No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: Počet poslancov krajského parlamentu sa nemení, Kotleba svoj návrh stiahol

Uplynulé rokovania krajského parlamentu Banskobystrického samosprávneho kraja boli najmä o zmene počtu krajských poslancov. Predseda BBSK Marian Kotleba navrhoval ich zníženie v budúcom volebnom období. Jeho návrh však neprešiel a na minulo týždňovom zasadnutí BBSK poslanci rozhodli, že počet zástupcov občanov ako aj počet volebných obvodov ostáva nezmenený. Do krajského parlamentu si tak v blížiacich sa voľbách do VÚC budeme voliť 49 poslancov v 13 volebných obvodoch, ktoré kopírujú územia okresov kraja. Obvod Rimavská Sobota by tak mali zastupovať šiesti poslanci.

Predseda Kolteba so svojím návrhom o znížení počtu krajských poslancov v budúcom volebnom období sledoval na jednej strane ušetrenie finančných prostriedkov a na strane druhej podľa jeho slov aj zníženie regionálnych rozdielov v zastúpení jednotlivých okresov v parlamente BBSK. Úpravami by podľa neho prešli aj počty mandátov pre jednotlivé obvody. Výsledkom by bolo, že v niektorých by mandáty klesli, zatiaľ čo inde by sa zvýšili.

Proti tomuto návrhu mali poslanci na júlovom rokovaní výhrady. Hoci neboli proti zníženiu počtu mandátov, nepáčilo sa im, že o tom majú rozhodnúť len tri mesiace pre voľbami do VÚC. Podľa niektorých poslancov by však Kotlebov návrh znevýhodňoval tie okresy, v ktorých jeho strana (ĽSNS) mala nižšiu podporu v uplynulých parlamentných voľbách a posilňovala by tie okresy, kde mala ĽSNS vyššie preferencie.

Nakoniec predseda BBSK svoj návrh z júlového rokovania stiahol a zasadnutie zvolal na uplynulý štvrtok, 10. augusta, len deň pred uplynutím termínu, dokedy krajské parlamenty museli určiť počet poslancov, volebných obvodov a sídiel obvodných volebných komisií pre tohtoročné voľby do VÚC. Tie sa uskutočnia v sobotu, 4. novembra 2017.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross