No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BÁTKA: Podľa nového starostu je prioritou obce oprava zdravotného strediska

BátkaRekonštrukcia tamojšieho zdravotného strediska, zriadenie spoločenského domu, úprava chodníkov, ihriská pre deti či lepšie využitie oficiálnej webstránky obce, to je časť plánov nového starostu Bátky v Rimavskosobotskom okrese. Peter Hencz po novembrových komunálnych voľbách nahradil dlhoročného starostu Zoltána Mácsa, ktorý tiež kandidoval. Ako však novozvolený prvý muž obce hovorí, sú medzi nimi dobré vzťahy a veľmi dobrá spolupráca. Nový starosta bol doteraz poslancom obecného zastupiteľstva, na obecný úrad však prišiel zo súkromnej sféry. „Človek musí mať plány a robiť všetko preto, aby sa naplnili,“ odpovedal pre Rimava.sk Peter Hencz na otázku, ako vníma novú funkciu a podotkol, že na úrade pracujú šikovní zamestnanci. „Mám to teda ľahšie v porovnaní so starostami, ktorí nevedia, do čoho sa skôr pustiť,“ povedal starosta a informoval, že po jeho nástupe sa prepúšťanie nekonalo.

Obecné zastupiteľstvo má za sebou od volieb zatiaľ len jedno pracovné rokovanie. Rozpočet podľa starostu prijímal ešte predchádzajúci poslanecký zbor. S veľkými investíciami sa v tomto roku v Bátke nepočíta. Vlani v obci stavali čističku odpadových vôd a kanalizáciu, z financií, ktoré získali v spolupráci s partnerskou obcou Domaháza v Maďarsku cez program cezhraničnej spolupráce, v celkovej hodnote takmer 1,9 mil. eur. Zatiaľ nie je skolaudovaná, spustenie skúšobnej prevádzky podľa slov starostu očakávajú v priebehu najbližších dvoch mesiacov. Ako ďalej povedal, za zdržaním sú najmä problémy so spodnou vodou, ktoré sa počas prác vyskytli, ako aj administratívne záležitosti.

Ako starosta spomenul, plánujú však aspoň menšiu obnovu časti chodníkov. Do najbližších rokov je podľa jeho slov prioritou samosprávy najmä rekonštrukcia zdravotného strediska. O peniaze sa chcú uchádzať cez eurofondy. „Budeme sledovať výzvy, z vlastných zdrojov by sme kompletnú rekonštrukciu nedokázali financovať,“ zhodnotil starosta Hencz a dodal, že  v zdravotnom stredisku ordinuje lekárka pre deti, všeobecný lekár pre dospelých, je tu zubná aj gynekologická ambulancia.

V obci sa chcú zamerať aj na zriadenie spoločenského domu. Ako starosta vysvetlil, spoločenská sála patrí súkromnej spoločnosti, obec na rôzne podujatia využíva najmä telocvičňu zrekonštruovanej základnej školy. „Máme však v dlhodobom prenájme od cirkvi bývalú škôlku, po oprave by mohla slúžiť ako spoločenský dom,“ načrtol starosta, podľa ktorého by to mohli zvládnuť vo vlastnej réžii. Spomenul, že strecha bola opravená ešte za predchádzajúceho vedenia. Ďalším plánom nového starostu je tiež lepšie využitie oficiálnej internetovej stránky obce, aby tu občania našli aktuálne informácie z diania aj potrebné tlačivá či úradné oznamy.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross