No active "ca-sidebar-197687" sidebar

AUGUST: Pestrá letná nádielka podujatí začína Kolieskom, Letavami aj Kandráčovcami

Na ľudovú nôtu

Prvý augustový víkend už tradične patrí folklórnemu festivalu Koliesko v Kokave nad Rimavicou. V sobotu, 3. augusta sa oplatí vidieť vystúpenie detských folklórnych súborov, zahraničných hostí aj regionálny program Goralov na amfiteátri. Námestie a ulice obce budú počas celého dňa žiť jarmokom, dvormi, ľudovými remeslami a nebudú chýbať ani tradičné špeciality. Na svoje si prídu aj deti, ktorým je venovaný predovšetkým Dvor Jurka a Ďurka s tvorivými dielňami za kultúrnym domom. Bodkou za festivalom bude hudobno-slovný program v evanjelickom kostole v nedeľu (4.8.) dopoludnia.

Oslavou regionálneho folklóru bude aj Gemerský folklórny festival Rejdová, ktorý v dňoch 22. - 24. augusta ponúkne v obci, na amfiteátri a pri kostole zmes spevu, tanca, hudby, ľudovej remeselnej tvorivosti, tradičnej gastronómie a výstav.

Koncerty rôznych žánrov

Kandráčovci a Kollárovci odohrajú svoje koncerty v jeden deň (4.8.) na amfiteátri v Rimavskej Sobote. Špeciálnym hosťom bude Kuly, ktorý spolu s Kandráčovcami zahrá najväčšie hity Karola Duchoňa a pridá aj „hitovky“ skupiny Desmod.

Ďalšie podujatia nájdete a môžete aj pridávať aj v kalendári podujatí tu.
Vážna hudba bude na programe hudobno-poetického koncertu v budove Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, kde sa vo štvrtok 8. augusta o 19:00 hod. predstaví v hre na violončelo vynikajúci sólista Pavol Mucha. Hovoreným slovom ho bude sprevádzať Juraj Genčanský, ktorý pripomenie výročia viacerých dejateľov z Revúcej.

Symbolickou rozlúčkou s letom v Hnúšti bude koncert Emmy Drobnej a rapera Majselfa v piatok 23. augusta od 21:00 hod. v miestnom amfiteátri.

O deň neskôr (24.8.) sa v Kokave nad Rimavicou roztočí nefalšovaná zábava. Medzinárodný rómsky hudobný festival Balvalfest ponúkne svojim návštevníkom široké spektrum rómskej kultúry z rôznych kútov Európy. Detských amatérskych tanečníkov a spevákov vystriedajú od 17:00 hod. profesionálni rómski umelci zo Slovenska i zahraničia. Okrem interpretov tradičnej rómskej hudby vystúpia aj predstavitelia rómskeho jazzu, popu či rapu.

V rámci tretieho koncertu Sobotského jazztivalu sa predstaví Zuzana Mikulcová so svojim druhým sólovým albumom Dievča, ktorý vydala koncom roku 2018. Spolu s kapelou vystúpi na nádvorí Čierny Orol v stredu 28. augusta o 20:00 hod.

Pre najmenších

Prázdninujúce deti aj ich rodičia sú v sobotu 3. augusta pozvaní do Mestskej záhrady v Rimavskej Sobote, ktorú ovládne Westernový deň. Nebudú chýbať westernové scénky skupiny Túlaví vlci, ryžovanie zlata, streľba, country tance, jazda na koni, súťaže a atrakcie pre deti. 

V ten istý deň (3.8.) sa konajú aj Krásnohorské hradné hry, ktoré vás prenesú do čias rytierov, dvorných dám, lukostrelcov, šermiarov a sokoliarov, ale aj dobrého jedla, remesiel a dobového umenia. Medzi najobľúbenejšie body programu najmä medzi detskými návštevníkmi každoročne patrí dobývanie slameného hradu Slamburg, ale aj vlastnoručná remeselnícka výroba pod dohľadom odborníkov. Hlavným ťahákom tohoročných hradných dní bude divadelno-kaskadérska skupina Štvanci z Česka, ktorá predvedie dobové hry, šermiarsku a ohňovú show a kavalérie - vojenské jazdy.

Malým aj veľkým návštevníkom kúpaliska Kurinec spestrí nedeľné popoludnie (18.8.) bábkové divadlo Ali Baba, ktoré je venované ľudovému rezbárstvu a v netradičnom spracovaní prezradí, či je možné zvíťaziť nad zbojníkmi.

O pár dní neskôr (23.8.) zavíta do Hnúšte so svojom koncertom Miro Jaroš. V typickej žltej košeli s červeným motýlikom pomocou pesničiek naučí deti, ako si majú umývať ruky a zúbky, ako poďakovať či poupratovať si hračky.

Nevšedné zážitky pre celé rodiny

Každý deň (okrem soboty) až do konca letných prázdnin môžete v Sokoliarstve Kanát na Mojíne zažiť sokoliarske vystúpenie, ktoré poučí i zabaví malých aj veľkých. Uvidíte voľne lietať najrôznejšie dravce od najmenšej myšiarky ušatej, cez najväčšieho orliaka bielohlavého až po najzábavnejšieho karanča pásikavého. Zapojenie divákov je samozrejmosťou a pre tých, čo sa rozhodnú prísť už skôr a užiť si viac programu alebo si niečo chutné pripraviť pod zub, je k dispozícii 3D lukostrelecký areál, grilovací kútik a ohniská na opekanie či rozprávková lúka.

Putovanie za históriou

Vo štvrtok 22. augusta o 18:00 hod. máte možnosť absolvovať jedinečnú prehliadku Hlavného námestia v Rimavskej Sobote, ktorá vás vďaka sprievodnému slovu riaditeľky Gemersko-malohontského múzea vtiahne do jeho histórie.

Z podobného súdka je celodenné podujatie Gotická cesta otvorená, počas ktorého bude sprístupnená skupina stredovekých kostolov v okrese Rožňava. Súčasťou prehliadky bude archeologická lokalita v Gombaseku, Silická ľadnica a kostoly v Silici, Brzotíne, Slavci a Plešivci. Putovanie po Gotickej ceste ukončí prehliadka baziliky v Štítniku, po ktorej bude nasledovať koncert klasickej hudby priamo pod klenbou gotického kostola.

Počas celého mesiaca sú otvorené aj brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde okrem stálych expozícií môžete prostredníctvom výstav nazrieť do histórie rimavskosobotskej hudobnej skupiny Maduar, do reštaurátorskej tvorby Miroslava Janšta z Vidinej či do histórie kúpeľníctva v Gemeri v 19. storočí.

Dni umenia

Nadšenci výtvarného, divadelného, literárneho, fotografického, tanečného i hudobného umenia sa opäť po roku stretnú v letnom tábore umenia Letavy na Kokave-Línii, kde budú počas týždňa od 4. do 11. augusta tvoriť vo viac ako desiatke dielní. Súčasťou programu budú aj rôzne koncerty, nočná vernisáž vytvorených diel v piatok od 20:00 hod. a prezentácia jednotlivých dielní v sobotu od 16:00 hod.

Potulná galéria, ktorá zavíta 27. augusta na Hlavné námestie do Rimavskej Soboty (13:00 - 19:00) a o deň neskôr aj na Námestie slobody do Revúcej (10:00 - 14:00), predstaví diela slovenských aj zahraničných umelcov, a to v interiéri a exteriéri malej dodávky. Ich spoločným menovateľom je podpora porozumenia s menšinami a problematika extrémizmu, xenofóbie a rasizmu, na ktorú upozorňujú hravou formou a metaforickým jazykom umenia.

Obecné stretnutia

V obci Babinec bude už po trinásty krát veselo. Stretnutie pod Túrničkou začína v piatok 9. augusta večer divadelným predstavením a vatrou a pokračuje v sobotu (10.8.) bohatým programom od divadelného predstavenia, cez vystúpenie folklórnych súborov až po koncert rockovej kapely.

Obec Orávka oslavuje 17. augusta, a to stolnotenisovým turnajom a súťažou vo varení špecialít zo zemiakov. Nebudú chýbať ani atrakcie pre deti a večerná zábava.

V obci Číž je deň obce (24.8.) spojený s dňom kúpeľov, počas ktorého je pre návštevníkov pripravený pestrý zábavný a kultúrny program, ktorý vyvrcholí nočným kúpaním a ohňostrojom.

Šport a turistika

Volejbalový turnaj zmiešaných dvojíc v Hnúšti oslávi tento rok štvrť storočnicu. Jubilejný 25. ročník sa uskutoční v sobotu 3. augusta za športovou halou. O týždeň neskôr (10.08.) sa na Sobôtke v Rimavskej Sobote stretnú už po 13. krát milovníci koní. Desiatky jazdcov zo širokého okolia si zmerajú sily v jazdeckých pretekoch, v rámci ktorých je naplánovaný verejný tréning a niekoľko úrovní parkúrov. Ďalšia augustová sobota (17.08.) bude patriť už tradičnej dennej hasičskej súťaži O pohár predsedu DHZ Rimavské Brezovo.

A čo poviete na výlet na Muránsku planinu? V sobotu 17. augusta máte možnosť zapožičať si bežný alebo elektro bicykel a využiť cyklobus, ktorý vyráža z Hnúšte o 09:00 hod. Okrem výstupu na Muránsky hrad sa môžete zastaviť pri sysľoch v lokalite Biele vody a energiu vám odporúčame doplniť si Muránskymi buchtami.

Fit maratón v Kokave nad Rimavicou, ktorý sa koná 29. augusta na miestnom športovom areáli, ponúkne poriadnu porciu pohybu aj zábavy pre všetkých bez obmedzenia veku či zručnosti. Bude sa cvičiť zumba, joga a pripravený je aj viachodinový maratón v skákaní na trampolínach. Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, zapojte sa.

Z turistickej ponuky mesiaca vyberáme:

  • KST mesta Rimavská Sobota
    03.08. Bánovo - Čertova dolina - Zbojská (Štefánek - 0911 207 185)
  • KST Hnúšťa
    24.08. Hnúšťa - Laz - Brezina - Rimavské Brezovo - Vyšný Skálnik (Klimo - 0918 809 833)

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Gemer-Malohont, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2019.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Zdroj: Miroslava Vargová, manažérka MAS MALOHONT


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross