No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BUZITKA: Ústavný súd dal za pravdu nezaregistrovanému kandidátovi

12. decembra 2014 |  | |

ilustračné foto (Buzitka)Nezaregistrovanému kandidátovi na starostu obce Buzitka Miroslavovi Malatincovi, pre ktorého sťažnosť proti nezaregistrovaniu si v tejto obci v novembrových komunálnych voľbách starostu nevolili, dal Ústavný súd SR za pravdu. Rozhodol, že uznesením Okresného súdu Lučenec, ktoré potvrdilo rozhodnutie miestnej volebnej komisie nezaregistrovať Malatinca pre neúplné petičné hárky, bolo porušené jeho právo byť volený do orgánov samosprávy obce, právo na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok, právo na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. Ústavný súd uznesenie lučeneckého okresného súdu zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie.

Nezávislý kandidát na post starostu Miroslav Malatinec podal sťažnosť na Ústavný súd, pretože ho miestna volebná komisia odmietla zaregistrovať pre nesprávne vypísané petičné hárky. “Nemal určenú osobu na styk s verejnou správou. Uvedené bolo len meno a priezvisko, bez bydliska,” priblížila vtedy pre Rimava.sk zapisovateľka miestnej volebnej komisie Mária Kovalančíková. Podľa jej slov z rovnakého dôvodu nezaregistrovali aj piatich z 15-tich kandidátov na poslancov.

O miesto starostu obce Buzitka sa uchádzali dvaja kandidáti. Okrem nezaregistrovaného kandidáta aj doterajšia starostka Helena Struhariková Ševčíková.

Koncom novembra predseda Národnej rady SR rozhodol, že nové voľby starostu Buzitky a tiež voľby poslancov a starostov iných obcí, ktorí neboli z rôznych dôvodov zvolení v riadnom termíne, budú 7. marca budúceho roka.

Zdroj: SITA/ Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross