No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bývalý moderátor hlavného spravodajstva učil zástupcov samospráv v regióne ako komunikovať s médiami

skolenie-zmos-00„Myslím si, že skôr, kým niekto zasadne do poslaneckých lavíc by mal absolvovať aj komunikačné tréningy, lebo o tom sú celé štyri roky, že on potrebuje aj vystúpiť za pultom pred ostatnými,“ povedal na svojom odbornom školení bývalý moderátor hlavného spravodajstva Karol Farkašovský, ktorý učil zástupcov samospráv Rimavskosobotského regiónu ako komunikovať s médiami.

Nové vedomosti v Hoteli Zlatý býk načerpávalo v piatok, 20. novembra, približne dvadsať zástupcov samospráv. Na odbornom školení sa prítomní dozvedeli klady a zápory infozákona, jeho uplatnenie v praxi či chyby v komunikačnom procese samosprávy a médií.

Exmoderátor spravodajstva Karol Farkašovský, PhD.

Exmoderátor spravodajstva Karol Farkašovský, PhD.

Podľa Farkašovského informácie zaručujú nielen to, že prostredníctvom nich je možné kontrolovať politikov na všetkých úrovniach, ale zároveň umožňujú aj politikom a inštitúciám i organizáciám, aby si počínali transparentne. „Je to výdatná pomoc pre voliča, ktorý sa vie pri voľbách rozhodnúť a zvážiť kto je pre neho nielen sympatický ale kto je ten, kto by mal používať jeho dôveru,“ poznamenal Farkašovský, podľa ktorého občan má právo na informácie, má právo ich vyžadovať a dostávať ich v plnom rozsahu. Ako ďalej uviedol, kedysi vládla vo verejnej a v štátnej správe „zvláštna“ filozofia diskrétnosti a takej utajenosti.

„Dnes je úplne opačná filozofia a to je publicita verejnej samosprávy, to znamená, že každý má právo vedieť a opýtať sa starostov alebo poslancov, či to je komunikácia len taká priateľská alebo oficiálna, cez infozákon má právo opýtať sa na čokoľvek,“ avizoval prednášajúci a dodal, že činnovníci – politici, starostovia či primátori - by mali dbať o to, aby sa budovala dôvera a určité porozumenia, podpora medzi verejnou obcou a občanom. „Ak to nefunguje, tak je tam iba nepriateľstvo či neustála kritika zo strany občana a v takejto atmosfére sa nepracuje dobre,“ priblížil.

v popredí Zuzana Vysokaiová, starostka Horných Zahorian

v popredí Zuzana Vysokaiová, starostka Horných Zahorian

Prístup k informáciám zaručuje podľa Farkašovského aj Ústava Slovenskej republiky spolu s listinami základných právd a slobôd, ktoré zaručujú slobodu prejavu ako aj právo na informácie. „Orgány verejnej moci sú teda povinné primeraným spôsobom poskytovať informácie v štátnom jazyku, výnimkou sú iba oblasti bezpečnosti štátu, obce alebo výsostnej ochrany osobných údajov,“ zdôraznil Farkašovský.

Školenie si pochvaľoval aj starosta obce Drienčany Peter Švoňava. „Školenia som sa zúčastnil preto, lebo som to považoval za potrebné v rámci komunikácie s občanmi ako aj s médiami,“ povedal pre Rimava.sk starosta, podľa ktorého bolo toto školenie prínosom, na ktorom sa dozvedel také veci, o ktorých doteraz iba premýšľal ale aj takých, ktoré sa mohli riešiť aj inak. Podobný názor zdieľa aj starostka Horných Zahorian Zuzana Vysokaiová, podľa ktorej bola téma veľmi aktuálna a zaujímavá. „Školenie mi dalo veľa nových a podnetných informácií a dobré typy do praxe ako nebojovať s médiami, ako si budovať s nimi dobré vzťahy a aký to má význam pre nás starostov,“ uviedla pre Rimava.sk starostka obce.

* Doplnené 25. novembra
Školenie realizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v spolupráci s RVC Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross