No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Čaro včelárenia sa snažia podávať ďalej

23. februára 2019 |  | | |

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

David Turčáni - Med MEDveď z Liešnice

Pôvod medu je z Kokavy nad Rimavicou, miestna časť Liešnica. Je to tichá a ekologicky čistá dolina obklopená zmiešanými lesmi, jej kultúrna krajina je udržiavaná tradičným poľnohospodárstvom, prevažne chovom hovädzieho dobytka. Čisté okolité prostredie je základný predpoklad pre kvalitu medu. Poloha tak prináša zaujímavé horské chute medu z divej čerešne, černíc, malín, smreku, líp alebo medovice. Med sa získava tradičným ručným spôsobom vytáčania medu. David Turčáni z Kokavy nad Rimavicou je treťou generáciou v už vyše 60 ročnej rodinnej tradícii včelárenia s láskou. Remeslu sa venuje naplno a posúva ho smerom k vzdelávaniu verejnosti o význame včiel, ich produktov a opeľovania. Je registrovaným včelárom a členom Slovenského zväzu včelárov.

Ako dlho sa venujete včeláreniu?
Včelárenie patrí k rodinnej tradícii. Môj otec, ale aj starý otec boli včelármi. V rámci rodiny sa tomu venujeme už 65 rokov. Od roku 2011 sa tomuto remeslu venujem sám. Som pri nich denne, no čas s nimi strávený sa líši podľa obdobia. Od jesene do jari  prebiehajú prípravné práce, ako napríklad oprava úľov, od marca do septembra je to už denná starostlivosť. Sú dni, kedy je to niekoľko hodín. Sme situovaní v prostredí bez poľnohospodárskych dosahov, takže naše medy pochádzajú čisto z lesov alebo lúk. Hlavne jarné medy pochádzajú z ovocných drevín, napríklad z čerešne. Hlavná znáška je z černice, maliny a medovice, ale aj z lipy.

Spomínate si na začiatky?
Ťažko odpovedať na túto otázku, pretože som so včielkami vyrastal a zrejme si na tie absolútne prvé začiatky nespomeniem, bol som ešte malé dieťa. Ku včelám sme chodievali denne. Pamätám si na obdobia medobrania, kde som už ako dieťa vypomáhal. Samozrejme, čím som bol starší, tým moja zodpovednosť rástla.

Aké rozsiahle je vaše včelárstvo?
Momentálne vlastníme 30 rodín. Predtým to bolo viac, avšak tým, že sa venujem ešte aj inej práci, tak bolo rozumnejšie tento počet znížiť. Zameriavame sa na klasickú tradičnú výrobu medu, bez akéhokoľvek pastovania, na ktorý sme získali značku regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Okrem toho sa venujeme aj ostatným včelím produktom, napríklad aj balzamom, mastiam, či sviečkam.

Akým spôsobom by ste odporúčali med konzumovať?
Väčšinou med konzumujeme s pečivom, v kombinácii s rôznymi jedlami, no najideálnejšie je konzumovať ho v surovom stave. Mnoho ľudí nevie, že med by sa mal vmiešavať do čaju až vtedy, keď čaj dosiahne 42°C a menej, pretože inak si zničíme jeho vysokú biologickú aktivitu, ktorá je pre človeka prospešná. Konzumovať by sme ho mali pravidelne počas celého roka, nielen počas sviatkov. Med je asi jediná potravina, ktorá sa nepokazí, ale jeho biologická hodnota vekom klesá, preto je najlepšie skonzumovať ho do dvoch rokov.

V čom podľa Vás spočíva čaro včelárenia?
Čaro včelárenia vidím hlavne v pestrosti práce. Určite to nie je žiadny stereotyp, pretože včely sú živý organizmus, takže ich život sa vyvíja rôzne. Prístup ku včelám sa dá prirovnať ku starostlivosti o ľudskú rodinu, pretože je potrebné sa o ne starať špecificky pri každom kroku. Je to o stálom učení sa, kedy nás vždy niečo prekvapí a samozrejme, celoživotné vzdelávanie k tomu patrí tiež. Zatiaľ čo človek má snahu rozvíjať svoje osobné ciele a spoločnosť zaraďuje bokom, včely sú schopné vykonať všetko v prospech celého spoločenstva na úkor svojich osobných záujmov a potrieb.

Venujete sa popri včeláreniu aj inej činnosti?
Venujeme sa práci v školách. Niekedy školy navštevujeme, inokedy prichádzajú ku nám na včelnicu do Kokavy nad Rimavicou. Najčastejšie sú to školy z Banskobystrického kraja, z rôznych okresov ako Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota či Zvolen. Počas školských táborov ku nám prichádzajú deti z najrôznejších táborov. Máme preddefinované programy, počas ktorých sa snažíme deťom priblížiť život včely tak, aby to bolo pre nich pútavé. Sústreďujeme sa na to, aby pochopili, že dôležitosť včiel nespočíva v ich produktoch, ale našu pozornosť musíme sústrediť na opeľovaciu činnosť, bez ktorej by sme my na zemi neboli. Snažíme sa im ukázať blízkosť prepojenia ľudskej spoločnosti s včelami. Žiaci sú vždy prekvapení životom včiel a rôznymi súvislosťami. Otázky žiakov sa najčastejšie zameriavajú na vzťah včiel s iným hmyzom, aké množstvo včiel žije v úli, ako medzi sebou komunikujú alebo stavba tela včiel, ale vždy nás prekvapia nejakou novou. Samozrejme, je ideálnejšie, pokiaľ školy prídu priamo ku nám, pretože vtedy to vzdelávanie prebieha nad otvoreným úľom.

Aká je vaša vízia do budúcna?
Rozhodne pokračovať v našej činnosti a rozširovať ju. Momentálne sa snažíme naše produkty pravidelne ponúkať v rámci rôznych folklórnych slávností. Pravidelne situujeme naše prednášky do rôznych prostredí ako napríklad do múzeí. Taktiež sa venujeme nielen predajným, ale aj osvetovým aktivitám. Teší nás, že sa ľudia čoraz viacej zaujímajú o lokálne produkty, ktoré sú kvalitné a sú ochotní ich uprednostniť nad variantami, ktoré sú dostupné v obchodných reťazcoch. Rozhodne by sme chceli rozšíriť naše včelnicu a ponuku o ďalšie produkty, na ktoré by sme chceli neskôr žiadať o pridelenie regionálnej značky. Momentálne máme rok a pol starú dcérku, takže ešte ťažko hovoriť o prenášaní včelárenia na ďalšiu generáciu v rodine, ale určite tá snaha bude. Posledných pár rokov sa do včelárenia zapojil aj sestrin manžel, ktorý má už svoju vlastnú včelnicu, takže sa to čaro včelárenia snažíme prenášať aj na iných.
Kontakt na výrobcu:
Mgr. Dávid Turčáni, PhD.
Liešnica 1214/7
985 05 Kokava nad Rimavicou
+421 911 506 762
[email protected]
www.facebook.com/medvedovmed

Predajné miesto: Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode. Možnosť rozvozu po regióne.

Produkty z regiónu Gemer-Malohont, ktoré vznikajú pod rukami miestnych ľudí, nájdete pod označením regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Cieľom regionálneho značenia je zviditeľnenie a podpora miestnych produktov, v ktorých sa spája tradícia a vzťah k tomuto regiónu. Za každým z nich sa skrýva príbeh, o ktorý sa s nami podelili ich výrobcovia v rámci série rozhovorov Príbehy regionálnych produktov.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross