No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: Krajskí poslanci posielajú župana Kotlebu do Národnej rady SR

výjazdové rokovanie poslancov BBSK v R. SobotePoslanci Banskobystrického samosprávneho kraja žiadajú predsedu Mariana Kotlebu, aby vystúpil v Národnej rade Slovenskej republiky ohľadom vysokej miery nezamestnanosti v Rimavskosobotskom okrese. Uzniesli sa na tom počas dnešného výjazdového rokovania v reštaurácii Junior Komplex v Rimavskej Sobote. Úvodným bodom zasadnutia krajského zastupiteľstva bola práve analýza sociálno-ekonomickej situácie v okrese. Počas debaty však zaznela aj výmena názorov medzi županom a poslancom, primátorom Petrom Mináčom, ktorý od Kotlebu žiadal ospravedlnenie za to, že nazval Tisovec „čiernou dierou“. Poslancovi a zároveň rimavskosobotskému primátorovi Jozefovi Šimkovi sa nepáčilo, že poslanecký zbor stiahol z rokovania návrh rozpočtu. Podľa jeho slov v ňom malo byť zahrnutých 100 tisíc eur na cyklotrasu R.Sobota – Poltár.

Návrh budúcoročného rozpočtu mal byť jedným z hlavných bodov dnešného zasadnutia poslancov, s pripomienkami k predkladanému materiálu však pri schvaľovaní programu vystúpil poslanec Jaroslav Demian (vol. obvod Brezno) a navrhol rozpočet stiahnuť z rokovania. V hlasovaní poslanci súhlasili.

Do diskusie k prvému bodu rokovania, ktorým bola analýza situácie v Rimavskosobotskom okrese, sa zapojili najmä poslanci z regiónu. Vyzdvihli dobre spracovanú analytickú časť, poukázali však na slabé a nekonkrétne návrhy, ako súčasnú situáciu zlepšiť. Poslanec a primátor Michal Bagačka reagoval na úvodnú reč rimavskosobotského primátora Šimka, podľa ktorého okres potrebuje pomoc od vlády aj VÚC. Podľa Bagačku je však naivné len čakať, či vláda donesie investora, ako povedal, každý musí prispieť svojou troškou, vrátane samosprávy.

Poslanec a tisovský primátor Peter Mináč sa vo svojom vystúpení vrátil k novembrovej návšteve Kotlebu v Tisovci, kde podľa jeho slov predseda BBSK mesto nazval „čiernou dierou“. Uviedol, že to považuje za hrubú urážku a župana vyzval, aby sa verejne ospravedlnil občanom mesta. Zároveň spomenul, že okres k rozvoju potrebuje eurofondy, ich čerpanie však podľa neho zo strany súčasného vedenia kraja nie je umožnené. Podľa Mináča, ak mieni Kotleba takto vykonávať funkciu, vyzýva ho, aby radšej odstúpil, aby jeho pôsobenie kraju neškodilo. Ako povedal, za rok župan nič nedokázal.
[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=QnDv7GM1zv8&feature=youtu.be" width="600" height="400"]

Podľa Kotlebu sa Mináč prezentoval ako majster demagógie. Vysvetlil, že spojenie "čierna diera" použil v súvislosti s tým, aká  je perspektíva pre život slušných ľudí v Tisovci a tiež v súvislosti s demografickou krivkou. Ďalej uviedol, že posledné projekty z eurofondov nezastavil on, ale ministerstvo, pri ďalších podľa jeho slov Úrad BBSK urobil všetko pre to, aby boli úspešné. Mináča vzápätí vyzval, aby si to vybavili sami dvaja po rokovaní.

Poslanec Šimko uviedol, že očakával schválenie rozpočtu BBSK na budúci rok a v rámci neho aj to, že poslanci „na znak úcty“ odklepnú peniaze na cyklotrasu. Ako Kotleba informoval, v rozpočte bolo zahrnutých 100 tisíc eur na cyklotrasu medzi Rimavskou Sobotu a Poltárom. Poslanec Demian však podotkol, že svoje pripomienky k rozpočtu objasnil; očakáva však, že táto investičná akcia v návrhu ostane, ako povedal, sám ju bude presadzovať. Podľa poslanca Michala Bagačku by zároveň bolo dobré prepojiť Rimavskú Sobotu cyklocestou aj so severom okresu, smerom na Tisovec.

V hlasovaní poslanci zobrali analýzu na vedomie a schválili aj návrh, ktorý predložili poslanci Ladislav Rigó, Jozef Šimko, František Auxt a Peter Juhász. Podľa prijatého uznesenia by mal Kotleba ohľadom situácie v okrese vystúpiť v parlamente.

Doplnené: Poslanec Peter Mináč dnes na rokovaní uviedol, že sa vzdá poslaneckého mandátu. Téme sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross