No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bronzová medaila pre Slovensko z Majstrovstiev sveta Para Taekwondo

Začiatkom februára sa uskutočnili v poradí už 8. Majstrovstvá Sveta Para Taekwondo WT - G-10, tento raz v tureckom meste Antálya. Slovensko malo prvýkrát zastúpenie na Svetovom Para šampionáte, nominovalo reprezentanta Tomáša Mravca z Rimavskej Soboty, cvičenca TKD klubu Hnúšťa v disciplíne Poomsae – kategória P20 junior pod vedením trénera Maroša Oláha 3.Dan a asistentky trénera sestry Karolíny Mravcovej 2.Dan.

Tohto ročníka sa zúčastnilo 400 športovcov zo 69 štátov sveta, po prvýkrát sa na svetovom šampionáte predstavilo 7 nových národov: Jordánsko, Saudská Arábia, Senegal, Slovensko, Švajčiarsko, Tanzánia a Uganda. Bol to veľmi kvalitne zastúpený svetový šampionát, ktorého sa zúčastnil aj prezident svetovej asociácie Taekwondo WT pán Dr. Chungwon Choue.

Taekwondo bolo zahrnuté do rodiny paralympíjských športov v roku 2015. Jeho formálny debut bude na najvážnejšej udalosti štvorročného obdobia venovanej športovcom s hendikepom na budúcoročnej paralympiáde 2020 v japonskom Tokiu, preto bol tento turnaj pre mnohých športovcov dôležitý v zbieraní rankingových bodov (maximálny počet sa udeľuje na Majstrovstvách sveta) na nomináciu na túto budúcoročnú paralympiádu. Súťažilo sa v obidvoch Taekwondo disciplínach - Kyorugi (športový zápas) a Poomsae (predvádzanie foriem).

Tomáš Mravec nastúpil hneď prvý súťažný deň v disciplíne Para Poomsae, kde sa mu napokon podarilo vybojovať pre Slovensko historický prvú bronzovú medailu zo svetového para šampionátu. Išlo sa na K.O. systém (eliminačný turnajový systém), na ktorý nie je Tomáš ešte zvyknutý, lebo zatiaľ súťažil len raz podľa týchto pravidiel a to na Majstrovstvách Chorvátska 2018. Podľa tohto vyraďovacieho systému nastupujú vylosovaní dvaja cvičenci, ktorí po sebe na striedačku zacvičia dve formácie Poomsae a po ukončení sa rozhodne podľa pridelených bodov kto postupuje do ďalšieho kola. Tomášovi sa podarilo zacvičiť obidve zostavy bez chýb, len na úplnom konci druhej zostavy trochu zrýchlil kvôli stresu, ale celkovo to bolo veľmi dobre odcvičené. Týmto by sme chceli poďakovať za podporu Slovenskej asociácii Taekwondo WT, Slovenskému paralympijskému výboru, SZSMP a v neposlednej rade aj sponzorom z Rimavskej Soboty: Radovan Ceglédy, Miroslav Porubiak, Stanislav Belák, ktorí nám zmiernili cestovné náklady na tento vrcholový turnaj.

Ďalej chceme poďakovať trénerom TKD Hnúšťa Marošovi Oláhovi a Ivane Kiseľovej 2.Dan za obetavý prístup a dobrú prípravu na turnaje aj jeho sestre Karolíne, ktorá sa mu venuje každodenne. Poďakovanie patrí aj naším priateľom z Chorvátskeho Para Taekwondo zväzu prezidentovi Vlado Požežanac a hlavnej trénerke Martina Peranović, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s Para Taekwondom. Ďakujeme im za pomoc a za cenné rady nie len na turnajoch. Sprostredkovali nám osobné stretnutie s riaditeľom Para Taekwondo WT Olof Hansson Švajčiarsko, ktorý nám prisľúbil pomoc a rady do budúcnosti za čo ďakujeme. Hlavný tréner Maroš Oláh sa stretol aj s hlavným rozhodcom tohto turnaja Mustapha Moutarazak z Francúzka kde rozobrali podrobnosti medzinárodného Poomsae Coach seminára vo Francúzku, ktorého sa tréner zúčastní a po jeho absolvovaní získa medzinárodnú licenciu coaucha, čo je tiež prínos pre slovenské Taekwondo.

Po tomto úspechu nás najbližšie čakajú majstrovstvá Francúzka Poomsae a Para Poomsae G1 Svetový pohár v Lille, kde sa budeme snažiť o dobrú reprezentáciu Slovenska, mesta Rimavskej Soboty a terajšieho klubu TKD Hnúšťa, ďakujeme za podporu.

Zdroj a FOTO: Tomáš Mravec


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross