No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Budúcnosť výstavby novej väznice v Rimavskej Sobote je otázna. Ministerstvo zámer prehodnocuje

30. januára 2024 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Budúcnosť väznice v Rimavskej Sobote – Sabová je stále neistá. Aj napriek tomu, že vláda Slovenskej republiky schválila návrh projektu výstavby ešte koncom februára 2018, Ministerstvo spravodlivosti SR ale aktuálne prehodnocuje zámer výstavby.

Ako pre portál Rimava.sk uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Lucia Hurajtová, projekt sa zastavil v rokoch 2021 a 2022 po problémoch s verejným obstarávaním

Na príprave výstavby novej väznice pre vyše 830 odsúdených v Rimavskej Sobote sa začalo pracovať v roku 2018, vtedy bolo realizované verejné obstarávanie pre ďalšie fázy prípravy projektu.

Článok pokračuje pod reklamou


"Dňa 11. marca 2019 bolo verejné obstarávanie zákazky – Koncesia na projekt Výstavba väzenského zariadenia Rimavská Sobota – Sabová vyhlásené a prebiehalo vo viacerých etapách. Vyhodnocovali sa dve ponuky skupiny dodávateľov Váhostav, ktorú tvoria členovia Váhostav-SK, Key Capital Impact, a Comsa Concesiones a skupiny dodávateľov Metrostav, ktorú tvoria členovia Metrostav Slovakia a.s., Trade FIDES, a.s. a PRO TP 08 s.r.o.," informovala Hurajtová.

Pri vyhodnocovaní predložených ponúk komisia našla u oboch uchádzačov nedostatky, ktoré boli dôvodom aj dôvodom ich vylúčenia. Hurajtová tiež uviedla, že 25. novembra 2021 to bolo uchádzačom oznámené aj písomne.

"Dňa 6. decembra 2021 boli doručené od oboch účastníkov námietky proti vylúčeniu cez informačný systém elektronického verejného obstarávania (EVO). Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodnutím zo dňa 11. februára 2022 nariadilo odstrániť protiprávny stav, a to zrušiť rozhodnutie o vylúčení a zaradení ponuky uchádzača Metrostav späť do procesu vyhodnocovania. Zároveň ÚVO ďalším rozhodnutím zo dňa 11. februára 2022 zamietlo námietky uchádzača Váhostav-SK," doplnila.

Obaja uchádzači voči rozhodnutiu podali námietky, Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) neskôr v roku 2022 nariadila opätovne preskúmať ponuku Váhostavu.

"Komisia uzniesla, že ponuka skupiny dodávateľov Váhostav-SK predstavuje závažnú právnu prekážku, dotýkajúcu sa priamo subjektu skupiny dodávateľov Váhostav-SK v súvislosti s jej postavením ako uchádzača a v nadväznosti na prípadnú budúcu pozíciu dodávateľa. Po dôkladnom posúdení argumentácie rady, ktorá vylúčenie Váhostav-u ako také, nespochybnila, dospela komisia k názoru, že aplikácia posunu vylúčenia ponuky uchádzača Váhostav-SK do času, kedy by došlo k vzniku koncesnej spoločnosti, by bola nezákonná a pre verejného obstarávateľa by predstavovala riziko súdneho sporu. Komisia z vyššie uvedených dôvodov odporučila predmetné verejné obstarávanie zrušiť," povedala Hurajtová.

Proti zrušeniu súťaže bola podaná námietka uchádzačom Váhostav-SK, úrad ale námietku zamietol. Váhostav-SK podal odvolanie na Radu ÚVO voči rozhodnutiu. Rada ÚVO ale zamietla odvolanie a potvrdila rozhodnutie ÚVO.

Budúcnosť výstavby väznice na Sabovej tak ostáva otázna. "Ministerstvo spravodlivosti SR tento zámer prehodnocuje. Akonáhle v tejto veci padne rozhodnutie, budeme o tom informovať," dodala hovorkyňa.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross