelne sa zúčastňuje rôznych ukážok výcviku psov.

Zdroj: Rimava.sk, OZTK Rimavská Sobota FOTO: Peter Kminiak