No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ANKETA: Začal týždeň mozgu, ako si ho precvičujete?

perex-mozogUpriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich liečby, ale najmä o prevencii. To je cieľom medzinárodnej akcie Týždeň mozgu 2017, ktorá štartuje od dnes, 13. marca, a potrvá do nedele, 19. marca.

Tomuto dôležitému ľudskému orgánu venujeme viac pozornosti od roku 1996, kedy sa vo vyše 60 krajinách sveta konajú tisícky osvetových podujatí na tému ľudský mozog a jeho činnosť, ale aj aktivít poukazujúcich na mozgové ochorenia a spôsoby ich prevencie.

Fakty o ľudskom mozgu

Ľudský mozog váži približne 1,5 kg a aj keď váži len 2 percentá našej hmotnosti, spotrebuje až 20 percent všetkej energie organizmu. Ukrýva asi 100 miliárd nervových buniek, ktoré sú najdokonalejšími bunkami ľudského tela. Výkonnosť mozgu zabezpečuje 10 miliárd neurónov a pol milióna kilometrov nervových vlákien. Ich hlavnou úlohou je prijímať a spracovávať informácie z okolia. Každá ľudská činnosť (pohyb, sociálne kontakty, čítanie...) podporuje vytváranie výbežkov nervovej bunky, vďaka čomu sme schopní sa učiť a pamätať si. Ľavá hemisféra mozgu riadi posudzovanie, analytické myslenie, verbálnu komunikáciu. Pravá hemisféra má na starosti emócie, intuíciu a priestorové vnímanie.

Mozog je riadiacim centrom organizmu, umožňuje a riadi pohyb človeka, vnímanie dotyku, tepla, chladu a bolesti, zabezpečuje schopnosť udržania rovnováhy, umožňuje hovoriť a rozumieť hovorenému slovu. Hovorí sa, že mužské zmýšľanie je iné ako ženské. Môže za to stavba mozgu. Mužský mozog má zhruba o 4 percent viac buniek ako ženský a je o 100 gramov ťažší. Ženský mozog má však väčšiu časť mozgu, ktorá spája obe hemisféry (korpus kallosum). Táto časť mozgu pomáha ženám pri prenose signálov z jednej hemisféry mozgu do druhej, čo umožňuje ženám použiť obe mozgové hemisféry pri tvorbe jazyka. To je dôvodom, prečo sa ženy ľahšie naučia znovu rozprávať po mŕtvici. Muži pre reč využívajú iba dominantnú hemisféru – pre väčšinu ľudí ľavú. Od mozgu závisí aj naše emočné prežívanie, ktoré je pri pohlaviach rozdielne. V ženskom mozgu je väčší limbický systém, ktorý riadi ľudské emočné pochody a správanie. Preto sú ženy vo všeobecnosti citlivejšie, niektorí tvrdia, že aj iracionálnejšie a zraniteľnejšie.

A ako si zlepšiť pamäť? Ako Rimava.sk informovala Zuzana Bokorová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Rimavská Sobota je zopár tipov na jej precvičenie. A to: Pozitívny postoj - povedzme si: Ja nie som o nič horší ako iní!, Ja to dokážem! Koncentrácia - vedome zamerajme pozornosť na podstatu, Asociácie - pýtajme sa: Čo mi táto situácia pripomína?, Kde som sa stretol s podobným človekom? Podobné otázky nám pomôžu pri spomínaní, ale aj pri zapamätávaní si nových informácií, Selekcia - myslime kriticky a posudzujme, čo skutočne stojí za to pamätať si. Nezaťažujem si myseľ priemernými, deprimujúcimi, zbytočnými myšlienkami a informáciami, Vizualizácia - obrazotvornosť prostredníctvom mentálnych obrazov si vytvárajme vlastné obrazy, Intelektuálna zvedavosť - čím máme viac vedomostí, tým bude ďalšie zapamätávanie si ľahšie a rýchlejšie. Informácie vzájomne nadväzujú, nové doplnia staré, Odbúravanie stresu - úzkosť, strach a depresia prispievajú k poruchám pamäti. Zameriavajú pozornosť v energiu na zbytočné detaily a zhoršujú schopnosť koncentrácie, Emócie - čím viacej je informácia spojená so silnou emóciou, či už pozitívnou alebo negatívnou, tým lepšie sa vryje na dlhšiu dobu do pamäti, Odpočinok - uvoľnenie, odpočinok a dostatočný spánok umožňujú, aby si mozog oddýchol, prebúdzal sa svieži a myseľ sa naplnila energiou, Okysličovanie - fyzická a intelektuálna aktivita zvýši prietok krvi mozgovými cievami, čím si vytvárame optimálne podmienky pre činnosť pamäti, Precvičovanie pamäti - sledujme aktívne vedomostné súťaže, riešme krížovky, sudoku...

[totalpoll id="102565"]

Výsledky sa zobrazia po Vašom hlasovaní.

Zdroj: RÚVZ Banská Bystrica, RÚVZ Rimavská Sobota (Zuzana Bokorová), FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross