No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bátka a Jesenské dostali na rekonštrukciu ZŠ takmer 1,4 mil. eur

Spádové obce Rimavskosobotského okresu Bátka a Jesenské patria k obciam, ktoré boli z eurofondov podporené sumou takmer 1,4 mil. eur (takmer 42 mil. korún). Financie sú určené na rekonštrukciu a energetickú úsporu budov základných škôl (ZŠ). Tieto školy v okrese navštevuje najviac žiakov.

„Je to prakticky najväčšia suma z projektov Európskej únie, akú sme kedy dostali. Som veľmi rád, že sa nám ju podarilo získať. Určite to pomôže nielen škole, ale aj obci Bátka,“ povedal pre Rimava.sk starosta tejto obce Zoltán Mács, kde získali na rekonštrukciu budovy ZŠ 860 141.14 € (takmer 26 mil. korún). Podľa Mácsa v škole, ktorú denne navštevuje takmer 400 žiakov z desiatich okolitých obcí, teraz čaká rekonštrukcia a navyše sa vybuduje 5 tried.  Na komplex šiestich prízemných a jednopodlažných budov boli veľké náklady. „Som rád, že skutočne ušetríme veľa na energii, lebo každá budova je samostatná,“ vysvetlil Mács, podľa ktorého škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským navštevuje mierne stúpajúci počet žiakov.

„V projektovej príprave bol spracovaný energetický posudok. Podľa neho vychádza úspora okolo 40 percent z prevádzkových nákladov na energetike,“ vyjadril sa pre Rimava.sk projektant Roman Vaľo, ktorý zabezpečoval projektovú prípravu a dokumentáciu na ZŠ v Bátke. Ako sa pre Rimava.sk vyjadril projektový manažér Andrej Boros, verili, že tento projekt bude úspešný, keďže  plne zodpovedá cieľom a kritériám, ktoré Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR stanovilo.  „Ide totiž o školu so zvyšujúcim sa počtom žiakov, ktorí sa učia v stiesnených podmienkach. Naviac ide o zaostalý región, kde by malo byť vzdelanie prioritou,“ uzavrel.

Ďalšou ZŠ, ktorú v okrese navštevuje viac ako 330 žiakov, je ZŠ Viktora Szombathyho s vyučovacím jazykom maďarským v Jesenskom. Tá na rekonštrukciu z fondov Európskej únie získala 522 746.23 € (takmer 16 mil. korún). Ako pre Rimava.sk povedal starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, projekt bol podávaný na dva objekty ZŠ. „Ešte nevieme, ktorý bol podporený, ale podľa všetkého je to bývalá budova okresného súdu,“ uviedol.

Zdroj: RIMAVSKÁ SOBOTA (26. január) Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross