No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK vyčlenilo milióny eur na regionálny rozvoj, investuje aj do ciest a mostov

Samosprávny kraj investuje do regionálneho rozvoja 1,7 milióna eur a do rekonštrukcie ciest ďalších 9 mil. eur. Z fondov Európskej únie chce následne využiť ďalších 41 mil. eur na obnovu ciest a mostov v správe kraja. Rimava.sk o tom informoval Matej Bučko, hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja.Podľa jeho slov BBSK vytvorí tzv. Rozvojovú agentúru, ktorá má naštartovať zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie v najmenej rozvinutých regiónoch kraja. „Jednou z úloh krajskej neziskovej organizácie bude riešenie problému dlhodobej nezamestnanosti, tento rok vznikne v Brezne pilotný sociálny podnik. Ten by mal slúžiť ako modelový príklad pre založenie ďalších sociálnych podnikov,“ ozrejmil Bučko.

Taktiež sa bude Rozvojová agentúra venovať podpore turizmu, pričom nadviaže úzku spoluprácu s Oblastnými organizáciami cestovného ruchu a Miestnymi akčnými skupinami. „Som veľmi rád, že BBSK vníma podporu cestovného ruchu koncepčne a systematicky. Aktivitu župy vo vzťahu k rozvoju cestovného ruchu aj prostredníctvom podpory Oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) jednoznačne vítam. V pôsobnosti území OOCR dosahuje cestovný ruch štatisticky najlepšie ukazovatele. Verím, že spoločne dokážeme vytvoriť a ponúkať také produkty, ktoré budú pre návštevníkov atraktívne, konkurencieschopné a tiež podporia lokálnych producentov,“ povedal Jiří Pěč z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko. Projektový zámer Rozvojovej agentúry podporil podľa Bučka na sociálnej sieti Facebook aj Anton Marcinčin, Splnomocnenec vlády pre najmenej rozvinuté okresy.

Na rokovanie zastupiteľstva BBSK sa taktiež dostalo vyčlenenie financií na cesty II. a III. triedy v správe kraja. Ako Bučko ďalej informoval, už v tomto roku by malo byť zrekonštruovaných približne 78 km ciest, v čom sú zahrnuté aj mostné objekty. „Komplexnej obnovy sa okrem iných dočkajú aj prístupové cesty k turistickým destináciám na severe kraja v celkovej hodnote 5,5 mil. eur. Na juhu kraja pôjde do rekonštrukcie ciest III. triedy 1,5 mil. eur. Ďalšie 2 milióny eur pôjdu na cesty III. triedy, ktoré nemôžu byť zahrnuté do projektov financovaných z fondov EÚ,“ ozrejmil hovorca a dodal, že investícia kraja vo výške 9 mil. eur je súčasťou koncepcie, ktorá zahŕňa aj ďalšie komplexné rekonštrukcie ciest a mostov z prostriedkov Európskej únie.

V prvej fáze čerpania prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného systému (IROP) chce kraj využiť 20,5 mil. eur. V rámci nich by sa malo podľa Bučka investovať napríklad do úseku Vígľaš-Červeňany, do cesty Pôtor-Dolná Strehová-Lučenec, ale aj do úseku Fiľakovo-Ábovce. „V druhej fáze čerpania prostriedkov z IROP by malo do ciest v kraji pritiecť ďalších 20,5 mil. eur. Zrekonštruovaných by tak malo byť viac ako 300 kilometrov ciest vrátane mostov v správe kraja,“ zakončil hovorca Bučko.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross